- Reklama -
Banner

Badania pokazują, że marihuana nie zamienia ludzi w “leniwych palaczy”

Nowe badanie obala stereotyp konsumentów marihuany jako leniwych i pozbawionych motywacji „palaczy”. Badacze nie znajdują różnicy w apatii lub układzie nagrody między osobami, które używają marihuany co najmniej raz w tygodniu, a osobami, które nie używają marihuany.

Badanie, opublikowane w International Journal of Neuropsychopharmacology, dotyczyło 274 dorosłych i nastolatków, którzy zgłaszali używanie konopi 1-7 razy w tygodniu w ciągu trzech ostatnich miesięcy.

Chociaż użytkownicy marihuany od dawna są piętnowani, a przeciwnicy legalizacji wciąż sugerują, że marihuana przyczynia się do lenistwa i ogólnej apatii, naukowcy z University of Cambridge i University College London stwierdzili, że ich odkrycia „nie są zgodne z hipotezą, że regularne używanie konopi wiąże się ze spadkiem motywacji”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Regularne używanie marihuany nie prowadzi do spadku motywacji i apatii

Nasze wyniki sugerują, że używanie konopi indyjskich z częstotliwością od trzech do czterech dni w tygodniu nie wiąże się z apatią i podejmowaniem decyzji w celu zdobycia nagrody u dorosłych i nastolatków” – mówi badanie. „Użytkownicy marihuany mieli niższą anhedonię (niezdolność do odczuwania przyjemności) niż grupa kontrolna, aczkolwiek różnice są statystycznie nieistotne”.

Uczestnicy badania wykonali cztery testy, aby zmierzyć anhedonię, apatię i motywację opartą na nagrodzie oraz ogólne reakcje na nagrodę. Ich wyniki porównano z grupą kontrolną osób nieużywających marihuany.

Naukowcy odkryli, że konsumenci marihuany byli nieco bardziej zdolni do odczuwania przyjemności, niezależnie od częstotliwości używania konopi, i nie było statystycznie istotnej różnicy między grupami, jeśli chodzi o apatię.

Stereotyp leniwego palacza

Byliśmy zaskoczeni, widząc, że różnica między użytkownikami marihuany a osobami nieużywającymi marihuany była bardzo niewielka, jeśli chodzi o brak motywacji lub brak odczuwania przyjemności, nawet wśród tych, którzy używali marihuany na co dzień”, powiedziała w komunikacie prasowym Martine Skumlien z University of Cambridge. „To jest sprzeczne ze stereotypowym przedstawieniem konsumentów konopi, które widzimy w telewizji i filmach”.

Powszechnym stereotypem użytkowników marihuany jest upalony leniwiec – pomyśl o Jesse Pinkmanie w Breaking Bad, The Dude w The Big Lebowski, a ostatnio Argyle w Stranger Things. Są to osoby, które są ogólnie przedstawiane jako leniwe i apatyczne”.

Około połowa uczestników badania została również poproszona o wykonanie kilku zadań behawioralnych, takich jak naciskanie przycisków, aby zdobyć czekoladę i słodycze. Ten eksperyment obejmował trzy poziomy trudności, a następnie uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, ile nagrody chcą.

Badanie wykazało, że nie było mierzalnej różnicy między konsumentami konopi a grupą kontrolną w tym eksperymencie.

„Jesteśmy tak przyzwyczajeni do oglądania na naszych ekranach „leniwych palaczy”, że przestajemy się zastanawiać, czy są dokładną reprezentacją użytkowników konopi” – powiedział Skumlien. „Nasza praca sugeruje, że ludzie używający konopi nie są bardziej skłonni do braku motywacji lub są bardziej leniwi niż ludzie, którzy tego nie robią”.

„Nieprawdziwe założenia mogą być stygmatyzujące i mogą przeszkadzać w stworzeniu planu redukcji szkód” – powiedziała. „Musimy być uczciwi i szczerzy w kwestii tego, jakie są, a jakie nie są szkodliwe konsekwencje używania marihuany”.

Barbara Sahakian z University of Cambridge dodała, że ​​te i poprzednie badania wyraźnie sygnalizują, że „używanie konopi nie wydaje się mieć wpływu na motywację użytkowników rekreacyjnych”.

„Uczestnikami naszego badania byli użytkownicy, którzy używali marihuany średnio cztery dni w tygodniu i nie byli oni bardziej narażeni na brak motywacji” – powiedziała. „Nie możemy jednak wykluczyć możliwości, że używanie większych ilości, co obserwujemy u niektórych osób z zaburzeniami używania konopi, ma wpływ”.

Motywacja u młodych ludzi używających marihuany

Naukowcy odkryli również, że młodzi ludzie nie są bardziej narażeni na potencjalne negatywne skutki marihuany niż dorośli.

„Istnieje wiele obaw, że używanie konopi w okresie dojrzewania może prowadzić do gorszych wyników niż używanie konopi w wieku dorosłym” – powiedział Will Lawn z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King’s College London. „Ale nasze badanie, jedno z pierwszych, które bezpośrednio porównuje nastolatków i dorosłych, którzy używają marihuany, sugeruje, że nastolatki nie są bardziej podatne niż dorośli na szkodliwy wpływ marihuany na motywację, doświadczanie przyjemności lub reakcję mózgu na nagrodę. Wydaje się, że konopie indyjskie mogą nie mieć żadnego związku – lub co najwyżej tylko słabą korelację” – powiedział.

Badanie kończy się wnioskiem, że „zbiorowe dowody nie wspierają teorii zespołu amotywacyjnego u osób zażywających konopie indyjskie regularnie, pomimo uporczywych stereotypów „leniwych palaczy”.

W osobnym badaniu obalającym stereotypy, które opublikowano w zeszłym roku, naukowcy odkryli, że często konsumenci marihuany są bardziej aktywni fizycznie w porównaniu z osobami, które nie używają konopi.

W 2020 roku badanie starszych Amerykanów wykazało, że podczas czteromiesięcznego okresu próbnego konsumenci marihuany mieli tendencję do angażowania się w większą ilość aktywności fizycznych niż osoby niebędące konsumentami.

Większość osób, które używają marihuany, twierdzi, że spożywanie przed lub po ćwiczeniach poprawia wrażenia i pomaga w regeneracji – podsumowano w badaniu z 2019 roku.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować