- Reklama -
Banner

Używanie konopi indyjskich wiąże się z niższym ryzykiem kamicy nerkowej u mężczyzn

Kamienie nerkowe to problem, który dotyka ludzi od tysięcy lat. Nazywane również nefrolitami lub urolitami, są to twarde osady z minerałów i soli, które tworzą się w nerkach i mogą przechodzić przez układ moczowy. Przejście kamienia nerkowego może być niezwykle bolesne, choć zazwyczaj nie powodują one trwałych uszkodzeń, jeśli zostaną rozpoznane na czas.

Dla niektórych osób przejście kamienia nerkowego może wymagać przyjmowania leków przeciwbólowych i picia dużej ilości wody, choć kamienie mogą również utknąć w układzie moczowym, co może wymagać operacji.

Ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych jest większe u mężczyzn niż u kobiet, choć istnieje wiele innych czynników ryzyka związanych z ich powstawaniem, takich jak genetyka, odwodnienie, nawyki ćwiczeniowe, dieta i choroby układu trawiennego, między innymi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Kamienie nerkowe a używanie Cannabis: Możliwy związek?

Aby zbadać potencjalny związek między używaniem marihuany a kamieniami nerkowymi, zespół chińskich badaczy przeanalizował reprezentatywną próbkę ponad 14 000 uczestników z USA w wieku od 20 do 59 lat. Dane pochodziły z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia przeprowadzonego w latach 2009–2018, a informacje o kamieniach nerkowych i używaniu marihuany zostały zebrane z kwestionariuszy samoopisowych.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology. Naukowcy używali wieloczynnikowej regresji logistycznej i przeprowadzili wiele analiz wrażliwości, aby zbadać związek między używaniem konopi a kamieniami nerkowymi. Zaznaczyli również, że ich zdaniem było to pierwsze badanie przekrojowe, które eksplorowało związek między używaniem konopi a ryzykiem kamieni nerkowych na podstawie tego zbioru danych opartego na populacji.

Nasze wyniki sugerują, że używanie marihuany było odwrotnie związane z kamieniami nerkowymi u mężczyzn”, twierdzą autorzy. „Ponadto, stwierdziliśmy, że regularne używanie marihuany (<6 razy/tydzień) wskazywało na negatywny związek z kamieniami nerkowymi u populacji męskiej. Jednakże nie stwierdzono takich różnic w ogólnej populacji i wśród kobiet.”

Używanie Cannabis może zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych u mężczyzn

Badacze przedstawiają teorię, dlaczego używanie konopi może być związane z niższym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych. Według badania wcześniejsze badania wykazały, że „stosowanie kannabinoidów zwiększało wydzielanie moczu, bez wpływu na wydalanie”.

Oznacza to, że moczopędne działanie kannabinoidów, czyli te działania, które pomagają w redukowaniu nagromadzenia, może skrócić czas zatrzymania kryształów w nerce, co zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, jak zauważają badacze.

Ponadto kannabidiol, główny składnik konopi, wywiera korzystny wpływ na działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające”, kontynuują badacze. Zaznaczają również, że osadzanie kryształów w nerkach jest związane z regeneracją reaktywnych form tlenu i aktywacją inflamasomu. „Dlatego przypuszcza się, że kannabidiol ma naturalne korzyści w łagodzeniu reakcji zapalnych i redukowaniu stresu oksydacyjnego”, dodają.

A co z kobietami używającymi Cannabis?

Jak wynika z badania, „nie stwierdzono związku między używaniem marihuany a kamieniami nerkowymi u kobiet”. Zaznaczają również, że wcześniejsze badanie wykazało, że niższe nasycenie moczu kryształami tworzącymi kamienie „może być przyczyną mniejszej liczby kamieni nerkowych u kobiet”, sugerując, że estrogen może być związany z mniejszym ryzykiem kamieni nerkowych. Kobiety po menopauzie miały również wyższe ryzyko kamieni nerkowych.

Przypuszcza się, że estrogen może przewyższać wpływ używania marihuany na kamienie nerkowe. Dlatego używanie marihuany może mieć niewystarczający związek z ryzykiem kamieni nerkowych w populacji żeńskiej”, twierdzą badacze.

Mimo że wyniki te wymagają dalszych badań w celu zbadania dawki i związku między używaniem marihuany a kamieniami nerkowymi, badacze podsumowują, że „mężczyźni regularnie używający marihuany byli związani z mniejszym ryzykiem kamieni nerkowych. Używanie marihuany od jednego do sześciu razy w tygodniu było odwrotnie związane z ryzykiem kamieni nerkowych u mężczyzn.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować