- Reklama -
Banner

Czy marihuana obniża IQ?

Marihuana nie obniża ilorazu inteligencji IQ

Kiedy w 2012 roku badania Duke University rzekomo odnalazły związek między codziennym paleniem marihuany i spadkiem IQ u nastolatków, media głównego nurtu szybko podłapały temat i ostrzegły przed możliwym spadkiem inteligencji wszystkich którzy myśleli, że legalizacja marihuany jest dobrym rozwiązaniem.

Na początek – tylko 38 osób brało udział w tamtych badaniach, więc na ile wiarygodne mogą być te wyniki?

Następnie, sześć miesięcy po badaniu Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych opublikowała w tym samym czasopiśmie nowe spojrzenie na sprawę, kwestionując to w jaki sposób naukowcy z Duke University wyciągnęli wnioski. Ostatecznie, redaktorzy czasopism stwierdzili kategorycznie, że wyniki poprzednich badań zostały zdyskredytowane, ponieważ metodologia badań była błędna, a wnioski zostały wysunięte przedwcześnie.

Nie ma nowych badań z University College w Londynie, które oferowałyby znacznie więcej danych na temat wykorzystania marihuany wśród nastolatków i ich IQ, niż badania z Duke University.

Badania przeprowadzone przez University College w Londynie, opierają się na znacznie większej ilości badanej młodzieży niż w badaniach Duke – 2612 dzieci urodzonych w Bristolu w Wielkiej Brytanii w latach 1991 i 1992.

Naukowcy zbadali IQ dzieci w wieku 8 lat i ponownie w wieku 15 lat i stwierdzili, że “nie ma relacji między używaniem konopi i niższym IQ w wieku 15 lat” nawet biorąc pod uwagę czynniki zakłócające takie jak picie alkoholu, palenie tytoniu, edukacja matek i inne. Nawet nałogowe palenie nie było związane ze spadkiem IQ.

W szczególności spożywanie alkoholu okazało się mieć silne powiązanie ze spadkiem ilorazu inteligencji“, piszą autorzy. “Żadne czynniki nie okazały się zmniejszać IQ”.

Oczywiście jeśli czekasz na przeprosiny od mainstreamowych mediów za podanie niesprawdzonych informacji, to pewnie się nie doczekasz. Są one silnie finansowane przez rząd, a ten z kolei jest przeciwny marihuanie, więc koło się zamyka.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

Mogą Cię zainteresować