Dołącz do nas

Nauka

Czy marihuana ogłupia? Najnowsze badania z udziałem bliźniaków obalają ten mit

Czy marihuana ogłupia? Najnowsze badania sugerują, że nie

Czy palenie marihuany ogłupia? Twierdzenie, że regularne używanie konopi indyjskich może obniżyć inteligencję, jest dość powszechne – a nawet może być poparte niektórymi badaniami naukowymi. Ale nowe badanie z udziałem 428 par bliźniaków wydaje się bronić konopi, obalając ten stary stereotyp silnymi dowodami.

Badania sugerowały, że marihuana ogłupia

Marihuana podnosi poziom ilorazu inteligencji u okazjonalnych uzytkownikow

To, że konopie indyjskie mogą powodować obniżenie funkcji poznawczych również można poprzeć badaniami naukowymi. Chociaż teoria ta krąży w propagandzie antykonopnej od dziesięcioleci, to jej podstawy naukowe można znaleźć w badaniu z 2012 r., w którym stwierdzono, że używanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania wiązało się z niższym IQ i zdolnościami poznawczymi w wieku dorosłym. Badanie objęło uczestników w wieku od 13 do 38 lat, a naukowcy przeprowadzili z nimi wywiad, zbadali ich IQ oraz to, jak często używali oni marihuany. Ci, którzy zaczęli używać marihuany w okresie dojrzewania, zauważyli spadek zdolności poznawczych w wieku dorosłym. Spośród tych osób ci, którzy używali najwięcej konopi, zauważyli największy spadek IQ.

Badania na bliźniakach obalają poprzednie wnioski

Dowody na to, że używanie marihuany prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych mogą wydawać się więc dosyć mocne, ale ostatnie badanie z 2019r. przeprowadzone na bliźniakach kwestionuje metodologię, która doprowadziła do wyników z 2012 r., sugerując, że przyjmujemy nieuzasadnione założenia dotyczące roli używania marihuany w spadku IQ.

Nowe badanie sugeruje, że używanie konopi indyjskich wcale nie powoduje pogorszenia funkcji poznawczych. Zamiast tego naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne i środowiskowe mogą prowadzić zarówno do obniżenia wyników IQ, jak i do większego prawdopodobieństwa używania konopi indyjskich.

Jak więc te dwa badania dały tak różne wyniki? Ma to przede wszystkim związek z różnymi metodologiami prowadzenia badań.

Chociaż badanie z 2012 r. wyraźnie pokazuje korelację między używaniem konopi indyjskich w okresie dorastania, a niższym ilorazem inteligencji u młodych dorosłych, to nie można jednak stwierdzić, że to marihuana odpowiada za spadek IQ. W nowym badaniu naukowcy wzięli pod uwagę możliwość, że czynniki inne niż marihuana powodują zarówno zmiany w zdolnościach poznawczych, jak i zwiększają prawdopodobieństwo używania marihuany. Czynniki takie jak niższy status społeczno-ekonomiczny, używanie tytoniu, a nawet po prostu ból są głównymi podejrzanymi czynnikami, ponieważ są skorelowane zarówno z używaniem konopi indyjskich, jak i obniżonymi zdolnościami poznawczymi.

Niektórzy badacze wskazują, że używanie konopi indyjskich może zwiększyć prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie się utożsamiał się ze “zdemoralizowanymi rówieśnikami”, którzy zniechęcają do nauki i zachęcają do używania substancji psychoaktywnych. Istnieją jednak niezliczone czynniki genetyczne i środowiskowe, które mogą sprawiać, że wyniki badań będą błędne.

Badanie na bliźniakach przeprowadzone w 2019 r. może być jednak bardziej dokładne i może lepiej opisać relację między używaniem marihuany w okresie dorastania, a poziomem ilorazu inteligencji w dorosłości.

Badanie kontrolne z wykorzystaniem bliźniaków zostało zaprojektowane specjalnie w celu zbadania związków przyczynowych” – wyjaśnia prowadząca badanie dr Jessica Megan Ross z University of Colorado Boulder. „Bliźniaki mają prawie 100% genów wspólnych i wspólne czynniki środowiskowe (np. Dorastały w tym samym domu). Zatem porównanie pary bliźniąt pozwala nam lepiej kontrolować genetykę i liczne czynniki środowiskowe. ”

Abstynencja od marihuany nie ochroni IQ

osoby z wysokim iq częściej palą marihuanę i uprawiają seks

W badaniu przeprowadzonym przez Megan Ross śledzono używanie konopi indyjskich i zdolności poznawcze od okresu dojrzewania do wczesnej dorosłości, a w badaniach wzięło udział 428 par bliźniaków. Obserwując bliźnięta, które różniły się pod względem używania konopi indyjskich, Ross i jej zespół mogli sprawdzić, czy używanie konopi indyjskich spowodowało zmiany u jednego z bliźniąt. Jeśli konopie indyjskie naprawdę mają neurotoksyczne działanie na mózg nastolatków, jak sugerują autorzy badania z 2012 r., wówczas jeden z bliźniaków używający marihuany powinien mieć niższe wyniki w zakresie funkcji poznawczych niż jego bliźniak, który nie używa konopi indyjskich. Tego naukowcy nie wykazali..

Zamiast tego naukowcy odkryli, że w przypadkach, gdy jeden bliźniak używał marihuany, oba bliźniaki odnotowywały spadek IQ.

„Nasze badanie obala wyniki tych badań, które sugerują, że używanie konopi wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych”, wyjaśnia Ross. „Nasze badanie wykazało znaczące powiązania między używaniem konopi indyjskich a zdolnościami poznawczymi. Jednak kiedy mogliśmy kontrolować genetykę oraz czynniki środowiskowe i badaliśmy stosowanie innych substancji, te znaczące powiązania zniknęły. ”

Co ważne, powstrzymywanie się od używania konopi indyjskich nie zapewniało ochrony przed pogorszeniem funkcji poznawczych u jednego z bliźniąt, które nie było użytkownikiem marihuany.

Wskazuje to na jakiś inny czynnik (prawdopodobnie wspólne czynniki genetyczne lub środowiskowe) jako przyczynę zarówno używania konopi indyjskich, jak i pogorszenia funkcji poznawczych – całkowicie obalając starą historię, że używanie marihuany ogłupia. Bardziej dokładna teza naukowców jest taka, że niektóre czynniki genetyczne i środowiskowe, które negatywnie wpływają na zdolności poznawcze, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo używania konopi indyjskich.

Poprzednie badania na bliźniakach dały podobne wyniki

Dla potwierdzenia powyższego wniosku, nie jest to pierwsze badanie na bliźniakach, w którym analizowano wpływ używania konopi na funkcje poznawcze. W 2004, 2016 i 2017 r. prowadzono badania na bliźniakach i analizowało ten temat, a wszystkie z badań dały podobne wyniki do tych najnowszych. Wśród par bliźniaczych można znaleźć bardzo mało dowodów na to, że używanie konopi indyjskich pogarsza funkcje poznawcze.

Oczywiście, podobnie jak wszystkie badania, te też miały swoje ograniczenia – takie jak brak dużej liczby uczestników, którzy byli konsumentami marihuany.

Ważne byłoby powtórzenie tych odkryć w na większej liczbie bliźniaków używających konopi indyjskich” sugeruje Ross. „Ogólnie rzecz biorąc, wciąż niewiele wiemy o pozytywnych i negatywnych skutkach marihuany. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ używania konopi indyjskich. ”

Naukowcy twierdzą, że wciąż niewiele wiemy o marihuanie i jej wpływie na organizm w dłuższej perspektywie. Ale stare przekonanie, że marihuana ogłupia i obniża IQ, nie jest już poparte naukowo. Najnowsze i najbardziej dokładne badania sugerują, że używanie konopi indyjskich nie osłabi twojej inteligencji.

Susz CBD Sklep

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować
Subskrybuj temat
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Nauka

710 – co znaczy liczba 710 i data 10 lipca wśród konsumentów marihuany?

Opublikowany

dnia

Chyba każdy miłośnik marihuany kojarzy znaczenie 420, ale czy wiesz co znaczy 710 wśród konsumentów konopi? 710 to celebracja koncentratów konopi we wszystkich ich postaciach, tak samo, jak 420 to celebracja konsumpcji konopi.

420 obchodzimy 20 kwietnia, a 710 obchodzimy 10 lipca.To święto miłośników koncentratów z konopi zyskało popularność dość niedawno, najprawdopodobniej przez wzrost popularności koncentratów wśród konsumentów konopi i dostępność tych wspaniałych produktów.

Dlaczego akurat numer 710? Jeśli odwrócisz cyfry do góry nogami, będziesz mógł przeczytać “Oil”, czyli olej – powszechny termin używany dla koncentratów z marihuany. Kiedyś, kiedy koncentraty były w sprzedaży czarnorynkowej, za pomocą pagera wysyłano dilerom wiadomości o treści 710, którzy odczytywali ją do góry nogami i wiedzieli, że chodzi właśnie o olej, czyli koncentraty.

710 – Rodzaje koncentratów z marihuany

Jest szansa, że słyszałeś termin “dab/dabbing” jako termin zbiorczy do każdego rodzaju koncentratu. Istnieje wiele unikalnych rodzajów koncentratów, a różnice między nimi leżą głównie w metodzie ekstrakcji. Ważne jest, aby pamiętać, że koncentraty, jak sama nazwa wskazuje, są niezwykle skoncentrowanymi postaciami konopi indyjskich, więc nie są polecane początkującym konsumentom konopi. Ci powinni zacząć od odmian konopi, które mają niskie stężenie THC – Cannabis Light.

Wax

wax - wosk z marihuany

fot. slyn.com

Wosk (Wax), znany również jako Butane Hash Oil (BHO), to niezwykle skoncentrowana i silna forma konopi indyjskich używana podczas świętowania 710. Wosk jest wytwarzany przez nabicie kwiatami konopi specjalnej szklanej tuby, a następnie przepuszczenie przez nie butanu, dzięki czemu otrzymujemy stężoną formę THC. Po oczyszczeniu z butanu, końcowym rezultatem jest twardy wosk o wysokim stężeniu THC.

Bubble Hash

Bubble Hash to forma haszyszu, która otrzymała swoją nazwę, ponieważ podczas spalania produkuje bąbelki. Bubble Hash powstaje poprzez oddzielenie trichomów, czyli gruczołów, dzięki którym ekstrakty i oleje są zdecydowanie silniejsze od kwiatów. Jest to jeden z najczęściej kupowanych koncentratów na 710.

Proces ten jest łatwiejszy niż się wydaje, ponieważ trichomy są tłuste i nie mieszają się z wodą. Do jednego wiadra wrzucamy marihuanę, lód oraz wodę, mieszamy kilka minut, trichomy wpadają do wody, a następnie można je odfiltrować, tworząc wielki koncentrat konopi. Aby zrobić bubble hash potrzebujemy specjalnych sitek, które można znaleźć na portalach aukcyjnych wpisując “bubble hash”.

Shatter

fot. heraldtribune.com

Shatter to szklisty koncentrat, którego data przydatności do spożycia jest niesamowicie długa, więc można go przechować do kolejnego święta 7/10. Shatter powstaje właściwie w tym samym procesie, co WAX lub BHO. Jedyną różnicą jest temperatura, w której butan pod koniec procesu jest eliminowany. W zależności od zastosowanej temperatury, efektem końcowym będzie wosk lub przezroczysty i złocisty shatter.

Live Resin

fot. Life Flower Dispensary

Live Resin to nowy i bardzo popularny koncentrat konopi, ponieważ jego metoda ekstrakcji zachowuje naturalny smak i aromat kwiatów konopi. Koncentraty ekstrahowane za pomocą butanu sprawiają, że roślina musiała zostać narażona na czynniki degradujące terpeny lub cząsteczki smakowo/zapachowe, które znajdują się w trichomach. Skutkiem tego jest fakt, że koncentraty BHO nie pachną w ogóle lub pachną bardzo słabo.

W przeciwieństwie do ekstrakcji butanowej, live resin a jest wytwarzany przez mrożenie kwiatów marihuany od razu, kiedy tylko zostaną ścięte z łodygi i utrzymywana ich w temperaturach ujemnych przez cały proces ekstrakcji. Dzięki temu konopie zachowują swój cenny profil terpenowy, zachowując oryginalny smak i zapach rośliny.

Który z tych ekstraktów marihuany chcielibyście spróbować na 710?

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

Nauka

Pacjenci używający marihuany do celów medycznych są zdrowsi i szczęśliwsi od tych, którzy jej nie używają

Opublikowany

dnia

Użytkownicy marihuany są zdrowsi i szczęśliwsi niż ci, którzy mariuhany nie używają

Wiedzieliśmy to od dawna, ale teraz mamy na to dowody: użytkownicy marihuany są zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia niż osoby nieużywające marihuany, wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research.

Wiele badań naukowych już wykazało, że marihuana może skutecznie leczyć określone schorzenia, w tym przewlekły ból, epilepsję, lęk i depresję – a nawet spowolnić rozwój raka. W tym badaniu naukowcy postanowili się skupić nie na skuteczności konopi w leczeniu konkretnych schorzeń, ale na szerszym obrazie użytkowników marihuany.

„Mimo rosnącej akceptacji dla legalizacji marihuany, wpływ używania konopi indyjskich na zdrowie pacjentów i ich jakość życia nadal nie został dokładnie oceniony” – wyjaśniają autorzy badania. „Celem tego badania było przeanalizowanie danych demograficznych, zdrowia, jakości życia i korzystania z opieki zdrowotnej przez użytkowników konopi indyjskich w porównaniu z grupą kontrolną, która nie używała konopi”.

Jak prowadzono badania?

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy wykorzystali ankiety internetowe w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia użytkowników marihuany i osób niebędących użytkownikami w okresie od kwietnia 2016 r. do lutego 2018 r. Naukowcy zrekrutowali 1276 osób, którzy byli zarejestrowanymi pacjentami cierpiącymi na co najmniej jedną zdiagnozowaną chorobę. Każdy z tych pacjentów został zarejestrowany w Realm of Caring Foundation, organizacji non-profit zajmującej się badaniami i szerzeniem wiedzy na temat marihuany.

Spośród wszystkich badanych, 808 osób stosowało marihuanę lub produkty konopne o niskiej zawartości THC, takie jak susz CBD lub olejki CBD, a pozostałe 468 osób nie używało żadnych produktów z konopi. Każdy badany został poproszony o samoocenę jakości życia, bólu, jakości snu, lęku i depresji, a także o informację, czy używa innych leków niż konopie indyjskie. Następnie badanych poproszono o udzielanie odpowiedzi na pytania w ankietach kontrolnych, które miały być uzupełniane regularnie co trzy miesiące po wstępnej ankiecie. Tylko jedna trzecia osób ukończyła wszystkie ankiety uzupełniające.

Użytkownicy marihuany są zdrowsi i szczęśliwsi

Analiza danych wykazała, że osoby używające marihuany do celów medycznych zgłaszały znacznie większą satysfakcję z życia, lepszą jakość zdrowia, lepszy sen i niższy średni poziom bólu niż osoby niebędące użytkownikami konopi indyjskich. Byli również znacznie mniej przygnębieni i niespokojni niż grupa kontrolna. Osoby używające marihuany zgłaszały również stosowanie mniejszej liczby leków na receptę i rzadziej przyjmowano je do szpitala.

Badanie to wyraźnie pokazuje, że kannabinoidy mają bardzo pozytywny wpływ na wyniki zdrowotne we wszystkich grupach wiekowych i demograficznych” – powiedział w rozmowie dla Grathan Daily dr Jonathan Hoggard, dyrektor generalny Realm of Caring.

Być może najbardziej przełomowym odkryciem w tym badaniu było to, że osoby używające marihuany o 39 procent rzadziej przyjmowane były w szpitalnym oddziale ratunkowym i o 46 procentami rzadziej trafiały do szpitala.

Autorzy badania byli w stanie znaleźć najbardziej zauważalny wpływ konopi wśród osób, które nie używały marihuany na początku badania, ale zaczęły jej używać w trakcie badania. Po rozpoczęciu używania marihuany osoby te zgłosiły poprawę zdrowia i samopoczucia w porównaniu z wynikami poprzednich ankiet.

Ludzie poczuli się lepiej, gdy zaczęli używać konopi indyjskich” – powiedział w rozmowie dla Grit Daily, główny badacz, dr Ryan Vandrey, profesor nadzwyczajny w Behavioural Pharmacology Research Unit w Johns Hopkins School of Medicine. „To silny sygnał”. Vandrey zauważył również, że niektórzy badani twierdzili, że wcześniej stosowali leki na receptę w celu leczenia ich choroby, ale konopie były w stanie zapewnić tę samą ulgę przy mniejszej liczbie skutków ubocznych.

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

Popularne