- Reklama -
Banner

Związek miedzy schizofrenią a używaniem marihuany – nowe wyniki badań

Schizofrenia jest chorobą, która zazwyczaj zaczyna się we wczesnej dorosłości, pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Większą tendencję do zachorowania na schizofrenię mają mężczyźni. U większości z nich choroba rozwija się pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, podczas gdy wśród kobiet objawy występują kilka lat później, a częstość jej występowania u kobiet powyżej 30 roku życia jest znacznie wyższa.

Osoby z większym ryzykiem rozwoju schizofrenii częściej próbują marihuany – tak pokazują wyniki najnowszych badań, które wykazały związek przyczynowy między używaniem marihuany a zwiększonym ryzykiem choroby.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bristolu zostały wykonane z powodu ostrzeżeń dotyczących zdrowia publicznego, które zostały wydane przez naukowców wyrażających obawy zwiększonego ryzyka wystąpienia psychozy u osób podatnych na narkotyki.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Te ostrzeżenia spowodowane były dowodami sugerującymi, że młodzi ludzie coraz częściej używają silnych odmian marihuany. Jednak eksperci ostrzegają, że nie należy przeceniać ryzyka, biorąc pod uwagę potrzeba szerszych badań na temat związku pomiędzy zdrowiem psychicznym a nielegalnymi narkotykami.

Najnowsze badania przeprowadzone w Bristol’s School of Experimental Psychology rzucają nowe światło na związek pomiędzy używaniem marihuany a schizofrenią. Naukowcy twierdzą jednak, że wyniki powinny być rozpatrywane w szerszym kontekście innych czynników wpływających na zdrowie psychiczne.

Chociaż niektóre dowody zostały poparte hipotezami, że używanie konopi indyjskich jest czynnikiem sprzyjającym zwiększeniu ryzyka schizofrenii, to naukowcy byli zaskoczeni znalezieniem innych dowodów na to, że jest wprost przeciwnie.

“Dowody wskazują, że ryzyko schizofrenii poprzedzone jest używaniem konopi indyjskich” – powiedział Dr Suzi Gage.

“Jednakże relacje mogą działać w obu kierunkach. Nasze wyniki nie pozwalają nam na dokładne przewidzenie rozmiaru tego efektu – bardziej przedstawiają dowody na to, że związek ten jest przyczynowo-skutkowy, a nie czynnikiem ryzyka.”

W badaniu zastosowano technikę Mendelian Randomization (MR), aby zbadać dostępne dane z badań dotyczących genów. MR jest formą analizy zmiennej instrumentalnej, wykorzystującą warianty genetyczne, które przewidują ryzyko używania marihuany lub ryzyko rozwoju schizofrenii.

Dr Gage dodał: “Nasze badania wykorzystują nową metodę, aby uszeregować związek pomiędzy marihuaną a schizofrenią. Znaleźliśmy silne dowody na to, że schizofrenia może zostać przewidziana przez używanie marihuany, a nie odwrotnie.

Nasze wyniki wskazują, że rozpoczęcie używania konopi indyjskich zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię, chociaż wielkość szacunku przyczynowo-skutkowego jest niewielka. Znaleźliśmy silne dowody na to, że ryzyko schizofrenii poprzedzone jest używaniem konopi indyjskich.

Mówiąc w skrócie – naukowcy sugerują, że osoby o zwiększonym ryzyku powstania schizofrenii częściej używają marihuany. Badania nie wskazują na to, że samo używanie marihuany powoduje schizofrenię. Gdyby marihuana powodowała ryzyko wystąpienia schizofrenii, to wykres przedstawiający liczbę osób chorujących na schizofrenię pokrywał by się z wykresem osób używających marihuany.

2 KOMENTARZE

 1. ja po paleniu mam generalnie paranoje z tego co się dowiadywałem o schizofremi to moje “objawy” po paleniu są bardzo zbliżone, jak nie takie same jak schizofremia. Miałem tak silne paranoje, że bałem się np odebrać telefon. bo uznałem, że jak ktoś zadzwoni to będzie źle, wyłączałem telefon. Potrafiłem sobie wkręcić również paranoje i sam z nimi “walczyć” co np skutkowało tym, że na drugi dzień już po paleniu miałem jakieś “objawienie”, dzięki którymu zacząłem funkcjonować lepiej lub gorzej – i wszystko zależało od tego w jaki sposób udało mi się “wygrać” z paranją / psychozą podczas palenia. Palenie w towarzystwie nie wchodziło w grę. Mam 30 lat, Schizofremia rozwija się między 15 a 25 rokiem życia. Jestem zdecydowanie zdrowy, pełen życia i mam wielu znajomych. Marihuana może zmieniać osobowość w lepszą lub gorszą stronę. Nie palę już od dawna, chociaż nigdy też nie paliłem jakoś bardzo dużo chociaż zdarzyło mi się spalić 3-4 g w ciągu dnia.

 2. To nie prawda że marichuana powoduje schizforenie to wszystko polowania naukowców haarp na ludzi palących marichuane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować