- Reklama -
Banner

Legalizacja marihuany nie wpływa na wzrost przestępczości

Według nowego badania, które zostało sfinansowane przez agencję federalną USA, legalizacja marihuany ma niewielki lub żaden wpływ na liczbę przestępstw z użyciem przemocy lub przestępstw przeciwko mieniu. Wydaje się jednak, że liberalizacja polityki dotyczącej marihuany wiąże się z długoterminowym spadkiem liczby włamań.

Podczas gdy poprzednie próby zrozumienia związku między legalizacją marihuany a przestępczością przyniosły mieszane wyniki, badacze zaangażowani w to badanie zastosowali ulepszoną metodologię w celu uzyskania silniejszych dowodów.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Justice Quarterly i sfinansowane przez federalny National Institute of Justice, wykazało, że wskaźniki przemocy i przestępstw nie zmieniły się w sposób istotny statystycznie po tym, jak Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami w USA, które zalegalizowały marihuanę do użytku dla dorosłych.

„Nasze wyniki sugerują, że legalizacja i sprzedaż marihuany miały minimalny lub żaden wpływ na poważne przestępstwa w Kolorado lub Waszyngtonie”, czytamy w podsumowaniu artykułu. „Nie zaobserwowaliśmy żadnych istotnych statystycznie długoterminowych skutków przepisów dotyczących legalizacji marihuany i sprzedaży detalicznej na wskaźniki przemocy lub przestępczości w tych stanach”.

Aby określić wpływ legalizacji na przestępczość, badacze zaprojektowali modele eksperymentalne, w których porównano wskaźniki przestępczości w Kolorado i Waszyngtonie z 21 innymi stanami w latach 1999–2016. Analiza została oparta na danych FBI dotyczących przemocy, uszkodzenia mienia, napaści, kradzieży samochodowych, kradzieży z włamaniem oraz samych kradzieży.

Po legalizacji nastąpił wzrost włamań w obu stanach, a także gwałtowny wzrost liczby napadów w Waszyngtonie, które tak szybko jak wzrosły, tak szybko opadły poniżej granicy sprzed legalizacji i nie odzwierciedlały one długoterminowych trendów. “To sugeruje, że jeśli legalizacja marihuany wpłynęła na przestępczość, to wpływ ten był krótkotrwały” – napisali autorzy badania.

„Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że mógł nastąpić wzrost przestępczości w momencie legalizacji, ale zasadniczo nie nastąpiły długoterminowe zmiany wskaźników przestępczości z powodu legalizacji, oprócz spadku liczby włamań w Waszyngtonie. Chociaż krótkoterminowe wzrosty mogą sugerować, że marihuana zwiększyła przestępczość, ostrzegamy przed taką interpretacją, ponieważ wzrosty te nie odzwierciedlają trwałych zmian i mogą być sztucznie wywołane przez krótki okres między legalizacją a sprzedażą detaliczną. ”

Autorzy badania zauważyli również, że ich analiza nie uwzględnia innych przestępstw, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków.

„Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo dalszej liberalizacji prawa, a nawet zmiany federalnych przepisów dotyczących marihuany, decydenci i fundatorzy badań muszą koniecznie przeznaczyć środki niezbędne do przeprowadzenia bardziej rygorystycznych i intensywnych badań kontekstowych” – podsumowali autorzy badań. „Zmiana polityki na dużą skalę i zrozumienie jej efektów może zająć sporo czasu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Vape Pen CBD Shadow Silver – Deep CBD

  279 
 • Promocja! Arizer Air II vaporizer

  Arizer Solo 2 Vaporizer

  649 
 • Pax Mini Waporyzator

  PAX Mini

  699 
 • X-MAX V3 Pro

  339 
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179 

Mogą Cię zainteresować