- Reklama -
Banner

Osoby mieszkające w stanach, w których marihuana jest legalna, mają niższe wskaźniki zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

Według nowego badania finansowanego ze środków federalnych Stanów Zjednoczonych, ludzie mieszkający w stanach, w których marihuana do celów rekreacyjnych jest legalna, mają niższy wskaźnik zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w porównaniu z mieszkańcami stanów, w których marihuana pozostaje nielegalna.

Naukowcy obserwowali 240 par bliźniaków, z których jeden bliźniak żył w stanie, który zalegalizował marihuanę, a drugi nie. Odkryli, że chociaż ogólne spożycie alkoholu nie różniło się znacząco, to osoby mieszkające w stanach, w których marihuana została zalegalizowana, były „mniej narażone na szkody spowodowane pod wpływem alkoholu” niż ich bliźniak mieszkający w stanie, w którym marihuana pozostawała nielegalna.

Legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych była związana ze zwiększonym używaniem konopi indyjskich i zmniejszeniem objawów zaburzeń używania alkoholu” – napisali naukowcy z University of Colorado i University of Minnesota.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Badanie opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Psychological Medicine ostrzega jednak, że dane te są „trudne do interpretacji i zasługują na dodatkowe zbadanie w przyszłych pracach”.

Autorzy chcieli zbadać wpływ legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych na częstość jej stosowania, codzienne funkcjonowanie oraz to, czy osoby wrażliwe są bardziej podatne na potencjalne negatywne skutki związane z używaniem konopi.

Wyniki badań opublikowanych w Cambridge University Press sugerują, że legalizacja nie była związana ze wzrostem zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich, ale mogła być powiązana ze zwiększonym używaniem konopi indyjskich, używaniem tytoniu i trudnościami finansowymi konsumentów.

Oceniliśmy szeroki zakres wyników, w tym używanie innych substancji, uzależnienie od substancji, zaburzenia osobowości i kwestie prawne, porozumienie w związku, zachowanie w miejscu pracy, zaangażowanie obywatelskie i funkcje poznawcze” – napisali.

Naukowcy nie wykazali jednak „żadnych szkodliwych ani ochronnych skutków dla większości tych kwestii“, ani nie zidentyfikowali “żadnej zwiększonej podatności wynikającej z ustalonych czynników ryzyka”.

Naukowcy spekulują, że ich wyniki nie wykazały żadnego związku między legalizacją marihuany a wzrostem zaburzeń psychospołecznych. Może to być związane z faktem, że legalizacja marihuany dla dorosłych zwiększa konsumpcję wśród rzadkich lub okazjonalnych użytkowników, a nie tych, którzy już przed legalizacją używali dużych ilości konopi.

Autorzy badań stwierdzili, że wyniki są „uspokajające” w odniesieniu do obaw dotyczących zdrowia publicznego związanych z legalizacją rekreacyjnej marihuany. Ostrzegli jednak, że odkrycia “nie sugerują, że konsumpcja konopi indyjskich jest pozbawiona ryzyka, a jedynie, że nie identyfikujemy znaczących negatywnych skutków legalizacji”.

W badaniu przeprowadzonych na bliźniakach, uwzględniającym odpowiednio wcześniejszą częstotliwość używania konopi indyjskich i objawy zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, bliźniak żyjący w stanie rekreacyjnym średnio częściej używał konopi indyjskich, ale miał mniej objawów zaburzeń używania alkoholu niż ich współbliźniak mieszkający w stanie, w którym marihuana pozostawała nielegalna.

Legalizacja marihuany nie była związana z żadnymi innymi negatywnymi skutkami, w tym zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich.”

Badanie nie jest jednak pozbawione ograniczeń, co przyznają autorzy. Na przykład nie oceniono wszystkich wyników zwykle związanych z używaniem konopi indyjskich, takich jak zdrowie fizyczne, sen i motywacja.

Jak zauważono w badaniu, znaczna część debat publicznych wokół legalizacji koncentruje się na rzekomych szkodach i korzyściach płynących z używania konopi indyjskich. Wielu zwolenników legalizacji uważa, że marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i tytoń.

U niektórych konsumentów marihuany rozwijają się zaburzenia używania marihuany, a to może wiązać się z problemami związanymi z używaniem innych substancji, problemem z motywacją, zdolnościami poznawczymi, zatrudnieniem i relacjami międzyludzkimi.

Niektóre badania sugerują, że ludzie zaczynają używać konopi indyjskich w młodszym wieku, konsumują częściej i częściej prowadzą pojazdy pod wpływem THC. Niedawne finansowane ze środków federalnych badanie Monitoring the Future wykazało jednak, że używanie konopi indyjskich wśród nastolatków utrzymywało się na stałym poziomie przez cały rok 2022, pomimo zalegalizowania tej substancji w kolejnych stanach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować