- Reklama -
Banner

Czy marihuana jest skuteczniejsza w leczeniu bezsenności, niż tradycyjne środki nasenne?

Większość osób, które zgłosiły używanie konopi w celu uzyskania dobrego snu w niedawno przeprowadzonym badaniu, całkowicie zrezygnowała z korzystania z dostępnych bez recepty lub na receptę środków nasennych.

Ponad 80% z 1 255 badanych użytkowników konopi w badaniu przeprowadzonym pod kierownictwem Washington State University przyznało, że przestali korzystać z dostępnych bez recepty lub na receptę środków nasennych, takich jak melatonina i benzodiazepiny. Zamiast tego wyraźnie preferowali wdychanie konopi o wysokiej zawartości THC poprzez palenie jointów lub parowanie kwiatów, co są dwiema szybko działającymi metodami, które wcześniejsze badania wykazały jako pomocne w zasypianiu.

Co ciekawe, około połowa osób w badaniu zgłosiła również, że używają szczepów konopi zawierających CBD oraz terpen mircen, aromatyczną substancję roślinną znajdującą się w chmielu, bazylii i innych roślinach, oprócz konopi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“Jednym z wyników, które mnie zaskoczyły, było to, że ludzie szukają terpenu mircenu w konopiach jako pomocy w zasypianiu”, powiedziała Carrie Cuttler, główna autorka badania i profesor psychologii na WSU. “Istnieją pewne dowody w literaturze naukowej, które wspierają teorię, że mircen może pomagać w zasypianiu, więc użytkownicy konopi zdają się sami na to wpadlić.”

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Exploration of Medicine, Cuttler i doktorantka psychologii Amanda Stueber analizowały dane samoopisu osób dotyczące korzystania z konopi i innych środków nasennych lub ich braku oraz jakie efekty odczuwają po użyciu różnych produktów. Dane do badania dostarczyła firma medyczna Strainprint® z Kanady.

Uczestnicy zgłaszali różne efekty poranne i skutki uboczne. Użytkownicy konopi częściej zgłaszali uczucie świeżości, lepszą koncentrację i zdolność do funkcjonowania rano po użyciu konopi, a także mniej bólów głowy i nudności w porównaniu do tradycyjnych środków nasennych. Jednak użytkownicy konopi zgłaszali również uczucie większej senności oraz większą nerwowość i drażliwość rano po użyciu konopi w porównaniu do innych środków nasennych. Również częściej zgłaszali uczucie suchości w ustach i zaczerwienionych oczu po użyciu konopi.

“W ogólnym rozrachunku używanie konopi w celu rozwiązania problemów ze snem było postrzegane jako korzystniejsze niż leki bez recepty lub środki na receptę”, powiedziała Cuttler. “W przeciwieństwie do długodziałających środków uspokajających i alkoholu, konopie nie wiązały się z efektem ‘kaca’, chociaż osoby zgłaszały pewne długotrwałe efekty, takie jak senność i zmiany nastroju.”

Badacze znaleźli również, że ponad 60% uczestników badania zgłosiło uzyskiwanie zalecanego 6-8 godzin snu podczas używania tylko konopi. Mniej niż 20% próbki zgłosiło uzyskanie 6-8 godzin snu podczas używania środków nasennych na receptę lub bez recepty – lub konopi w połączeniu ze środkiem nasennym.

Dodatkowo tylko 33,8% uczestników zgłosiło stosowanie konopii w postaci jedzenia, aby pomóc w zasypianiu, a 14,1% wybrało kapsułki zawierające THC. Te alternatywy są znane z dłuższego działania, ale zostały rzadziej wybierane, być może z powodu potrzeby szybszej ulgi przy zasypianiu.

Mimo że większość wyników przemawiała na korzyść używania konopi w celu poprawy snu, badanie ma swoje ograniczenia. Cuttler ostrzegła przed silnym wyborem próbek osób, które już używały konopi, ponieważ uważały je za korzystne. “Nie każdy znajdzie pomoc w konopiach w poprawie swojego snu, a przyszłe badania powinny stosować bardziej obiektywne miary snu, aby lepiej zrozumieć efekty konopi na sen”, powiedziała.

Mimo to Cuttler i Stueber mają nadzieję, że badanie dostarczy cennych informacji dla profesjonalistów medycznych, którzy pracują z użytkownikami konopi i osób poszukujących alternatywnych rozwiązań dla problemów związanych ze snem.

Badanie to również wspiera przeprowadzenie przyszłych badań klinicznych w celu potwierdzenia skuteczności mircenu i innych izolowanych związków w konopiach w poprawie snu, które nie mają odurzających efektów THC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować