- Reklama -
Banner

Używanie marihuany wiąże się z poprawą objawów i lepszym snem u pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego

Według danych obserwacyjnych opublikowanych w czasopiśmie “Medical Cannabis and Cannabinoids”, pacjenci cierpiący na zespół stresu pourazowego (PTSD) odnotowują poprawę objawów po zastosowaniu medycznej marihuany.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Florydy w Gainesville oceniła skuteczność marihuany u 15 pacjentów z PTSD. Uczestnicy badania mieli zezwolenie lekarza na dostęp do produktów z medycznej marihuany z autoryzowanych przez państwo aptek. Badanie obejmowało ocenę stanu pacjentów na początku, a następnie po 30 i 70 dniach. Pacjenci w badaniu zwykle stosowali marihuanę dominującą w THC.

Naukowcy stwierdzili znaczącą poprawę w objawach pacjentów po terapii marihuaną, w tym poprawę jakości snu i ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Uczestnicy odnotowali również rzadsze występowanie koszmarów sennych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Autorzy badania podsumowali: „Nasze główne wnioski to, że osoby z PTSD zgłaszały poprawę nasilenia objawów PTSD po 30 i 70 dniach od rozpoczęcia stosowania MMJ [medyczna marihuana]. Dodatkowe analizy ujawniły, że większość uczestników doświadczyła znaczącej poprawy objawów PTSD już po 30 dniach i ta poprawa utrzymywała się przez 70 dni. Oprócz mniejszego nasilenia objawów PTSD, uczestnicy zgłaszali poprawę jakości i czasu trwania snu, a także zmniejszenie częstotliwości koszmarów sennych. Ponadto zgłaszali zmniejszenie negatywnych emocji oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Wyniki te sugerują, że stosowanie medycznej marihuany może wiązać się z korzyściami klinicznymi dla osób z PTSD”.

Wnioski z badania są zgodne z wynikami innych badań obserwacyjnych, które stwierdziły, że produkty z marihuany zmniejszają poziom lęku i przynoszą inne poprawy u pacjentów z PTSD. Badania wykazały również, że przyjmowanie kannabinoidów wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości i intensywności koszmarów związanych z traumą u pacjentów z PTSD.

Dane z ankiet wskazują, że osoby cierpiące na PTSD są bardziej skłonne do używania marihuany niż osoby bez diagnozy PTSD. Wśród weteranów wojskowych, 39% stwierdza, że „znają weterana”, który stosuje marihuanę w celach leczniczych, a 75% wyraża zainteresowanie stosowaniem marihuany lub produktów kannabinoidowych jako opcji leczenia, gdyby była dostępna.

Mimo to, federalne prawo Stanów Zjednoczonych zabrania lekarzom związanych z Departamentem Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych wydawania zaleceń dotyczących medycznej marihuany swoim pacjentom, nawet w stanach, które jasno dopuszczają jej użycie. Ustawodawstwo znoszące ten zakaz zostało niedawno zatwierdzone przez członków Izby i Senatu, ale czeka na dalsze działania w komitecie konferencyjnym.

Weterani z zespołem stresu pourazowego coraz częściej sięgają po marihuanę, a rosnąca liczba danych potwierdza, że może ona łagodzić ich objawy. Nie ma powodów, aby lekarze specjalizujący się w leczeniu tych pacjentów podlegali zakazowi dyskutowania o medycznym zastosowaniu marihuany z pacjentami.

Pełny tekst badania „Poprawa objawów zespołu stresu pourazowego i związanych z nim zaburzeń snu po rozpoczęciu stosowania medycznej marihuany: Dowody z prospektywnego, jednoramieniowego badania pilotażowego” ukazał się w “Medical Cannabis and Cannabinoids“.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować