- Reklama -
Banner

Szkocja chce zdekryminalizować narkotyki. “Walka z narkotykami nie powiodła się”

W obliczu jednego z najwyższych wskaźników zgonów z powodu przedawkowania narkotyków w Europie, szkocki rząd zaproponował dekryminalizację posiadania wszystkich narkotyków do użytku osobistego. Ta rewolucyjna propozycja natychmiast spotkała się ze sprzeciwem ze strony konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii w Londynie, który stwierdził, że nie ma “żadnych planów” na złagodzenie przepisów dotyczących narkotyków.

Półautonomiczny rząd w Edynburgu, prowadzony przez Szkocką Partię Narodową (SNP), oświadczył w piątek, że usunięcie kar kryminalnych za posiadanie narkotyków umożliwiłoby “zapewnienie bezpiecznych, opartych na dowodach usług redukcji szkód”.

W Szkocji wskaźnik śmiertelności z powodu przedawkowania narkotyków jest trzykrotnie wyższy niż w całym Zjednoczonym Królestwie i jest najwyższy w Europie Zachodniej. W zeszłym roku prawie 1100 osób zmarło w Szkocji na skutek problemów związanych z narkotykami, a kraj ten ma populację 5,5 miliona osób, według danych rządowych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Walka z narkotykami nie powiodła się” – oświadczyła szkocka minister ds. narkotyków, Elena Whitham, na konferencji prasowej razem z byłą premier Nowej Zelandii, Helen Clark, i byłą prezydent Szwajcarii, Ruth Dreifuss – obie są zwolenniczkami reformy prawa dotyczącego narkotyków.

Nasze obecne prawo dotyczące narkotyków nie powstrzymuje ludzi od używania narkotyków, nie powstrzymuje ich przed doświadczaniem szkód z tym związanych i, co kluczowe, nie powstrzymuje ich przed śmiercią” – mówiła Whitham.

Szkocki rząd powiedział, że dekryminalizacja uwolni “osoby od strachu przed szukaniem leczenia i wsparcia, redukując szkody związane z narkotykami i, ostatecznie, poprawiając życie“. Cytując jako przykład Portugalię, która ponad dwie dekady temu zrezygnowała z kar kryminalnych za posiadanie narkotyków i skupiła się na leczeniu.

Whitham powiedziała, że rząd chce także zmienić prawo, aby mógł tworzyć nadzorowane pomieszczenia do konsumpcji narkotyków i rozważy wprowadzenie regulowanego dostarczania narkotyków.

Jeżeli nie będziemy na to przygotowani, z prawem dotyczącym narkotyków dostosowanym do realiów XXI wieku, boję się, co może się stać” – powiedziała.

Jednak Russell Findlay, rzecznik ds. sprawiedliwości Szkockiej Partii Konserwatywnej, stwierdził, że “w zasadzie legalizacja heroiny, cracku i innych narkotyków klasy A” nie rozwiąże problemu zgonów z powodu narkotyków w Szkocji.

W Szkocji już teraz osoby przyłapane na posiadaniu nielegalnych narkotyków mogą otrzymać ostrzeżenie policyjne zamiast być kryminalizowane, ale dekryminalizacja narkotyków wymagałaby poparcia rządu brytyjskiego.

Max Blain, rzecznik premiera Rishi Sunaka, stwierdził, że to się nie zdarzy. “Nie ma planów na zmianę naszego twardego stanowiska wobec narkotyków” – powiedział.

Podsumowując, propozycja dekryminalizacji posiadania narkotyków w Szkocji, pomimo stanowczego sprzeciwu konserwatywnego rządu w Londynie, jest śmiałym krokiem, mającym na celu radzenie sobie z kryzysem związanym ze śmiertelnością z powodu przedawkowania narkotyków. Stosując podejście oparte na dowodach i zmierzające do redukcji szkód, Szkocja jest na drodze do podejmowania decyzji o przyszłości swojej polityki narkotykowej, które mogą odbić się echem w całej Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować