Strona głównaAktualnościBadaniaLegalizacja marihuany nie wpływa na wzrost przestępczości

Legalizacja marihuany nie wpływa na wzrost przestępczości

Według nowego badania, które zostało sfinansowane przez agencję federalną USA, legalizacja marihuany ma niewielki lub żaden wpływ na liczbę przestępstw z użyciem przemocy lub przestępstw przeciwko mieniu. Wydaje się jednak, że liberalizacja polityki dotyczącej marihuany wiąże się z długoterminowym spadkiem liczby włamań.

Podczas gdy poprzednie próby zrozumienia związku między legalizacją marihuany a przestępczością przyniosły mieszane wyniki, badacze zaangażowani w to badanie zastosowali ulepszoną metodologię w celu uzyskania silniejszych dowodów.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Justice Quarterly i sfinansowane przez federalny National Institute of Justice, wykazało, że wskaźniki przemocy i przestępstw nie zmieniły się w sposób istotny statystycznie po tym, jak Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami w USA, które zalegalizowały marihuanę do użytku dla dorosłych.

„Nasze wyniki sugerują, że legalizacja i sprzedaż marihuany miały minimalny lub żaden wpływ na poważne przestępstwa w Kolorado lub Waszyngtonie”, czytamy w podsumowaniu artykułu. „Nie zaobserwowaliśmy żadnych istotnych statystycznie długoterminowych skutków przepisów dotyczących legalizacji marihuany i sprzedaży detalicznej na wskaźniki przemocy lub przestępczości w tych stanach”.

Aby określić wpływ legalizacji na przestępczość, badacze zaprojektowali modele eksperymentalne, w których porównano wskaźniki przestępczości w Kolorado i Waszyngtonie z 21 innymi stanami w latach 1999–2016. Analiza została oparta na danych FBI dotyczących przemocy, uszkodzenia mienia, napaści, kradzieży samochodowych, kradzieży z włamaniem oraz samych kradzieży.

Po legalizacji nastąpił wzrost włamań w obu stanach, a także gwałtowny wzrost liczby napadów w Waszyngtonie, które tak szybko jak wzrosły, tak szybko opadły poniżej granicy sprzed legalizacji i nie odzwierciedlały one długoterminowych trendów. “To sugeruje, że jeśli legalizacja marihuany wpłynęła na przestępczość, to wpływ ten był krótkotrwały” – napisali autorzy badania.

„Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że mógł nastąpić wzrost przestępczości w momencie legalizacji, ale zasadniczo nie nastąpiły długoterminowe zmiany wskaźników przestępczości z powodu legalizacji, oprócz spadku liczby włamań w Waszyngtonie. Chociaż krótkoterminowe wzrosty mogą sugerować, że marihuana zwiększyła przestępczość, ostrzegamy przed taką interpretacją, ponieważ wzrosty te nie odzwierciedlają trwałych zmian i mogą być sztucznie wywołane przez krótki okres między legalizacją a sprzedażą detaliczną. ”

Autorzy badania zauważyli również, że ich analiza nie uwzględnia innych przestępstw, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków.

„Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo dalszej liberalizacji prawa, a nawet zmiany federalnych przepisów dotyczących marihuany, decydenci i fundatorzy badań muszą koniecznie przeznaczyć środki niezbędne do przeprowadzenia bardziej rygorystycznych i intensywnych badań kontekstowych” – podsumowali autorzy badań. „Zmiana polityki na dużą skalę i zrozumienie jej efektów może zająć sporo czasu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • X-MAX V3 Pro

  339  Od: VapeFully
 • Promocja! Fenix Mini Vaporizer

  Fenix Mini Vaporizer

  289  Od: VapeFully
 • Promocja! X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  289  Od: VapeFully
 • Vape Pen CBD Shadow Silver – Deep CBD

  279  Od: DeepCBD
 • PAX 3 Vaporizer

  899  Od: VapeFully

Mogą Cię zainteresować