Dołącz do nas

Badania

Europejski rynek legalnej marihuany w 2028r. będzie wart 115 mld €

Trwają prace nad legalizacją marihuany w Unii Europejskiej

Europejski legalny rynek marihuany powinien przekroczyć 115 miliardów euro do roku 2028

Według firmy Prohibition Partners, do 2028 r. europejski rynek marihuany będzie warty 115,7 mld euro. Wyniki pochodzą z trzeciego Europejskiego raportu Cannabis Report ™, który wylicza potencjalną wartość w pełni legalnego rynku marihuany w 28 kluczowych krajach Europy. W raporcie przeanalizowano społeczne, prawne i handlowe czynniki określające kształt europejskiego rynku konopi indyjskich, a także dane na temat potencjalnej wartości rynkowej, potencjału i poziomu konsumpcji na kluczowych rynkach europejskich.

“Opinia publiczna, polityczna i zawodowa przemawiają w dużej mierze za legalizacją i regulacją konopi indyjskich. Europa, która znana jest ze swojego przemyślanego i konserwatywnego podejścia do zmian, nagle staje się siedliskiem aktywności globalnego przemysłu konopnego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy  europejski przemysł konopi indyjskich wzrósł o wiele więcej niż w ciągu ostatnich sześciu lat. Obecnie liczba pacjentów w regionie jest poniżej 100 000, ale liczba ta ma wzrosnąć do ponad 30 milionów w ciągu następnych dziesięciu lat. W związku z tym, że konopie mogą być używane do leczenia ponad 52 chorób i schorzeń, to szybko mogą stać się najważniejszym czynnikiem rozwoju opieki zdrowotnej. Europa przygotowuje się do “zielonego pędu”, a konopie mogą stać się hossą na miarę dot-com z początku XXI wieku “- mówi Stephen Murphy, dyrektor zarządzający, Prohibition Partners.

Ekonomiczny wpływ rynku konopi indyjskich jest niezaprzeczalny. Patrząc przez Atlantyk, Kanada oraz wiele stanów w USA widziało niesamowite społeczne, ekonomiczne i zdrowotne korzyści regulowanego rynku konopi indyjskich. Legalne rynki marihuany odnotowały 40% wzrost rok do roku, stając się najszybciej rozwijającym się rynkiem dla przedsiębiorców, inwestorów i osób poszukujących pracy. Ponieważ kanadyjski rynek legalnej marihuany do 2020 przewyższy sprzedaż wina (7 miliardów dolarów kanadyjskich), to eksperci sugerują, że legalna marihuana zakłóci ogromne przemysły farmaceutyczne, zdrowotne i alkoholowe w Europie.

Ponieważ kraje europejskie nadal rozważają reformy prawa związanego z marihuaną, oczekuje się, że Europa stanie się największym rynkiem konopi indyjskich do 2028 r., ale inwestorzy, organy regulacyjne i ustawodawcy będą musieli zbadać niuanse rynkowe i ramy prawne, aby branża odniosła sukces.

Raport analizuje kluczowe przepisy, organy regulacyjne i organizacje opieki zdrowotnej określające wielkość i zakres europejskiego przemysłu konopnego, który ma wybuchnąć w ciągu następnych dziesięciu lat, ponieważ spora większość krajów europejskich ma zalegalizować zarówno medyczne wykorzystanie marihuany, jak i rekreacyjne.

Najważniejsze wnioski z raportu

4,6% obywateli Polski w wieku 15-64 lat, regularnie używa marihuany. W 2028 roku rynek legalnej marihuany w Polsce będzie wart 4.2 miliarda euro.

W 2018 r. Ponad sześć nowych krajów ogłosiło legalizację medycznej marihuany, liczba pacjentów wzrasta o 40% z miesiąca na miesiąc, a w europejski przemysł konopi indyjskich zainwestowano już ponad 150 mln euro.

Legalna forma medycznej marihuany (lub leku na bazie konopi indyjskich) jest obecnie legalna w 22 europejskich krajach, a kolejne 12 krajów dekryminalizuje rekreacyjne wykorzystanie marihuany i jej posiadanie na własny użytek

Do 2028 r. zdecydowana większość państw europejskich przejdzie zalegalizuje medyczną marihuanę i rekreacyjny rynek konopi indyjskich.

Z rynkiem ponad 742 milionów ludzi i łącznym PKB w wysokości 15,3 biliona euro w 2017 roku, do 2028 roku Europa stanie się największym rynkiem konopi indyjskich na świecie wartym  115,7 miliardów euro.

Podczas gdy obecny rekreacyjny rynek marihuany ma wartość ponad 30 miliardów euro, do 2028 r. rynek marihuany medycznej zostanie wyceniony na 55 miliardów euro, a rekreacyjny rynek marihuany będzie wart 60miliardów euro, zakładając, że wszystkie kraje europejskie zalegalizują medyczne i rekreacyjne wykorzystanie marihuany do 2023 roku.

 

 

 

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Legalizacja marihuany doprowadziła do powstania ponad 200.000 nowych miejsc pracy

20,000 osób zgłosiło się do pracy jako terster i koneser marihuany

Firmy z branży legalnej marihuany zatrudniły w 2018 roku 64,000 nowych pracowników, a obecnie w całej branży zatrudnionych jest ponad 200,000 pracowników pełnoetatowych – wynika z danych zebranych przez Whitney Economics i Leafly.

Raport, zatytułowany Cannabis Jobs Count, wykazał około 211,000 pełnoetatowych miejsc pracy w legalnym sektorze konopi. Liczba wzrasta do 296,000 miejsc pracy, jeśli uwzględni się również dodatkowych pracowników.Dla porównania szacuje się, że 112,000 Amerykanów pracuje obecnie w przemyśle tekstylnym, podczas gdy w górnictwie węglowym zatrudnionych jest tylko około 52,000 osób.

Legalny przemysł konopi indyjskich pozostaje znaczącym motorem tworzenia miejsc pracy”, podsumowali autorzy. „W rzeczywistości wzrost liczby miejsc pracy w sektorze konopi indyjskich podwoił się w wielu stanach.”

Legalizacja marihuany w Kalifornii doprowadziła do stworzenia 67,000 nowych miejsc pracy, następnie Waszyngton (47,000 miejsc pracy) i Kolorado (44,000 miejsc pracy).

Raport stwierdza:

Niektóre stany, które od pewnego czasu prowadzą legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych – Kolorado i Waszyngton otworzyły swoje sklepy w 2014 r. – a dopiero teraz obserwują wzrost zatrudnienia w branży.

Tymczasem nowe stany, które zalegalizowały marihuanę w jakiejś formie, takie jak Floryda (do celów medycznych) i Nevada (dla dorosłych), przeżywają boom na rynku konopi i osiągają niesamowite zyski:

  • Floryda zwiększyła zatrudnienie w branży konopnej o 703% w 2018 r., dodając ponad 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy.
  • Nevada dodała ponad 7500 miejsc pracy w tym samym roku.
  • Pensylwania zakończyła 2017 r. z 90 miejscami pracy, podczas gdy na koniec 2018 roku było ich już 3900.
  • Nowy Jork zwiększył zatrudnienie w branży konopnej o 278%, kończąc 2018 r. z ponad 5000 miejscami pracy.

Badanie wykazało również, że konsumenci marihuany znacznie częściej posiadają pracę na pełen etat. Wśród konsumentów 53% ma pracę w pełnym wymiarze godzin. 44% osób, którzy nie używają marihuany ale popierają legalizację ma pracę na pełen etat i tylko 33% przeciwników marihuany pracuje w pełnym wymiarze godzin. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć klikając tutaj.

Czytaj dalej

Badania

Naukowcy zapłacą 140$ za jazdę pod wpływem marihuany. Trwa nabór chętnych

Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Naukowcy z Kolorado badają wpływ używania konopi na kierowanie pojazdami i szukają ochotników, którzy zechcą zapalić marihuanę i pomóc w badaniach. Uczestnicy badania otrzymają zapłatę za udział w badaniu, ale będą musieli przywieźć swoją własną marihuanę – informują lokalne media.

Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health w University of Colorado Anschutz Medical Campus, jest współautorem badań nad tym, jak codzienne lub rzadsze używanie konopi wpływa na wydajność kierowców za kierownicą.

„Celem jest lepsze zrozumienie jazdy pod wpływem marihuany, abyśmy mogli zapobiec jeździe pod jej wpływem”, powiedział Brooks-Russell.

Wpływ marihuany na prowadzenie pojazdu

Jazda samochodem po paleniu marihuany

 

Micahel Kosnett, profesor kliniczny i toksykolog medyczny, który także kieruje badaniem, powiedział, że podczas gdy jazda pod wpływem alkoholu była przedmiotem szeroko zakrojonych badań, to w przypadku marihuany liczba badań jest mocno ograniczona.

„Wiemy, że niektóre narkotyki naprawdę pogarszają wydajność ludzi za kierownicą. Alkohol jest tego klasycznym przykładem ”- powiedział Kosnett. „Nasze zrozumienie tego, jak marihuana wpływa na prowadzenie pojazdu, jest słabiej rozwinięte”.

Aby przeprowadzić badanie, uczestnicy zostaną poddani testom na umiejętność jazdy przed i po użyciu konopi. Zostaną również poddani ocenie za pomocą innych testów, w tym takich, które śledzą ruchy oczu w okularach VR, a także innych, które mierzą koordynację ręka-oko oraz podejmowanie decyzji za pomocą iPada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane przez policję do określenia trzeźwości kierowców.

„Jest to jeszcze jedno narzędzie, które mogliby wykorzystać na drodze do zrozumienia upośledzenia” – powiedział Brooks-Russell.

Stężenie THC we krwi

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi może nie być dokładnym wskaźnikiem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdu. Mimo to Kolorado ma obecnie limit 5 nanogramów THC na mililitr krwi dla kierowców. Pacjenci używający marihuany do celów medycznych uważają, że ograniczenie jest niesprawiedliwe.

Wielu pacjentów uważa, że limit jest niesprawiedliwy, ponieważ marihuana utrzymuje się w organizmie przez około 30 dni, a jeśli używasz marihuany codziennie, stężenie THC w twoim organizmie będzie się zwiększać. Nawet jeśli zapalisz dziś jointa, to THC będzie wykrywalne jeszcze przez co najmniej kilka dni, więc wynik policyjnego testu będzie pozytywny, a to może skutkować utratą prawa jazdy.

140$ za jazdę pod wpływem marihuany

ceny marihuany w Polsce vs ceny legalnej marihuany

Niniejsze badanie ma na celu zdobycie większej wiedzy na temat zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Jeśli jesteś osobą dorosłą w ​​wieku od 25 do 45 lat z aktywnym prawem jazdy, która obecnie używa marihuany lub kiedykolwiek używałeś marihuany, możesz wziąć udział w badaniach, które odbędą się w Kolorado. Dorośli kierowcy, którzy obecnie nie używają marihuany, również są rekrutowani, aby stworzyć grupę kontrolną.

W laboratorium badawczym zlokalizowanym w Kolorado, odbędą się 2 wizyty w okresie 1 tygodnia, a za udział w obu wizytach zostanie wypłacone wynagrodzenie 140$. Pierwsza wizyta (około 1,5 godziny) polega na weryfikacji uczestnika, uzyskaniu zgody i zdobyciu kilku wstępnych ocen. Druga wizyta (około 4 godzin) obejmie ocenę wydajności jazdy na trzeźwo lub pod wpływem marihuany, a w tym czasie naukowcy będą mierzyć między innymi uwagę i czas reakcji. Uczestnicy będą musieli oddać krew do badań przed i po użyciu marihuany.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniami, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne