- Reklama -
Banner

Uzyskaj receptę na medyczną marihuanę zanim to stanie się trudniejsze. Masz ostatnie 7 dni

W ostatnich dniach obserwujemy dalsze zmiany w prawie dotyczącym wystawiania e-recept na medyczną marihuanę. Szczegółowe przepisy wprowadzone przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mają na celu zahamowanie nadużyć związanych z hurtowym wystawianiem recept przez niektóre platformy internetowe.

Ograniczenia wprowadzone od 3 lipca 2023 roku przewidują, że lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów i przepisać nie więcej niż 300 recept. Pojawiły się jednak nowe wytyczne.

Po konsultacji z ekspertami zdecydowano wyłączyć recepty refundowane z wprowadzonych limitów, jako że są one pod stałą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że ograniczenia nie będą dotyczyć recept refundowanych.

Dodatkowo, wprowadzono ograniczenia dotyczące zdalnego wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Teraz, ich przepisywaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta, z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż trzech miesiącach od wizyty u lekarza.

Oznacza to, że jeśli lekarz chce przepisać leki, które są środkami odurzającymi lub psychotropowymi (takimi jak medyczna marihuana), musi najpierw dokonać badania pacjenta i ocenić, jak takie leki mogą na niego wpłynąć. Istnieje jednak wyjątek – jeżeli pacjent jest już na takim leczeniu i minęły nie więcej niż 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza, to badanie i ocena nie są wymagane do kontynuacji leczenia. Aby potwierdzić tę informację skontaktowaliśmy się z Bartoszem Jabłońskim z kliniki konopnej Medicante.

W naszym rozumieniu 26 lipca, pacjenci, by uzyskać kontynuację terapii lub ją rozpocząć będą musieli zostać zbadani fizycznie i zakwalifikowani do terapii. Załóżmy, że w polsce jest 10 000 pacjentów, wizyta trwa co najmniej 15 minut. a lekarz pracuje 10 godzin dziennie. Gdyby jeden lekarz miał zrobić kwalifikację dla tych pacjentów, zajęłoby mu to 250 dni. Pamiętaj, że pacjenci mają być kwalifikowani co 3 miesiące czyli 90 dni. W tym przykładzie mówie o 10 000 pacjentów, w rzeczywistości jest ich 3-4 razy więcej.

Jako Medicante – od momentu kiedy pierwszy raz dowiedzieliśmy się o projekcie rozporządzenia zmieniającego sposób prowadzenia terapii specjalistycznej w formule online, prężnie działamy nad skutecznym remedium, które pozwoli naszym pacjentom kontynuować terapię. Rozpoczynamy uruchamianie gabinetów w miastach wojewódzkich, mamy też przygotowane rozwiązanie dla pacjentów z mniejszych miejscowości, jednak w pierwszej kolejności skupimy się na większych miastach. Spodziewamy się, że to nie są ostatnie zmiany jakie nas czekają w najbliższej przyszłości, jednak wierzymy, że jako zespół znajdziemy skuteczne i dostępne metody, by prowadzić terapię specjalistyczną dla potrzebujących pacjentów.” – mówi Bartosz Jabłoński z Medicante.

Jak te nowe przepisy wpłyną na pacjentów medycznej marihuany?

Kontynuując leczenie, pacjenci muszą być świadomi, że niezbędne będzie badanie i ocena wpływu na pacjenta co trzy miesiące w formie fizycznego spotkania z lekarzem (interpretacja prawników na dzień 14.07.2023 r, która może ulec zmianie). Zmiana ta oznacza większą częstotliwość fizycznych wizyt u lekarza, co znacząco zmniejszy ich dostępność dla pacjentów.

To duża zmiana dla pacjentów używających marihuany do celów medycznych. Będą oni musieli wcześniej zarezerwować termin wizyty u lekarza, który teraz będzie musiał ograniczyć się do obsłużenia 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy. O zmianach w interpretacji nowego prawa będziemy informować na bieżąco.

Klinika konopna taka jak Medicante, która zatrudnia wielu lekarzy, będzie mogła obsłużyć ponad 1300 pacjentów dziennie. Z kolei kliniki, które do tej pory zatrudniały jednego lub dwóch lekarzy, będą musiały ograniczyć liczbę obsługiwanych pacjentów, co oznacza znaczne wydłużenie dostępności terminów wizyt.

Na koniec warto przypomnieć, że nowe przepisy to reakcja na proceder hurtowego wystawiania e-recept przez internet, bez konieczności badania pacjenta. Choć wprowadzają one dodatkowe ograniczenia dla pacjentów, mają na celu poprawę jakości usług medycznych i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.

Mogą Cię zainteresować