- Reklama -
Banner

Agencja ds. Przeciwdziałania Narkotykom świętuje 50. rocznicę wojny z narkotykami, którą wygrały narkotyki

Odwołując się do byłego prezydenta Richarda Nixona, Agencja ds. Przeciwdziałania Narkotykom (DEA) 5 lipca świętowała 50-lecie powstania agencji oraz rozpoczęcia wojny z narkotykami, podsumowując pół wieku nieudanych prób zahamowania nadużywania narkotyków. Po 50 latach walki z narkotykami nie trudno odnieść wrażenia, że wojna z narkotykami nie przynosi zamierzonych efektów: dziesięciolecia badań wskazują, że konsumpcja narkotyków wzrosła niemal we wszystkich kategoriach.

Nixon stworzył DEA 1 lipca 1973 roku, aby walczyć z osobami używającymi narkotyków. Nastąpiło to zaledwie cztery lata po tym, jak Gallup po raz pierwszy przeprowadził ankietę wśród Amerykanów, aby zapytać, czy próbowali palić marihuanę. W 1969 roku tylko 4% stwierdziło, że próbowało. Teraz ta liczba wzrosła do 48% – według sondażu Gallupa z 2022 roku. Używanie marihuany i substancji psychoaktywnych jest na rekordowo wysokim poziomie, jak wskazuje badanie z 2022 roku przeprowadzone przez National Institutes of Health.

Administracja ds. Przeciwdziałania Narkotykom świętowała swoje 50-lecie 1 lipca 2023 roku” – czytamy w komunikacie prasowym. “Przez ostatnie 50 lat DEA pracowała nad utrzymaniem bezpieczeństwa i zdrowia amerykańskich społeczności poprzez zapobieganie działalności przestępczych sieci narkotykowych i przemocy oraz zgonów związanych z narkotykami.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Richard Nixon i plan globalnej wojny z narkotykami

W 1973 roku były prezydent Richard Nixon zaproponował stworzenie nowej agencji, kiedy ogłosił ‘globalną wojnę z narkotykami’. Kongres miesiącami wysłuchiwał propozycji i stworzył Administrację ds. Przeciwdziałania Narkotykom później tego samego roku. Administracja ds. Przeciwdziałania Narkotykom zintegrowała agentów ds. narkotyków i agentów celnych w jedną skuteczną jednostkę.

“Ci agenci pracują nad usunięciem niebezpiecznych narkotyków z ulic i zapobieganiem ich przemytowi przez nasze granice.”

Mimo że agencja wciąż dokonuje tysiące aresztowań każdego roku, niszcząc przy tym kontrolowane substancje i przejmując majątki, rocznica ta służy także jako przypomnienie, że wojna z narkotykami jest jednym z najdroższych i najmniej skutecznych programów realizowanych przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. W 2021 roku z powodu przedawkowania narkotyków zmarło ponad 100 000 Amerykanów – to rekordowo duża liczba.

Służby ścigania nadal nie skupiają się jednak wyłącznie na twardych narkotykach. Policjanci w Stanach Zjednoczonych wciąż dokonują więcej aresztowań za przestępstwa związane z marihuaną niż za jakiekolwiek inne narkotyki, według danych FBI. Badania Pew wskazują, że w 50 stanach i Dystrykcie Kolumbii w 2018 roku, 40% z 1,65 miliona wszystkich aresztowań za narkotyki w USA tego roku, dotyczyło marihuany.

Kwestionowalne początki są dzisiejszymi standardami

Komentarze Nixona jako prezydenta są szokujące, a sama Wojna z Narkotykami została nazwana rasistowską. Szef ds. polityki wewnętrznej Nixona, John Ehrlichman, przyznał po raz pierwszy w 1994 roku, że Wojna z Narkotykami została specjalnie zaprojektowana, aby wymierzyć ją w społeczność czarnoskórą, a na temat narkotyków stworzono kłamstwa, które promowano w mediach.

Kampania Nixona w 1968 roku, a później Biały Dom Nixona, miała dwóch wrogów: lewicę antywojenną i czarnoskórych,” powiedział Ehrlichman. “Rozumiesz, co mówię? Wiedzieliśmy, że nie możemy zdelegalizować bycia przeciwko wojnie lub bycia czarnoskórym, ale poprzez skojarzenie hipisów z marihuaną, a czarnoskórych z heroiną, a następnie zdecydowaną kryminalizacją obu, mogliśmy zakłócić te społeczności. Mogliśmy aresztować ich liderów, przeszukiwać ich domy, rozbijać ich spotkania i oczerniać ich noc po nocy w wieczornych wiadomościach. Czy wiedzieliśmy, że kłamiemy na temat narkotyków? Oczywiście, że tak.” Ehrlichman ponownie odniósł się do tej kwestii później, na przykład w 2016 roku.

Walka z przemytem narkotyków

Jeśli chodzi o przemyt narkotyków, DEA nie zahamowała przemytu substancji. Trendy przemytu każdego narkotyku po prostu się zmieniają, jak pokazuje Komisja ds. Wyroków Sądowych USA (USSC). Od 2018 do 2022 roku liczba spraw o przemyt heroiny spadła o 37,4%, ale liczba przypadków związanych z fentanylem wzrosła o 435,4%.

Tymczasem aktywiści i politycy dokonali olbrzymiego postępu w walce ze stygmatyzacją użytkowników marihuany. Już teraz 23 stany zalegalizowały już marihuanę do użytku dorosłych, a stany Kolorado i Oregon zdekryminalizowały posiadanie psychodelików do celów osobistych.

Reforma na szczeblu federalnym bez wątpienia jest opóźniona, a DEA jest teraz w sytuacji, w której będzie musiała pogodzić się z nauką na temat konopi i podjąć decyzję o ewentualnym wycofaniu marihuany z harmonogramu I Ustawy o Kontroli Substancji (CSA) na mocy dyrektywy wydanej przez prezydenta Joe Bidena w ubiegłym roku.

Pytanie brzmi, czy agencja będzie dążyła do współpracy z opartymi na naukowych dowodach działań na rzecz zmiany federalnej polityki narkotykowej, czy też kontynuować będzie pięćdziesięcioletnią grę w prohibicyjną grę w gonienia króliczka.

Podsumowanie

50-lecie działalności DEA jest przede wszystkim dowodem na to, jak trudne jest zwalczenie narkotyków przy użyciu siły prawnej i jak ważne jest poszukiwanie innych, bardziej efektywnych strategii. Czy jest to legalizacja i regulacja, czy skoncentrowane wysiłki w zakresie edukacji i leczenia, wydaje się jasne, że dotychczasowy model walki z narkotykami nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Najbliższe lata pokażą, jakie kierunki zostaną wybrane przez władze i społeczeństwo w tej trudnej walce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować