Spis treści ▼
Amsterdam został pominięty na liście holenderskich miast wybranych do eksperymentu kontrolowanej sprzedaży legalnej marihuany.
Stosunkiem głosów 78 do 72 Izba niższa parlamentu Holandii odrzuciła wniosek o dołączenie Amsterdamu do krajowego eksperymentu z uprawą i dystrybucją marihuany, co oznacza, że liczba miast biorących udział w pilotażu, który ma się rozpocząć latem, pozostanie na poziomie dziesięciu.
Parlament również odrzucił wniosek o wstrzymanie całego projektu. W ramach eksperymentu, rząd holenderski po raz pierwszy udzieli licencji na legalną uprawę i dystrybucję marihuany do użytku dorosłych.
“Eksperyment nie ułatwi młodym ludziom dostępu do narkotyków. Oznacza to jedynie, że produkcja i dystrybucja zostaną wyjęte spod kontroli przestępców” – powiedziała burmistrz Amsterdamu Femke Halsema w oświadczeniu dla NL Times.
Przez dziesięciolecia sklepy z marihuaną w kraju, znane jako coffee shopy, działały w systemie, w którym sprzedaż była legalnie tolerowana, ale uprawa była zabroniona. Oznaczało to, że sklepy musiały nabywać marihuanę i haszysz z czarnego rynku od hodowców, którzy uprawiali konopie nielegalnie.
Start fazy eksperymentalnej
W ramach wysiłków mających na celu ocenę wpływu legalnej sprzedaży konopi indyjskich do użytku przez dorosłych w kraju Holandia rozpoczęła niedawno kontrolowany eksperyment obejmujący legalną sprzedaż produktów z konopi indyjskich w określonych sklepach z konopiami indyjskimi zlokalizowanych w wybranych gminach.
Faza startowa eksperymentu, zwana “aanloopfase” w języku niderlandzkim, rozpoczęła się w grudniu w miastach Breda i Tilburg, gdzie około 19 uczestniczących coffee shopów zaczęło oferować zarówno legalnie uprawianą marihuanę, jak i tą z czarnego rynku.
Sześć miesięcy po rozpoczęciu eksperymentu, około połowy czerwca, wszystkie uczestniczące sklepy przejdą okres przejściowy trwający około sześciu tygodni. Po tym okresie, sklepy będą mogły sprzedawać tylko legalne produkty.
Cele pilotażowego programu legalnego łańcucha dostaw
Jednym z głównych powodów wdrożenia systemu kontrolowanej uprawy i dystrybucji produktów z konopi indyjskich jest istotny problem, jaki stwarza nielegalna uprawa. Ta nielegalna działalność ma od dawna powiązania z różnymi przedsiębiorstwami przestępczymi, w tym z praniem pieniędzy, bankowością podziemną i zaciąganiem pożyczek.
Dlatego celem tego eksperymentu, w ramach którego coffee shopy w 10 gminach zaopatrują się w konopie od autoryzowanych plantatorów, jest ocena, czy regulacje okazują się bardziej skutecznym podejściem. Oczekiwane korzyści obejmują dostępność produktu najwyższej jakości, spełniającego standardy jakości i ograniczenie działalności przestępczej.
W eksperymencie wezmą udział również inne miasta, takie jak Almere, Arnhem, Groningen, Heerlen, Maastricht, Nijmegen, Voorne aan Zee (wcześniej znane jako Hellevoetsluis) i Zaanstad, co stanowi ważny krok w kierunku zrozumienia wpływu legalizacji marihuany na społeczeństwo i gospodarkę.
Legalizacja marihuany w Europie
Eksperyment ze sprzedażą konopi indyjskich w Holandii następuje w czasie, gdy kraje europejskie wykazują rosnące zainteresowanie reformą swojej polityki dotyczącej konopi indyjskich.
Pod koniec lutego Niemcy zrobiły znaczący krok, legalizując konopie indyjskie do użytku rekreacyjnego, stając się trzecim państwem członkowskim UE , które to zrobiło, po Malcie i Luksemburgu. Berlin planuje także uruchomić własny program pilotażowy dotyczący konopi indyjskich, mający na celu eksperymentowanie z kontrolowaną sprzedażą w kraju. Chociaż Szwajcaria nie jest państwem członkowskim UE, uruchomiła niedawno własny program kontrolowanej sprzedaży konopi indyjskich, będąc pionierem tego podejścia do oceny potencjału zreformowania polityki dotyczącej konopi indyjskich w Europie, prawdopodobnie w kierunku legalizacji do użytku rekreacyjnego.