Dołącz do nas

Nauka

Da się przewidzieć, czy młoda osoba będzie używała marihuany? Naukowcy znają kilka czynników

Jak przewidzieć, czy młoda osoba będzie używała marihuany

Kilka badań wiązało problemy behawioralne wśród młodych ludzi z używaniem marihuany. Ale co było pierwsze – problemy behawioralne czy używanie marihuany?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Addiction, używanie konopi indyjskich nie powoduje zaburzeń zachowania u nastolatków.

“Wydaje się, że używanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania nie prowadzi do większych problemów związanych z zachowaniem […]” – czytamy w podsumowaniu badań.

Jednak naukowcy dostrzegli odwrotny związek. Problemy z zachowaniem, take jak wagary szkolne lub kradzieże w sklepach, pozwalają przewidzieć, czy młoda osoba korzysta lub będzie korzystała z marihuany.

Aby zbadać ten związek, naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii, Uniwersytetu w Oregonie i Szpitala Dziecięcego w Filadelfii stworzył serię hipotetycznych modeli opartych na ankietach od 364 młodych ludzi, którzy zapisali się do badań Philadelphia Trajectory Study w 2004 roku.

Czy używanie marihuany prowadzi do problemów z zachowaniem? Czy problemy z zachowaniem sprawiają, że osoba chętniej będzie używała marihuany? Czy przebywanie z rówieśnikami, którzy używają marihuany, może prowadzić do konsumpcji konopi? Wyniki są dosyć jasne:

“Obecne wyniki wykazały, że problemy z zachowaniem przewidywały używanie konopi indyjskich, ale nie odwrotnie, szczególnie w okresie późnej młodości” – napisali naukowcy.

“Po raz pierwszy udowodniliśmy, problemy z zachowaniem poprzedzają wzrost spożycia konopi indyjskich”

Zespół chciał także dowiedzieć się, w jaki sposób pojawiły się zaburzenia używania konopi indyjskich (CUD) w młodości, takie jak uzależnienie od marihuany. W tym celu przyjrzeli się kryterium CUD opisanemu w Podręczniku diagnostyczno-statystycznym zaburzeń psychicznych (DSM) i porównali je z odpowiedziami uczestników na National Survey on Drug Use and Health.

Zauważono, że wzrost problemów z zachowaniami w późnej młodości wiązał się z wyższymi wskaźnikami nadużywania marihuany. Przebywanie z rówieśnikami spożywającymi marihuanę również doprowadziło do zwiększenia używania konopi indyjskich, co z kolei wydaje się prowadzić do większej liczby przypadków nadużywania konopi indyjskich.

Naukowcy podkreślili jednak, że młodzi ludzie, u których występują coraz większe problemy z zachowaniem “, są bardziej podatni na używanie konopi indyjskich i na ich nadużywanie, niezależnie od tego, czy ich znajomi coraz używają ich coraz częściej.”

“Ponieważ używanie konopi staje się bardziej normatywne, dostęp do nich będzie nieuchronnie wzrastał” – napisali naukowcy w podsumowaniu badań.

“Nasze wyniki sugerują, że zwiększy to ryzyko nadużywania marihuany, szczególnie wśród młodzieży mającej problem z zachowaniem, która jest bardziej narażona na używanie konopi indyjskich i przebywanie z rówieśnikami używającymi konopi indyjskich. Jeśli młodzież mająca problemy z zachowaniem używa konopi, aby poradzić sobie z problemami, należy wprowadzić zdrowsze, alternatywne strategie oraz wsparcie.”

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne