- Reklama -
Banner

Alkohol jest “znacznie bardziej szkodliwy” dla mózgu, niż marihuana

Wraz z rozprzestrzeniającą się liberalizacją prawa dotyczącego marihuany, coraz więcej badań wskazuje potencjalne szkody i korzyści z używania konopi indyjskich. Najnowsze badanie sugeruje, że jeśli chodzi o zdrowie mózgu, to alkohol jest dużo bardziej szkodliwy, niż marihuana.

Naukowcy z University of Colorado Boulder przeprowadzili przegląd istniejących badań, w których analizowano wpływ używania alkoholu i marihuany na mózg. Ich odkrycia wykazały, że spożywanie alkoholu związane jest z długoterminowymi zmianami w strukturze istoty białej i istoty szarej w mózgu. Wydaje się jednak, że stosowanie marihuany nie ma znaczącego długoterminowego wpływu na strukturę mózgu.

Kierownik badania Rachel Thayer wraz z zespołem badawczym z Wydziału Psychologii i Neurologii na University of Colorado Boulder, niedawno opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Addiction.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Szacuje się, że około 22,2 miliony osób w Stanach Zjednoczonych używało marihuany w ostatnim miesiącu, co czyni ją „najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem” w tym kraju. W Stanach Zjednoczonych marihuana jest jednak coraz częściej legalizowana zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych. W wyniku tego zmieniającego się prawa naukowcy próbują dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób marihuana może wpłynąć na zdrowie, a także jakie szkody może spowodować.

Niedawno naukowcy odkryli, że kannabinoidy – które są czynnymi związkami w marihuanie – mogą pomóc w leczeniu migreny, a nowsze badania powiązały używanie marihuany ze zwiększonym popędem seksualnym.

Marihuana vs Alkohol: co jest gorsze?

W tym najnowszym badaniu Rachel Thayer i jej zespół badawczy starali się dowiedzieć więcej na temat wpływu używania marihuany na mózg. Współautor badań Kent Hutchison, również z Wydziału Psychologii i Neurologii, zauważa, że do tej pory badania, w których badano to powiązanie, przyniosły mieszane wyniki.

Kiedy spojrzysz na te badania sprzed lat, zobaczysz, że jedno badanie wykazało, że używanie marihuany jest związane ze zmniejszeniem objętości hipokampu. Następne badanie wykaże, że stosowanie marihuany wiąże się ze zmianami w móżdżku. Chodzi o to, że we wszystkich tych badaniach nie ma spójności”.

W celu wypełnienia luki na temat tej niespójności naukowcy przeprowadzili nową analizę istniejących danych obrazowania mózgu (MRI). Przyjrzeli się, w jaki sposób używanie marihuany wpływa na istotę białą i szarą w mózgu, a także na porównanie jej skutków z innym narkotykiem, do którego przywykliśmy: alkoholem.

Szara materia to tkanka na powierzchni mózgu, która składa się głównie z ciał komórek nerwowych. Istota biała jest głębszą tkanką mózgową zawierającą mielinowane włókna nerwowe, które są gałęziami wystającymi z komórek nerwowych i które przekazują impulsy elektryczne do innych komórek i tkanek. Zespół zauważa, że każde zmniejszenie wielkości istoty białej lub szarej lub utrata ich integralności może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania mózgu.

Dzięki alkoholowi od dziesięcioleci wiemy, że ma on zły wpływ na mózg”, zauważa Hutchison. „Ale w przypadku marihuany wiemy wciąż za mało”.

Używanie marihuany nie miało wpływu

Badanie obejmowało obrazy z rezonansu magnetycznego mózgu 853 osób dorosłych w wieku od 18 do 55 lat i 439 nastolatków w wieku od 14 do 18 lat. Wszyscy uczestnicy różnili się pod względem spożywania alkoholu i marihuany.

Naukowcy odkryli, że spożywanie alkoholu – szczególnie u dorosłych, którzy piją od wielu lat – wiąże się ze zmniejszeniem objętości istoty szarej, a także ze zmniejszeniem integralności istoty białej.

Wydaje się jednak, że używanie marihuany nie ma wpływu na strukturę istoty szarej lub białej u nastolatków i dorosłych. Na podstawie tych odkryć naukowcy uważają, że picie alkoholu może być znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia mózgu niż używanie marihuany.

„[…] chociaż marihuana może mieć również pewne negatywne konsekwencje, zdecydowanie nie są one zbliżone do negatywnych konsekwencji picia alkoholu.” – Kent Hutchison

Jeśli chodzi o możliwe korzyści płynące z używania marihuany, Thayer i jej zespół zauważają, że wciąż nie mamy jednoznacznej wiedzy i potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć możliwe korzyści płynące z używania marihuany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować