- Reklama -
Banner

Szkocja chce zdekryminalizować narkotyki. “Walka z narkotykami nie powiodła się”

W obliczu jednego z najwyższych wskaźników zgonów z powodu przedawkowania narkotyków w Europie, szkocki rząd zaproponował dekryminalizację posiadania wszystkich narkotyków do użytku osobistego. Ta rewolucyjna propozycja natychmiast spotkała się ze sprzeciwem ze strony konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii w Londynie, który stwierdził, że nie ma “żadnych planów” na złagodzenie przepisów dotyczących narkotyków.

Półautonomiczny rząd w Edynburgu, prowadzony przez Szkocką Partię Narodową (SNP), oświadczył w piątek, że usunięcie kar kryminalnych za posiadanie narkotyków umożliwiłoby “zapewnienie bezpiecznych, opartych na dowodach usług redukcji szkód”.

W Szkocji wskaźnik śmiertelności z powodu przedawkowania narkotyków jest trzykrotnie wyższy niż w całym Zjednoczonym Królestwie i jest najwyższy w Europie Zachodniej. W zeszłym roku prawie 1100 osób zmarło w Szkocji na skutek problemów związanych z narkotykami, a kraj ten ma populację 5,5 miliona osób, według danych rządowych.

Walka z narkotykami nie powiodła się” – oświadczyła szkocka minister ds. narkotyków, Elena Whitham, na konferencji prasowej razem z byłą premier Nowej Zelandii, Helen Clark, i byłą prezydent Szwajcarii, Ruth Dreifuss – obie są zwolenniczkami reformy prawa dotyczącego narkotyków.

Nasze obecne prawo dotyczące narkotyków nie powstrzymuje ludzi od używania narkotyków, nie powstrzymuje ich przed doświadczaniem szkód z tym związanych i, co kluczowe, nie powstrzymuje ich przed śmiercią” – mówiła Whitham.

Szkocki rząd powiedział, że dekryminalizacja uwolni “osoby od strachu przed szukaniem leczenia i wsparcia, redukując szkody związane z narkotykami i, ostatecznie, poprawiając życie“. Cytując jako przykład Portugalię, która ponad dwie dekady temu zrezygnowała z kar kryminalnych za posiadanie narkotyków i skupiła się na leczeniu.

Whitham powiedziała, że rząd chce także zmienić prawo, aby mógł tworzyć nadzorowane pomieszczenia do konsumpcji narkotyków i rozważy wprowadzenie regulowanego dostarczania narkotyków.

Jeżeli nie będziemy na to przygotowani, z prawem dotyczącym narkotyków dostosowanym do realiów XXI wieku, boję się, co może się stać” – powiedziała.

Jednak Russell Findlay, rzecznik ds. sprawiedliwości Szkockiej Partii Konserwatywnej, stwierdził, że “w zasadzie legalizacja heroiny, cracku i innych narkotyków klasy A” nie rozwiąże problemu zgonów z powodu narkotyków w Szkocji.

W Szkocji już teraz osoby przyłapane na posiadaniu nielegalnych narkotyków mogą otrzymać ostrzeżenie policyjne zamiast być kryminalizowane, ale dekryminalizacja narkotyków wymagałaby poparcia rządu brytyjskiego.

Mykożerca - producent bezobsługowych growkitów grzybów psylocybinowych

Max Blain, rzecznik premiera Rishi Sunaka, stwierdził, że to się nie zdarzy. “Nie ma planów na zmianę naszego twardego stanowiska wobec narkotyków” – powiedział.

Podsumowując, propozycja dekryminalizacji posiadania narkotyków w Szkocji, pomimo stanowczego sprzeciwu konserwatywnego rządu w Londynie, jest śmiałym krokiem, mającym na celu radzenie sobie z kryzysem związanym ze śmiertelnością z powodu przedawkowania narkotyków. Stosując podejście oparte na dowodach i zmierzające do redukcji szkód, Szkocja jest na drodze do podejmowania decyzji o przyszłości swojej polityki narkotykowej, które mogą odbić się echem w całej Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35 
 • Pax Mini Waporyzator

  PAX Mini

  699 
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12 
 • Vape Pen CBD Shadow Silver – Deep CBD

  279 

Mogą Cię zainteresować