- Reklama -
Banner

Używanie marihuany związane z niższą śmiertelnością po zabiegach chirurgicznych

Używanie marihuany wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności u pacjentów poddawanych ortopedycznym zabiegom chirurgicznym – tak wynika z badania przeprowadzonego na ponad 9 milionach pacjentów, które zostało opublikowane w czasopiśmie Substance Abuse.

“Związek między używaniem marihuany i procedurami chirurgicznymi jest kwestią rosnącego znaczenia społecznego, które jak dotąd nie zostało dobrze przebadane”, czytamy w streszczeniu badania. “Głównym celem tego badania jest ocena związku pomiędzy używaniem marihuany a śmiertelnością wewnątrzszpitalną, a także ocena współistniejących chorób u pacjentów poddawanych operacjom.”

Używanie marihuany a śmiertelność po operacji

W tym celu wykorzystano bazę danych National Inpatient Sample (NIS) z lat 2010-2014 w celu określenia związku pomiędzy używaniem marihuany a śmiertelnością wewnątrzszpitalną, niewydolnością serca (HF), udarem mózgu i chorobą serca (CD) wśród pacjentów poddawanych pięciu powszechnym zabiegom ortopedycznym: stawu biodrowego (THA), kolan(TKA) i artroplastyka stawu barkowego (TSA), fuzji kręgosłupa i urazowego złamania kości udowej.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“Spośród 9.561.963 pacjentów, którzy przeszli jedną z pięciu wybranych operacji w okresie czterech lat, zidentyfikowano 26 416 (0,28%), którzy używali marihuany”, stwierdzają naukowcy. “U pacjentów po artroplastyce stawu biodrowego i kolanowego stosowanie marihuany wiązało się ze zmniejszeniem szans na śmierć w porównaniu do pacjentów, którzy nie używali marihuany.”

Pacjenci z urazowym złamaniem kości udowej najczęściej używali marihuany (0,70%), co wiązało się z “zmniejszeniem szans na śmiertelność, niewydolność serca (HF) i choroby serca (CD). “W przypadku fuzji kręgosłupa” stosowanie marihuany u pacjentów poddawanych endoprotezoplastyce “wiązało się ze zmniejszeniem szans na śmiertelność”.

Naukowcy podsumowują badania, stwierdzając, że; “W tym badaniu używanie marihuany wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności u pacjentów poddawanych artroplastyce stawu biodrowego, aloplastyce stawu kolanowego, artroplastyce stawu ramiennego i urazowemu złamaniu kości udowej, chociaż znaczenie tych wyników pozostaje niejasne. Potrzebne są dalsze badania, aby uzyskać głębszy wgląd w te powiązania.”

Potwierdzenie poprzednich badań

Badania opublikowane przez Journal of Trauma and Acute Care Surgery wskazują, że osoby hospitalizowane, wśród których wykryto obecność kannabinoidów pochodzących z marihuany rzadziej umierają podczas przyjęcia na oddział intensywnej terapii, niż osoby w tym samym wieku, które nie używały marihuany.

Badania były prowadzone przez okres pięciu lat, podczas których przebadano 2678 przypadków – 1339 użytkowników marihuany i 1339 osób, wśród których nie wykryto stosowania kannabinoidów.

Autorzy badań stwierdzili, że pacjenci z pozytywnym wynikiem na obecność kananbinoidów mieli mniejszą śmiertelność (5.3% w porównaniu do 8.9%) w porównaniu do pacjentów z negatywnym wynikiem obecności kannabinoidów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować