Da się przewidzieć, czy młoda osoba będzie używała marihuany? Naukowcy znają kilka czynników

Kilka badań wiązało problemy behawioralne wśród młodych ludzi z używaniem marihuany. Ale co było pierwsze – problemy behawioralne czy używanie marihuany?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Addiction, używanie konopi indyjskich nie powoduje zaburzeń zachowania u nastolatków.

“Wydaje się, że używanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania nie prowadzi do większych problemów związanych z zachowaniem […]” – czytamy w podsumowaniu badań.

Jednak naukowcy dostrzegli odwrotny związek. Problemy z zachowaniem, take jak wagary szkolne lub kradzieże w sklepach, pozwalają przewidzieć, czy młoda osoba korzysta lub będzie korzystała z marihuany.

Aby zbadać ten związek, naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii, Uniwersytetu w Oregonie i Szpitala Dziecięcego w Filadelfii stworzył serię hipotetycznych modeli opartych na ankietach od 364 młodych ludzi, którzy zapisali się do badań Philadelphia Trajectory Study w 2004 roku.

problemy z zachowaniem uzywanie marihuany

Czy używanie marihuany prowadzi do problemów z zachowaniem? Czy problemy z zachowaniem sprawiają, że osoba chętniej będzie używała marihuany? Czy przebywanie z rówieśnikami, którzy używają marihuany, może prowadzić do konsumpcji konopi? Wyniki są dosyć jasne:

“Obecne wyniki wykazały, że problemy z zachowaniem przewidywały używanie konopi indyjskich, ale nie odwrotnie, szczególnie w okresie późnej młodości” – napisali naukowcy.

“Po raz pierwszy udowodniliśmy, problemy z zachowaniem poprzedzają wzrost spożycia konopi indyjskich”

Zespół chciał także dowiedzieć się, w jaki sposób pojawiły się zaburzenia używania konopi indyjskich (CUD) w młodości, takie jak uzależnienie od marihuany. W tym celu przyjrzeli się kryterium CUD opisanemu w Podręczniku diagnostyczno-statystycznym zaburzeń psychicznych (DSM) i porównali je z odpowiedziami uczestników na National Survey on Drug Use and Health.

naduzywanie marihuany a problemy z zachowaniem

Zauważono, że wzrost problemów z zachowaniami w późnej młodości wiązał się z wyższymi wskaźnikami nadużywania marihuany. Przebywanie z rówieśnikami spożywającymi marihuanę również doprowadziło do zwiększenia używania konopi indyjskich, co z kolei wydaje się prowadzić do większej liczby przypadków nadużywania konopi indyjskich.

Naukowcy podkreślili jednak, że młodzi ludzie, u których występują coraz większe problemy z zachowaniem “, są bardziej podatni na używanie konopi indyjskich i na ich nadużywanie, niezależnie od tego, czy ich znajomi coraz używają ich coraz częściej.”

“Ponieważ używanie konopi staje się bardziej normatywne, dostęp do nich będzie nieuchronnie wzrastał” – napisali naukowcy w podsumowaniu badań.

“Nasze wyniki sugerują, że zwiększy to ryzyko nadużywania marihuany, szczególnie wśród młodzieży mającej problem z zachowaniem, która jest bardziej narażona na używanie konopi indyjskich i przebywanie z rówieśnikami używającymi konopi indyjskich. Jeśli młodzież mająca problemy z zachowaniem używa konopi, aby poradzić sobie z problemami, należy wprowadzić zdrowsze, alternatywne strategie oraz wsparcie.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12  Od: VapeFully
 • Promocja! X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  289  Od: VapeFully
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35  Od: VaporShop
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25  Od: panpestka
 • Olej CBD FORTE 1000 mg

  79  Od: KombinatKonopny

Mogą Cię zainteresować