Producenci konopi indyjskich w Kanadzie siedzą na ponad 300,000 kg marihuany, które nie zostały przygotowane do sprzedaży. Jest to ogromna nadwyżka, biorąc pod uwagę, że Kanadyjczycy kupują tylko 13 000 kg zioła miesięcznie.
Niedługo po tym, jak Kanada stała się największym na świecie legalnym rynkiem konopi indyjskich, poważne braki w zaopatrzeniu zmusiły legalne sklepy z konopiami do zamknięcia lokalu zaledwie kilka dni po otwarciu. Teraz, rok później, Kanada cierpi z powodu odwrotnego problemu: hurtownicy konopi mają ogromne zapasy trawki, którego szybko nie będą w stanie sprzedać.
Od początku 2019 r. zapasy marihuany w Kanadzie wzrosły trzykrotnie. Health Canada definiuje nadwyżkę jako suszone kwiaty konopi indyjskich, które nie został zapakowane, oznakowane, ani w inny sposób przygotowane do sprzedaży. W styczniu kanadyjscy producenci konopi mieli około 118,000 kilogramów nadwyżki, ale w sierpniu liczba ta wzrosła do 328,000 kg.
W sierpniu natomiast kanadyjscy producenci mieli 60 872 kg gotowej marihuany w pełni przygotowanej do sprzedaży. W tym samym miesiącu sklepy zajmujące się sprzedażą marihuany sprzedały tylko około 13 000 kg suszonych kwiatów, co oznacza, że obecnie hurtownicy mają 30 razy więcej zioła w magazynie, niż klienci są skłonni kupić. Nadwyżka może jednak obejmować odpady powstałe podczas przycinania kwiatów, więc faktyczna ilość marihuany gotowej do sprzedaży jest nie jest do końca jasna.
„Jeśli duża część z tych 328 000 kilogramów to wysuszone kwiaty, to będzie to duży problem” – powiedział Matt Financial, analityk ds. Marihuany w Canaccord Genuity Corp.
„Podejrzewam, że będzie to wojna cenowa, ponieważ wszyscy mają teraz więcej niż są w stanie sprzedać”.
Ceny marihuany w Kanadzie już zaczęły spadać, a jedna firma, Hexo Corp., zaprezentowała nową linię produktów, która kosztuje 4,49 USD za gram, czyli około połowy średniej obecnej ceny za legalne konopie indyjskie.
Pozytywne jest to, że legalna sprzedaż konopi stale rosła w ciągu ostatniego roku. Co miesiąc, od marca do sierpnia, legalna sprzedaż detaliczna pobijała nowy rekord, przy sprzedaży przekraczającej 127 milionów dolarów w samym sierpniu. W pierwszym roku sprzedaży detalicznej kanadyjski przemysł konopi wygenerował ponad 1,1 miliarda dolarów przychodu i oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, gdy dostępne w sprzedaży będą artykuły spożywcze z THC.
Dobry powód żeby opierdalac gieta po 60 zł bydlaki cena powinna wynosić 10 zł za gieta wtedy każdy by kupoeal