- Reklama -
Banner

90% pacjentów potwierdza skuteczność medycznej marihuany

Badania na temat skuteczności medycznej marihuany zostały opublikowane pod koniec maja 2016 roku, na Międzynarodowej Konferencji Polityki Zdrowotnej w Jerozolimie. Konferencja została zorganizowana przez Israel National Institute for Health Policy Research.

Badania zostały przeprowadzone przez profesora Pesach Shvartzman, który powiedział, że “chociaż marihuana medyczna w Izraelu jest legalnie dostępna od dekady i pomaga ponad 20 000 pacjentom w łagodzeniu bólu i innych objawów, to nie było żadnych informacji od samych użytkowników na temat jej skuteczności.”

Shvartzman stwierdził, że chociaż większość pacjentów stosujących medyczną marihuanę wykazuje znaczną poprawę w odczuwanym bólu, to konopie spowodowały również kilka skutków ubocznych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Badania przeprowadzono na pacjentach stosujących lek przez dwa lata, biorąc pod uwagę warunki społeczno-ekonomiczne, przeżyte choroby, dawkowanie, bezpieczeństwo leczenia, skutki uboczne, reakcję na lek, skuteczność leczenia rok przed i rok po zakończeniu leczenia medyczną marihuaną.

Pacjentów obserwowano podczas trzech badań klinicznych, przeprowadzano rozmowy telefoniczne w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia, a następnie co cztery miesiące przez dwa lata.

 • Spośród 321 pacjentów nienowotworowych, 47,7 procent stanowili mężczyźni, a 52,3 procent kobiety. Spośród 78 osób chorych na raka, 60% stanowili mężczyźni.
 • Średni wiek pacjentów nienowotworowych to 50,1 lat i 57,5 lat u pacjentów z rakiem.
 • Czterdzieści procent pacjentów nienowotworowych i 49,3% pacjentów z rakiem było zatrudnionych.

Około 42% wszystkich pacjentów otrzymało zalecenie od lekarza, aby stosowali medyczną marihuanę, a tylko 24% dostało takie zalecenie od znajomych lub członków rodziny.

Recepty były najczęściej wypisywane przez specjalistów medycyny paliatywnej, ortopedów i innych specjalistów, a tylko w 0,4% od lekarza rodzinnego.

99,6% pacjentów rozpoczęło stosowanie medycznej marihuany po tym, jak konwencjonalne leki okazały się być nieskuteczne.

Prawie 56% stwierdziło, że dotychczas stosowane leki powodowały skutki uboczne.

Trzy czwarte pacjentów przyjmowało marihuanę poprzez palenie, podczas gdy prawie 21 procent przyjmowało ją w formie oleju, a 4 procent poprzez waporyzację.

Ponad 77% pacjentów doświadczyło skutków obocznych, takich jak suchość w jamie ustnej (60,6%), głód (60%), senność (23%), zmęczenie (28,6%), czerwone oczy (32%), a 13% doświadczyło problemu ze wzrokiem, który objawiał się niewyraźnym widzeniem. Są to jednak powszechnie odczuwane efekty po spożyciu marihuany.

Większość pacjentów stwierdziła, że ich ból, nudności, niepokój, apetyt i ogólne samopoczucie uległo poprawie. Mniej niż 1 na 10 pacjentów zaprzestał stosowania leku po pierwszym wywiadzie i 6% po drugim wywiadzie z powodu skutków ubocznych i dlatego, że leczenie nie przyniosło zamierzonych efektów.

Tymczasem Washington University School of Medicine w St. Louis właśnie poinformował o badaniach w Stanach Zjednoczonych, z których wynika, że liczba nastolatków z problemami związanymi z marihuaną spadła. Tendencja ta koreluje wraz z powiększającą się liczbą stanów legalizujących marihuanę czy to do celów rekreacyjnych czy medycznych.

Naukowcy zbadali dane dotyczące używania narkotyków przez młodych ludzi w wieku 12-17 lat na przestrzeni 12 lat. Stwierdzili oni, że liczba nastolatków, którzy mieli problemy związane z marihuaną – takie jak uzależnienie lub kłopoty w szkole, spadła o 24% w 2013 roku w porównaniu z rokiem 2002.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować