- Reklama -
Banner

Czy marihuana ogłupia? Najnowsze badania z udziałem bliźniaków obalają ten mit

Czy palenie marihuany ogłupia? Twierdzenie, że regularne używanie konopi indyjskich może obniżyć inteligencję, jest dość powszechne – a nawet może być poparte niektórymi badaniami naukowymi. Ale nowe badanie z udziałem 428 par bliźniaków wydaje się bronić konopi, obalając ten stary stereotyp silnymi dowodami.

Badania sugerowały, że marihuana ogłupia

Marihuana podnosi poziom ilorazu inteligencji u okazjonalnych uzytkownikow

To, że konopie indyjskie mogą powodować obniżenie funkcji poznawczych również można poprzeć badaniami naukowymi. Chociaż teoria ta krąży w propagandzie antykonopnej od dziesięcioleci, to jej podstawy naukowe można znaleźć w badaniu z 2012 r., w którym stwierdzono, że używanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania wiązało się z niższym IQ i zdolnościami poznawczymi w wieku dorosłym. Badanie objęło uczestników w wieku od 13 do 38 lat, a naukowcy przeprowadzili z nimi wywiad, zbadali ich IQ oraz to, jak często używali oni marihuany. Ci, którzy zaczęli używać marihuany w okresie dojrzewania, zauważyli spadek zdolności poznawczych w wieku dorosłym. Spośród tych osób ci, którzy używali najwięcej konopi, zauważyli największy spadek IQ.

Badania na bliźniakach obalają poprzednie wnioski

Dowody na to, że używanie marihuany prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych mogą wydawać się więc dosyć mocne, ale ostatnie badanie z 2019r. przeprowadzone na bliźniakach kwestionuje metodologię, która doprowadziła do wyników z 2012 r., sugerując, że przyjmujemy nieuzasadnione założenia dotyczące roli używania marihuany w spadku IQ.

Nowe badanie sugeruje, że używanie konopi indyjskich wcale nie powoduje pogorszenia funkcji poznawczych. Zamiast tego naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne i środowiskowe mogą prowadzić zarówno do obniżenia wyników IQ, jak i do większego prawdopodobieństwa używania konopi indyjskich.

Jak więc te dwa badania dały tak różne wyniki? Ma to przede wszystkim związek z różnymi metodologiami prowadzenia badań.

Chociaż badanie z 2012 r. wyraźnie pokazuje korelację między używaniem konopi indyjskich w okresie dorastania, a niższym ilorazem inteligencji u młodych dorosłych, to nie można jednak stwierdzić, że to marihuana odpowiada za spadek IQ. W nowym badaniu naukowcy wzięli pod uwagę możliwość, że czynniki inne niż marihuana powodują zarówno zmiany w zdolnościach poznawczych, jak i zwiększają prawdopodobieństwo używania marihuany. Czynniki takie jak niższy status społeczno-ekonomiczny, używanie tytoniu, a nawet po prostu ból są głównymi podejrzanymi czynnikami, ponieważ są skorelowane zarówno z używaniem konopi indyjskich, jak i obniżonymi zdolnościami poznawczymi.

Niektórzy badacze wskazują, że używanie konopi indyjskich może zwiększyć prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie się utożsamiał się ze “zdemoralizowanymi rówieśnikami”, którzy zniechęcają do nauki i zachęcają do używania substancji psychoaktywnych. Istnieją jednak niezliczone czynniki genetyczne i środowiskowe, które mogą sprawiać, że wyniki badań będą błędne.

Badanie na bliźniakach przeprowadzone w 2019 r. może być jednak bardziej dokładne i może lepiej opisać relację między używaniem marihuany w okresie dorastania, a poziomem ilorazu inteligencji w dorosłości.

Badanie kontrolne z wykorzystaniem bliźniaków zostało zaprojektowane specjalnie w celu zbadania związków przyczynowych” – wyjaśnia prowadząca badanie dr Jessica Megan Ross z University of Colorado Boulder. „Bliźniaki mają prawie 100% genów wspólnych i wspólne czynniki środowiskowe (np. Dorastały w tym samym domu). Zatem porównanie pary bliźniąt pozwala nam lepiej kontrolować genetykę i liczne czynniki środowiskowe. ”

Abstynencja od marihuany nie ochroni IQ

osoby z wysokim iq częściej palą marihuanę i uprawiają seks

W badaniu przeprowadzonym przez Megan Ross śledzono używanie konopi indyjskich i zdolności poznawcze od okresu dojrzewania do wczesnej dorosłości, a w badaniach wzięło udział 428 par bliźniaków. Obserwując bliźnięta, które różniły się pod względem używania konopi indyjskich, Ross i jej zespół mogli sprawdzić, czy używanie konopi indyjskich spowodowało zmiany u jednego z bliźniąt. Jeśli konopie indyjskie naprawdę mają neurotoksyczne działanie na mózg nastolatków, jak sugerują autorzy badania z 2012 r., wówczas jeden z bliźniaków używający marihuany powinien mieć niższe wyniki w zakresie funkcji poznawczych niż jego bliźniak, który nie używa konopi indyjskich. Tego naukowcy nie wykazali..

Zamiast tego naukowcy odkryli, że w przypadkach, gdy jeden bliźniak używał marihuany, oba bliźniaki odnotowywały spadek IQ.

„Nasze badanie obala wyniki tych badań, które sugerują, że używanie konopi wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych”, wyjaśnia Ross. „Nasze badanie wykazało znaczące powiązania między używaniem konopi indyjskich a zdolnościami poznawczymi. Jednak kiedy mogliśmy kontrolować genetykę oraz czynniki środowiskowe i badaliśmy stosowanie innych substancji, te znaczące powiązania zniknęły. ”

Co ważne, powstrzymywanie się od używania konopi indyjskich nie zapewniało ochrony przed pogorszeniem funkcji poznawczych u jednego z bliźniąt, które nie było użytkownikiem marihuany.

Wskazuje to na jakiś inny czynnik (prawdopodobnie wspólne czynniki genetyczne lub środowiskowe) jako przyczynę zarówno używania konopi indyjskich, jak i pogorszenia funkcji poznawczych – całkowicie obalając starą historię, że używanie marihuany ogłupia. Bardziej dokładna teza naukowców jest taka, że niektóre czynniki genetyczne i środowiskowe, które negatywnie wpływają na zdolności poznawcze, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo używania konopi indyjskich.

Poprzednie badania na bliźniakach dały podobne wyniki

Dla potwierdzenia powyższego wniosku, nie jest to pierwsze badanie na bliźniakach, w którym analizowano wpływ używania konopi na funkcje poznawcze. W 2004, 2016 i 2017 r. prowadzono badania na bliźniakach i analizowało ten temat, a wszystkie z badań dały podobne wyniki do tych najnowszych. Wśród par bliźniaczych można znaleźć bardzo mało dowodów na to, że używanie konopi indyjskich pogarsza funkcje poznawcze.

Oczywiście, podobnie jak wszystkie badania, te też miały swoje ograniczenia – takie jak brak dużej liczby uczestników, którzy byli konsumentami marihuany.

Ważne byłoby powtórzenie tych odkryć w na większej liczbie bliźniaków używających konopi indyjskich” sugeruje Ross. „Ogólnie rzecz biorąc, wciąż niewiele wiemy o pozytywnych i negatywnych skutkach marihuany. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ używania konopi indyjskich. ”

Naukowcy twierdzą, że wciąż niewiele wiemy o marihuanie i jej wpływie na organizm w dłuższej perspektywie. Ale stare przekonanie, że marihuana ogłupia i obniża IQ, nie jest już poparte naukowo. Najnowsze i najbardziej dokładne badania sugerują, że używanie konopi indyjskich nie osłabi twojej inteligencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować