- Reklama -
Banner

Czy Czechy zalegalizują marihuanę w styczniu 2024 r.?

Vlastimil Válek, Minister Zdrowia Republiki Czeskiej, wyraził ostatnio wątpliwości co do ambitnych planów wprowadzenia legalnego komercyjnego rynku marihuany dla dorosłych w kraju do 2024 roku. W wywiadzie dla lokalnego medium ZdraveZpravy.cz, Válek stwierdził, że czeka na ‘kolegów z Niemiec’, aby nie tylko zaprezentowali swój projekt ustawy, ale także zobaczyć, jak Komisja Europejska (KE) zareaguje na ich propozycje.

Ta ostrożna strategia stoi w kontraście do podejścia Koordynatora ds. Walki z Narkotykami w Czechach, Jindřicha Vobořila, który niezłomnie dąży do wprowadzenia komercyjnego rynku, mimo że Niemcy ograniczyły swoje ambicje w obliczu sprzeciwu KE.

Podczas Cannabis Europa London 2023 w maju, a potem kilka tygodni później na Cannabis Summit w Pradze, Vobořil ponownie potwierdził swoje zaangażowanie w “uruchomienie w pełni regulowanego rynku“.

Wraz z posłami @antonin_stanisl oraz Radomír Daňhel, krajowym koordynatorem ds. walki z narkotykami @J_Voboril, przedstawicielami sektora non-profit, @ZdravkoOnline, Ministerstwem Legislacji odnieśliśmy się do kwestii narkotyków, w tym do wniosku o legalizację konopi indyjskich…

Proponowane Regulacje

Na początku kwietnia, Czechy ogłosiły, że zatwierdziły nową strategię antynarkotykową, która będzie obowiązywać do końca 2025 roku. Strategia ta przewiduje wprowadzenie ściśle regulowanego rynku marihuany. Zgodnie z tą strategią, ‘grupa ekspertów’ ma opracować szczegółowe zasady regulacji.

Zgodnie z proponowanymi regulacjami, interesariusze będą mogli wejść na komercyjny rynek marihuany za pomocą warunkowej płatnej licencji, która będzie kosztować sprzedawców 50 000 CZK (około 9500zł) rocznie. Ta sama opłata będzie obowiązywała za uprawę na działce o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

Po tym, jak Niemcy zrezygnowały ze swoich starań o stworzenie komercyjnego rynku, Republika Czeska jest teraz ‘samotna w swoim dążeniu’ do stania się pierwszym krajem w Europie, który to zrobi.

Sprzeciw Wewnętrzny

Poza zagrożeniami zewnętrznymi ze strony KE, istnieją potencjalne problemy wewnętrzne. Válek ostrzegł, że obecnie brak jest konsensusu wśród pięciopartyjnej koalicji odnośnie reformy marihuany.

Obecnie główne zastrzeżenia do planu Vobořila zgłaszają Chrześcijańscy Demokraci (KDU-CSL). Tomasz Ryska, Dyrektor Zarządzający Astrasana Czech, uważa, że Vobořil nie jest zniechęcony groźbą sprzeciwu KE.

Niektóre źródła wskazują, że sprzeciw prawdopodobnie jest napędzany przez interesy kilku prominentnych firm farmaceutycznych. To wpływy te prawdopodobnie były kluczowym czynnikiem w niedawnych kontrowersyjnych próbach ograniczenia sprzedaży produktów CBD w kraju, które później zostały wycofane przez rząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

Mogą Cię zainteresować