- Reklama -
Banner

Gotówką czy kartą? Francja wprowadza szybkie płatności grzywien za posiadanie lub używanie marihuany

W czasie, gdy Niemcy rozważają legalizację uprawy konopi indyjskich dla dorosłych, Francja zdecydowała się na wprowadzenie możliwości natychmiastowej płatności grzywien za konsumpcję marihuany. Jak ogłosił prezydent Emmanuel Macron, można będzie uiścić grzywnę na miejscu, płacąc gotówką lub kartą.

Macron, podczas poniedziałkowej konferencji, poinformował o zmianie procesu płacenia grzywien za konsumpcję konopi. Nowy system umożliwi osobom ukaranym przez policję na natychmiastową opłatę kary na miejscu – zarówno gotówką, jak i kartą – podobnie jak to jest już w przypadku niektórych wykroczeń drogowych.

Prezydent powiedział: “Poprosiłem ministra spraw wewnętrznych o przygotowanie dekretu do końca lata, aby grzywny mogły być opłacane natychmiast, kartą bankową lub gotówką“, dodając, że obecnie tylko 35 procent grzywien nałożonych za posiadanie marihuany jest rzeczywiście opłacanych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Opcje płatności i konsekwencje

W ramach nowego systemu, osoba otrzymująca grzywnę nadal będzie mogła skorzystać z obecnej praktyki – czyli podania swoich danych i otrzymania grzywny pocztą, z możliwością jej zapłacenia lub wniesienia sprzeciwu. Ci, którzy zapłacą grzywnę na miejscu, nie będą mieli możliwości jej późniejszego zakwestionowania.

Za przyłapanie na konsumpcji konopi policjanci mogą nałożyć grzywnę w wysokości od 150 do 450 euro. Nieuiszczanie grzywny może skutkować wezwaniem do sądu. Od 2020 roku nałożono 350 000 grzywien za posiadanie lub używanie konopi.

Przyszłość cannabis we Francji

Ogłoszenie Macrona dotyczyło natychmiastowej opłaty grzywien za “cannabis i inne narkotyki”, choć obecnie większość nałożonych grzywien dotyczy używania marihuany.

Nowy system płatności wskazuje, że nie ma planów zmiany francuskiego prawa dotyczącego konopi indyjskich – które należy do najbardziej restrykcyjnych w Europie, zakazując posiadania, konsumpcji, uprawy i handlu cannabis w celach rekreacyjnych.

Użycie cannabis we Francji

Pomimo surowych przepisów, konsumpcja marihuany we Francji jest jedną z najwyższych w Europie, z szacunkową liczbą 5 milionów użytkowników rocznie i 900 000 codziennych palaczy. W 2016 roku 41 procent Francuzów w wieku od 15 do 64 lat stwierdziło, że użyło konopi indyjskich przynajmniej raz – w porównaniu do europejskiej średniej wynoszącej 18,9 procent.

Postawy społeczne wobec cannabis

Różne badania i sondaże pokazują, że większość osób we Francji jest za legalną i regulowaną sprzedażą cannabis w celach rekreacyjnych, w tym połowa burmistrzów regionu paryskiego.

Sklepy CBD – sprzedające produkty z konopi o niskim stężeniu THC – są legalne i powszechnie dostępne, choć przepisy dotyczące tego, co może być w nich sprzedawane, wielokrotnie się zmieniały.

Tymczasem za granicą, w Niemczech, rząd przygotowuje się do legalizacji marihuany – co umożliwi jej sprzedaż do celów rekreacyjnych poprzez sieć licencjonowanych klubów konopnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować