- Reklama -
Banner

USA: Palenie marihuany jest teraz bardziej popularne niż palenie tytoniu

Po raz pierwszy w sondażu Gallupa więcej Amerykanów (16%) stwierdziło, że paliło marihuanę niż paliło papierosa tytoniowego (11%) w ciągu ostatniego tygodnia.

To prawdopodobnie nie jest wielkim szokiem dla tych, którzy chodzą po ulicach Nowego Jorku lub Kalifornii. Sklepy sprzedające akcesoria do marihuany otwierają się na lewo i prawo, a ulice przesiąknięte są zapachem palonych konopi.

Znaczący wzrost liczby użytkowników marihuany

Mniej więcej w czasie, gdy ludzie po raz pierwszy wylądowali na Księżycu (1969), pomysł, że marihuana będzie kiedyś bardziej popularna niż papierosy, był nie do pomyślenia. 

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Sondaż Gallupa z 1969 roku wykazał, że tylko 4% Amerykanów przyznało, że nawet spróbowało marihuany, nie mówiąc już o regularnym jej paleniu. Dziś 48% Amerykanów twierdzi, że przynajmniej próbowało.

W tym samym roku (1969) 40% Amerykanów stwierdziło, że paliło papierosy w ciągu ostatniego tygodnia. Był to najniższy odsetek odnotowany przez Gallupa w latach 1944-1972 spośród tych, którzy powiedzieli, że palili papierosa w ciągu ostatniego tygodnia.

Spadek liczby palaczy tytoniu

Tendencje dotyczące używania marihuany i tytoniu od kilkudziesięciu lat zmierzają w przeciwnych kierunkach. Do 1985 roku prawie tyle samo Amerykanów przyznało, że spróbowało marihuany (33%), co paliło papierosa w ciągu ostatniego tygodnia (35%).

Od tego czasu ilość palaczy papierosów spada. Do 2013 roku zaledwie 19% Amerykanów paliło papierosy przynajmniej raz w tygodniu. Tymczasem 38% Amerykanów powiedziało Gallupowi, że spróbowali marihuany w tym roku. To był ten sam rok, w którym 7% stwierdziło, że obecnie pali marihuanę.

Trend w kierunku większej liczby palaczy marihuany, co być może nie jest zaskoczeniem, jest napędzany przez młodych ludzi. National Institutes of Health poinformował w zeszłym tygodniu, że więcej młodych dorosłych używało marihuany w 2021 roku niż w jakimkolwiek roku wcześniej.

Prawie jedna trzecia (30%) dorosłych respondentów w wieku poniżej 35 lat przyznała się w tym roku w sondażu Gallupa, że ​​pali marihuanę. To znacznie więcej niż w wieku 35-54 (16%) lub 55+ (7%).

Z drugiej strony palenie tytoniu nie jest postrzegane jako fajne. Tylko 8% osób poniżej 35. roku życia paliło papierosy przynajmniej raz w tygodniu, a nieco więcej osób w wieku 35-54 (10%) lub 55+ (14%).

Legalizacja marihuany w Stanach Zjednoczonych

Marihuana jest uważana za substancję kontrolowaną według Wykazu I, co oznacza, że ​​rząd federalny zalicza ją do najbardziej niebezpiecznych i uzależniających narkotyków, o „wysokim potencjale nadużywania” i „nie ma obecnie akceptowanego zastosowania medycznego w leczeniu w Stanach Zjednoczonych”.

To stawia prawo federalne w sprzeczności z 38 stanami, które zalegalizowały marihuanę do celów medycznych, w tym 19, które zezwalają na używanie jej do celów rekreacyjnych. Stanowisko rządu federalnego może również zaskoczyć większość Amerykanów, którzy uważają marihuanę za korzystną dla użytkowników, z których większość ma osobiste doświadczenie przynajmniej w próbowaniu jej, jeśli sami nie używają jej regularnie.

Przyszłość legalizacji marihuany, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym, może częściowo zależeć od tego, co wykażą kolejne badania na temat wpływu używania marihuany na użytkownika i całe społeczeństwo, zwłaszcza jeśli jej użycie będzie się zwiększać. Na ten moment 66% Amerykanów popiera legalizację marihuany do celów rekreacyjnych.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować