- Reklama -
Banner

Czy marihuana obniża IQ?

Marihuana nie obniża ilorazu inteligencji IQ

Kiedy w 2012 roku badania Duke University rzekomo odnalazły związek między codziennym paleniem marihuany i spadkiem IQ u nastolatków, media głównego nurtu szybko podłapały temat i ostrzegły przed możliwym spadkiem inteligencji wszystkich którzy myśleli, że legalizacja marihuany jest dobrym rozwiązaniem.

Na początek – tylko 38 osób brało udział w tamtych badaniach, więc na ile wiarygodne mogą być te wyniki?

Następnie, sześć miesięcy po badaniu Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych opublikowała w tym samym czasopiśmie nowe spojrzenie na sprawę, kwestionując to w jaki sposób naukowcy z Duke University wyciągnęli wnioski. Ostatecznie, redaktorzy czasopism stwierdzili kategorycznie, że wyniki poprzednich badań zostały zdyskredytowane, ponieważ metodologia badań była błędna, a wnioski zostały wysunięte przedwcześnie.

Nie ma nowych badań z University College w Londynie, które oferowałyby znacznie więcej danych na temat wykorzystania marihuany wśród nastolatków i ich IQ, niż badania z Duke University.

Badania przeprowadzone przez University College w Londynie, opierają się na znacznie większej ilości badanej młodzieży niż w badaniach Duke – 2612 dzieci urodzonych w Bristolu w Wielkiej Brytanii w latach 1991 i 1992.

Naukowcy zbadali IQ dzieci w wieku 8 lat i ponownie w wieku 15 lat i stwierdzili, że “nie ma relacji między używaniem konopi i niższym IQ w wieku 15 lat” nawet biorąc pod uwagę czynniki zakłócające takie jak picie alkoholu, palenie tytoniu, edukacja matek i inne. Nawet nałogowe palenie nie było związane ze spadkiem IQ.

W szczególności spożywanie alkoholu okazało się mieć silne powiązanie ze spadkiem ilorazu inteligencji“, piszą autorzy. “Żadne czynniki nie okazały się zmniejszać IQ”.

Oczywiście jeśli czekasz na przeprosiny od mainstreamowych mediów za podanie niesprawdzonych informacji, to pewnie się nie doczekasz. Są one silnie finansowane przez rząd, a ten z kolei jest przeciwny marihuanie, więc koło się zamyka.

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Fenix Mini Vaporizer

  Fenix Mini Vaporizer

  289 
 • X-MAX V3 Pro

  339 
 • PAX Plus

  PAX Plus

  1179 
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179 
 • Promocja! X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  289 

Mogą Cię zainteresować