- Reklama -
Banner

Konopie indyjskie to najczęściej spożywany narkotyk w Europie – European Drug Report 2023

Konopie indyjskie są najczęściej używanym narkotykiem w Europie, zgodnie z najnowszym Europejskim Raportem Narkotykowym, lecz obecna polityka może narażać konsumentów na ryzyko. Pod koniec minionego tygodnia Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało coroczny Europejski Raport Narkotykowy, przedstawiający przegląd kluczowych tendencji w użytkowaniu narkotyków w UE.

Zgodnie z wynikami, konopie indyjskie pozostają najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem w Europie. Szacuje się, że około 8% (22,6 miliona) dorosłych Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) spożywało je w ciągu ostatniego roku. Szacuje się, że około 1,3% dorosłych w UE (3,7 miliona osób) to codzienni lub niemal codzienni użytkownicy.

Konfiskaty konopi indyjskich również osiągnęły najwyższy poziom w ostatniej dekadzie, przy czym kwiaty konopi stanowiły znaczną część wszystkich zatrzymań narkotyków w UE.

W 2021 roku skonfiskowano 816 ton haszyszu, a także 256 ton kwiatów konopi, co sugeruje, że konopie indyjskie są powszechnie dostępne na całym kontynencie.

W międzyczasie odnotowano około 566 000 przypadków używania lub posiadania konopi indyjskich w UE w 2021 roku (wzrost o 10 000 w porównaniu do danych z 2020 roku), wraz z 100 000 przypadkami nielegalnego handlu.

Hiszpania odpowiada za 66% liczby konfiskat konopi indyjskich w UE i nieco poniżej trzech czwartych (74%) wszystkich konfiskat konopi indyjskich w UE pod względem wagi.

Skala konsumpcji konopi indyjskich w Europie

Raport również analizuje rozpowszechnienie konsumpcji konopi indyjskich i wzorce użytkowania w Europie.

Kraje, w których odnotowano najwyższe rozpowszechnienie stosowania konopi indyjskich, to: Czechy (11,1%), Hiszpania (10,6%), Francja (10,6%), Holandia (10,4%), Chorwacja (10,2%) i Włochy (10,2%), a następnie Niemcy (8,8%) i Finlandia (8,2%).

Biorąc pod uwagę używanie konopi indyjskich wśród młodszych dorosłych, w zeszłym roku oszacowano, że 15,3 miliona osób w wieku od 15 do 34 lat spożywało konopie indyjskie, przy czym mężczyźni byli zazwyczaj dwukrotnie bardziej skłonni do przyznawania się do ich używania niż kobiety.

Z tych w wieku od 15 do 24 lat, 8,6 miliona (18,2%) oszacowano, że spożywało konopie indyjskie w ciągu ostatniego roku, a 4,5 miliona (9,6%) spożywało je w ciągu ostatniego miesiąca.

Przyglądając się rozpowszechnieniu użytkowania wśród młodszej grupy wiekowej (15-34 lat), najwyższe rozpowszechnienie stosowania odnotowano w Czechach (22,9%), a następnie we Włoszech (20,9%), Chorwacji (20,3%), Francji (19,2%), Holandii (19,2%) i Hiszpanii (19,1%).

Konopie indyjskie a ich wpływ na zdrowie publiczne

Konopie indyjskie są odpowiedzialne za prawie jedną trzecią wszystkich przyjęć do leczenia uzależnień od narkotyków w Europie, a szacuje się, że w 2021 roku 97 000 osób podjęło jakąś formę leczenia związanego z używaniem konopi indyjskich. Spośród nich 83% to mężczyźni, a tylko 17% to kobiety, z czego ponad połowa przyznaje się do codziennego stosowania konopi indyjskich.

Jednakże, raport wskazuje na potrzebę lepszego “zrozumienia rodzajów problemów doświadczanych przez użytkowników konopi indyjskich, a także dostępnych opcji leczenia dla osób z problemami związanymi z konopiami indyjskimi”.

Raport podkreśla również wyzwania związane z “nowymi produktami konopnymi”, które mogą zawierać syntetyczne kannabinoidy i wysokie stężenia THC, a także heksahydrokannabinol (HHC). HHC to pierwszy półsyntetyczny kannabinoid zgłoszony w UE, został zidentyfikowany w dwóch trzecich państw członkowskich.

Zmiana polityki i dążenie do reformy

Te wyniki pojawiają się w momencie, gdy pięć państw członkowskich UE (Czechy, Niemcy, Luksemburg, Malta i Holandia), a także Szwajcaria, wprowadza lub planuje wprowadzić nowe podejścia do regulacji konopi indyjskich do celów rekreacyjnych.

Zmiany “wskazują na potrzebę inwestowania w monitorowanie i ocenę, aby w pełni zrozumieć ich wpływ na zdrowie publiczne i bezpieczeństwo” – informuje EMCDDA w komunikacie prasowym z okazji publikacji raportu.

Malta stała się w 2021 roku pierwszym krajem UE, który zalegalizował konopie indyjskie w celach rekreacyjnych dla dorosłych. Na mocy prawa dorośli mogą posiadać do 7 g konopi indyjskich i uprawiać cztery rośliny do użytku osobistego. Malta zalegalizowała również działalność klubów konopnych, które mogą uprawiać konopie indyjskie i dystrybuować je do swoich członków.

Karen Mamo, menedżer ds. polityki, badań i redukcji szkód oraz członek władzy odpowiedzialnej za odpowiedzialne stosowanie konopi indyjskich (ARUC), powiedziała w ubiegłym tygodniu lokalnym mediom, że zmiany w prawie, pozwalające na “odpowiedzialne stosowanie konopi indyjskich” w określonych granicach, nie normalizują używania konopi ani nie zachęcają ludzi do rozpoczęcia ich konsumpcji.

Kilka dni temu grupa ekspertów z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wezwała do zakończenia globalnej wojny z narkotykami, a osobna komisja ds. polityki narkotykowej, składająca się z prezydentów i premierów z różnych krajów, opowiadała się za legalnym i regulowanym dostępem do obecnie zakazanych substancji.

Podobnie jak Malta, coraz więcej europejskich krajów poszukuje sposobów wyjścia z kryminalizacji na rzecz podejścia opartego na zdrowiu publicznym. Coraz większa ilość dowodów wskazuje, że surowa polityka jest nieskuteczna w zapobieganiu stosowaniu narkotyków i w rzeczywistości zwiększa ryzyko szkodliwych skutków.

Ponadto istnieją korzyści ekonomiczne, jakie przynieść może regulowany rynek konopi indyjskich. Z 22,6 milionami konsumentów europejski rynek konopi indyjskich może być wart nawet do 11,6 miliarda euro – wskazuje raport opublikowany w zeszłym roku przez analityków branżowych z firmy Prohibition Partners.

Stephen Murphy, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Prohibition Partners, ostrzega, że “nielegalny rynek wykorzystuje” duże zapotrzebowanie na konopie indyjskie w Europie i może narażać konsumentów na większe ryzyko.

“EMCDDA systematycznie dostarcza solidnych badań dotyczących konsumpcji narkotyków, zwłaszcza konopi indyjskich, w całej Europie. To jest rzeczywiście pomocne przy tworzeniu i modyfikowaniu polityki narkotykowej” – dodał Murphy.

Na koniec raportu EMCDDA wzywa do “dalszych badań nad ryzykiem i korzyściami związanych z konsumpcją konopi indyjskich, a także zrównoważonym podejściu opartym na dowodach, które pozwoli na optymalne zaspokojenie potrzeb zdrowotnych i społecznych użytkowników“.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

Mogą Cię zainteresować