- Reklama -
Banner

395 000 Euro za niszczenie plantacji marihuany: Hiszpania nie nadąża z likwidacją nielegalnych upraw

W ostatnich latach plantacje konopi indyjskich w Hiszpanii znacząco się rozrosły. Co roku policja usuwa już miliony roślin, z których produkuje się marihuanę, ale problem jest nadal ogromny. Teraz władze ogłaszają konkurs, w którym oferują setki tysięcy euro za pomoc w ich utylizacji.

Służby policyjne w Hiszpanii nie dają sobie rady z likwidacją coraz bardziej powszechnych plantacji marihuany w kraju. Ich liczba, według informacji z MSW, szczególnie wzrosła w okresie pandemii Covid-19, zarówno na obszarach rolniczych, jak i w budynkach. Resort spraw wewnętrznych poinformował, że w minionym roku hiszpańska policja przejęła rekordową liczbę ponad 3,3 miliona roślin konopi indyjskich.

Według MSW, w porównaniu do roku 2015, liczba konopi konfiskowanych przez policję wzrosła o prawie 800 procent. Źródła w hiszpańskim resorcie spraw wewnętrznych, cytowane przez portal Infobae, podkreślają, że w 2023 roku nadal odkrywane są liczne nielegalne plantacje marihuany, a ich liczba jest tak duża, że hiszpańskie władze nie są w stanie samodzielnie ich usuwać.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Dlatego w poniedziałek MSW ogłosiło przetarg na likwidację plantacji marihuany skonfiskowanych przez policję i żandarmerię. Zwycięzca konkursu otrzyma rocznie 395 000 euro. “Przetarg dotyczy likwidacji dużych plantacji, które zostały skonfiskowane na mocy wyroku sądowego. Ich liczba znacząco wzrosła w ostatnim czasie, zarówno na otwartym terenie, jak i w budynkach” – wyjaśnił resort.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapłaci firmie 395 000 euro rocznie, ponieważ nie jest w stanie zniszczyć wszystkich skonfiskowanych plantacji marihuany. Nowy kontrakt jest wynikiem braku odpowiednich środków i przygotowania ze strony Sił i Służb Bezpieczeństwa. Najbardziej dotknięte są regiony Madryt, Andaluzja, Walencja i Katalonia.

7 grudnia zeszłego roku Policja Narodowa w Hiszpanii zlikwidowała pięć plantacji marihuany z 37 000 roślinami w prowincji Barcelona, z czego jedna była ukryta w opuszczonym klubie. Kilka dni wcześniej, 3 grudnia, Gwardia Cywilna skonfiskowała inną plantację z 9 000 roślinami ukrytymi w hali przemysłowej Cabanillas del Campo w Guadalajarze. To stało się rutyną dla antynarkotykowych Sił i Służb Bezpieczeństwa Państwa, które twierdzą, że Hiszpania stała się największą plantacją marihuany w całej Europie.

Liczby mówią same za siebie. W 2015 roku skonfiskowano 377 458 roślin (średnio 1 034 każdego dnia). W 2022 roku (ostatnie dostępne dane) skonfiskowano 3 350 969 roślin (średnio 9 180 dziennie), co oznacza wzrost o 787 procent. Dane za 2022 rok są rekordowe od czasu rozpoczęcia prowadzenia tych statystyk.

Przewiduje się, że ta tendencja wzrostowa będzie kontynuowana do końca 2023 roku. Konfiskaty rosną z roku na rok, tak samo jak ilość marihuany na czarnym rynku. W 2022 roku skonfiskowano 144 734 kilogramy, co stanowiło wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2021, ale o 99 procent więcej niż w roku poprzednim.

11 grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło przetarg na kontrakt dotyczący “likwidacji dużych plantacji marihuany” o wartości 395 000 euro rocznie. Usunięcie dużych plantacji jest jednym z głównych problemów logistycznych, z którymi borykają się obecnie Siły i Służby Bezpieczeństwa. Nielegalne uprawy tego rodzaju znacząco wzrosły w ostatnich latach, zarówno na otwartym terenie, jak i wewnątrz pomieszczeń, które zgodnie z orzeczeniem sądowym muszą zostać zniszczone, aby nie trafić na rynek – wyjaśnia Ministerstwo.

Kontrakt jest podzielony na pięć części, w zależności od regionów geograficznych, gdzie konfiskowane jest najwięcej plantacji: Almeria; Granada i Malaga; Madryt i sąsiednie obszary, Wspólnota Walencji i Katalonia. Latem 2021 roku w hali przemysłowej w La Mojonera (Almeria) Benemerita skonfiskowano 5,6 tony marihuany gotowej do spożycia, która miała być wysłana do Wielkiej Brytanii. To była “największa konfiskata tej substancji w historii operacji policyjnych w Hiszpanii”.

Trzy prowincje andaluzyjskie i całe wybrzeże lewantyńskie przodują w konfiskatach. Dziś Hiszpania jest największym producentem marihuany w kraju i największym eksporterem. Według Europejskiego Raportu o Narkotykach, Hiszpania odpowiada za 66 procent wszystkich konfiskat konopi indyjskich na całym kontynencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować