- Reklama -
Banner

Da się przewidzieć, czy młoda osoba będzie używała marihuany? Naukowcy znają kilka czynników

Kilka badań wiązało problemy behawioralne wśród młodych ludzi z używaniem marihuany. Ale co było pierwsze – problemy behawioralne czy używanie marihuany?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Addiction, używanie konopi indyjskich nie powoduje zaburzeń zachowania u nastolatków.

“Wydaje się, że używanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania nie prowadzi do większych problemów związanych z zachowaniem […]” – czytamy w podsumowaniu badań.

Jednak naukowcy dostrzegli odwrotny związek. Problemy z zachowaniem, take jak wagary szkolne lub kradzieże w sklepach, pozwalają przewidzieć, czy młoda osoba korzysta lub będzie korzystała z marihuany.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Aby zbadać ten związek, naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii, Uniwersytetu w Oregonie i Szpitala Dziecięcego w Filadelfii stworzył serię hipotetycznych modeli opartych na ankietach od 364 młodych ludzi, którzy zapisali się do badań Philadelphia Trajectory Study w 2004 roku.

problemy z zachowaniem uzywanie marihuany

Czy używanie marihuany prowadzi do problemów z zachowaniem? Czy problemy z zachowaniem sprawiają, że osoba chętniej będzie używała marihuany? Czy przebywanie z rówieśnikami, którzy używają marihuany, może prowadzić do konsumpcji konopi? Wyniki są dosyć jasne:

“Obecne wyniki wykazały, że problemy z zachowaniem przewidywały używanie konopi indyjskich, ale nie odwrotnie, szczególnie w okresie późnej młodości” – napisali naukowcy.

“Po raz pierwszy udowodniliśmy, problemy z zachowaniem poprzedzają wzrost spożycia konopi indyjskich”

Zespół chciał także dowiedzieć się, w jaki sposób pojawiły się zaburzenia używania konopi indyjskich (CUD) w młodości, takie jak uzależnienie od marihuany. W tym celu przyjrzeli się kryterium CUD opisanemu w Podręczniku diagnostyczno-statystycznym zaburzeń psychicznych (DSM) i porównali je z odpowiedziami uczestników na National Survey on Drug Use and Health.

naduzywanie marihuany a problemy z zachowaniem

Zauważono, że wzrost problemów z zachowaniami w późnej młodości wiązał się z wyższymi wskaźnikami nadużywania marihuany. Przebywanie z rówieśnikami spożywającymi marihuanę również doprowadziło do zwiększenia używania konopi indyjskich, co z kolei wydaje się prowadzić do większej liczby przypadków nadużywania konopi indyjskich.

Naukowcy podkreślili jednak, że młodzi ludzie, u których występują coraz większe problemy z zachowaniem “, są bardziej podatni na używanie konopi indyjskich i na ich nadużywanie, niezależnie od tego, czy ich znajomi coraz używają ich coraz częściej.”

“Ponieważ używanie konopi staje się bardziej normatywne, dostęp do nich będzie nieuchronnie wzrastał” – napisali naukowcy w podsumowaniu badań.

“Nasze wyniki sugerują, że zwiększy to ryzyko nadużywania marihuany, szczególnie wśród młodzieży mającej problem z zachowaniem, która jest bardziej narażona na używanie konopi indyjskich i przebywanie z rówieśnikami używającymi konopi indyjskich. Jeśli młodzież mająca problemy z zachowaniem używa konopi, aby poradzić sobie z problemami, należy wprowadzić zdrowsze, alternatywne strategie oraz wsparcie.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować