Legalizacja marihuany nie wpływa na jej używanie przez młodzież – wskazują nowe badania

Pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, czy używanie konopi indyjskich wśród nastolatków wzrosło lub spadło w państwach i stanach, które zalegalizowały konopie indyjskie dla dorosłych. Okazuje się, że według ostatnich badań, legalizacja marihuany nie ma większego wpływu na jej używanie przez młodzież.

Wpływ legalizacji marihuany na jej używanie przez młodzież
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Badanie zatytułowane „Legalizacja marihuany i zapobieganie jej używaniu przez nastolatków” zostało opublikowane w The American Journal of Public Health. Podczas badania naukowcy przyjrzeli się wzorcom używania konopi indyjskich u młodzieży w latach tuż przed i po legalizacji. Poziomy używania konopi indyjskich w stanach, które zalegalizowały marihuanę do celów medycznych lub rekreacyjnych były podobne.

Celem badania było „określenie wpływu legalizacji marihuany rekreacyjnej w Kalifornii na używanie marihuany wśród nastolatków i młodych dorosłych oraz rozróżnienie, czy jakiekolwiek zmiany wynikają z legalizacji”

„Wbrew twierdzeniom wielu przeciwników legalizacji, zmiany w polityce dotyczącej marihuany w poszczególnych stanach nie doprowadziły do żadnego znaczącego wzrostu używania konopi indyjskich wśród młodych ludzi” – powiedział zastępca dyrektora NORML Paul Armentano w odniesieniu do wyników badania.

Paul Armentano dodał, że żadne z państw i stanów, które zalegalizowały marihuanę nie zdecydowały się na jej ponowną kryminalizację, ponieważ efekty legalizacji są pozytywne.

„Ogólnie rzecz biorąc, większość wyborców uważa, że te zasady dotyczące używania przez dorosłych działają zgodnie z zamierzeniami, dlatego żadne państwo, które zalegalizowało używanie konopi indyjskich w celach medycznych lub dla dorosłych, nigdy nie uchyliło swojego prawa”.

„Młodzież z Kalifornii nie wykazała znaczącego wzrostu używania marihuany po legalizacji konopi dla dorosłych”, wyjaśnia dalej badanie. „W rzeczywistości wskaźniki spożycia marihuany wśród młodych ludzi w Kalifornii były niższe niż te zgłaszane przez młodych ludzi w Pensylwanii [gdzie marihuana jest nielegalna – przyp. red] w tym samym okresie.

Spójne wyniki wielu badań

Wiele innych artykułów i badań podaje podobne wyniki, wskazując, że legalna marihuana nie jest szczególnie kojarzona ze wzrostem używania konopi przez młodzież. Chociaż może istnieć pośredni związek między postawą wobec konopi indyjskich w danym państwie a jej używaniem przez młodzież, to nie ma bezpośredniego związku wynikającego z legalizacji.

„Chociaż legalizacja rekreacyjnej marihuany nie była związana ze zmianami w używaniu marihuany wśród młodzieży w Kalifornii, po legalizacji w Kalifornii zaobserwowaliśmy zwiększone wskaźniki jej używania w Pensylwanii” – kontynuuje badanie. „Przepisy dotyczące rekreacyjnej marihuany mogą być pośrednio związane z używaniem marihuany przez młodzież, ponieważ nastawienie do marihuany staje się bardziej liberalne”.

„Podsumowując, rozpowszechnienie używania marihuany wśród nastolatków utrzymywało się na stabilnym poziomie w ciągu ostatnich 20 lat, pomimo znacznych zmian w jej legalności w Stanach Zjednoczonych w tym okresie” – podsumowuje badanie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -