- Reklama -
Banner

Bawełna wyszła z mody. Levi’s będzie produkował ubrania z konopi.

W marcu firma odzieżowa Levi Strauss & Co. zaprezentowała parę dżinsów i kurtki wykonanych z miękkiej mieszanki konopi (31%) i bawełny (69%). Kolekcja Wellthread x Outerknown jest pierwszą kolekcją odzieży marki Levis, w której wykorzystano mieszankę bawełny i konopi.

Dlaczego to takie ważne? Uprawa konopi wymaga mniejszej ilości wody i środków chemicznych, niż uprawa bawełny. Sztokholmski Instytut Ochrony Środowiska szacuje, że do wyprodukowania 1 kg bawełny zużywa się około 10 000 litrów wody, w porównaniu do około 300-500 litrów wody, aby wyprodukować 1 kg włókna konopnego.

Konopie są jednak znane jako materiał o wiele bardziej zrównoważony. Mogą produkować dwa do trzech razy więcej błonnika niż bawełna; mogą odtruwać glebę poprzez usuwanie szkodliwych substancji chemicznych i zanieczyszczeń, wzbogacając glebę azotem i tlenem; i są bardziej trwałym materiałem, dzięki czemu produkty są bardziej wytrzymałe. Pierwsza para dżinsów Levis została stworzona właśnie z konopi, które były nie do zdarcia, przez co marka zyskała swoich sympatyków.

Ubrania Levis z bawełny konopnej

levis ubrania z bawełny konopnej
fot. Levi.com

Szef innowacji Paul Dillinger powiedział w wywiadzie dla Business Insider, że firma w ciągu pięciu lat chce opracować materiał z konopi, który będzie w dotyku tak przyjemny, jak bawełna. W przeciwieństwie do bawełny, materiał z konopi jest trudny w obróbce.

Levis chwali się, że nie tylko wynalazł metodę zmiękczania włókna konopnego i mieszania go z bawełną. Firma opracowała sposób, który podczas obróbki materiału z konopi wymaga mniejszego zużycia wody.

Dillinger powiedział, że Levi’s będzie kontynuował pracę nad poprawą jakości bawełny konopnej i produkcją ubrań z konopi. Celem jest, aby połowa ubrań była tworzona przy użyciu mieszanki bawełny i konopi oraz stworzenie kilku produktów wykonanych w 100% z konopi. Firma oświadczyła również, że w ciągu pięciu lat będzie produkować ubrania z konopi.

Dillinger stwierdził również, że potrzebna jest alternatywa dla bawełny, której uprawa wymaga dużej ilości świeżej wody, a najlepszą alternatywą wydały się konopie. Podczas uprawy konopi firma zużyje 2655 litrów wody, podczas gdy uprawa takiej samej ilości bawełny wymaga 3878 litrów świeżej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • PAX Plus

  PAX Plus

  1179 
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12 
 • Symbol zastępczy

  PAX 3 Vaporizer

  899 
 • Bubbler - Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  Bubbler – Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  230 

Mogą Cię zainteresować