Nowe badanie wykazało, że “poziom tetrahydrokanabinolu we krwi nie koreluje dobrze z poziomem upośledzenia zdolności kierowania pojazdem”, a regularne i intensywne stosowanie marihuany nie prowadzi do “upośledzenia funkcji poznawczych i psychomotorycznych”.
“Marihuana jest najbardziej rozpowszechnioną nielegalną substancją w Stanach Zjednoczonych, a coraz większa liczba państw legalizuje ją zarówno w celach leczniczych, jak i rekreacyjnych”, rozpoczyna streszczenie badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie Anesthesia & Analgesia, a opublikowane przed wydrukiem przez Narodowy Instytut Zdrowia.
“W miarę jak będzie ona łatwiej dostępna, nastąpi równoczesny wzrost liczby jej użytkowników, a co za tym idzie, liczba kierowców pojazdów samochodowych, którzy są pod wpływem”.
Mając to na uwadze, w badaniu przeanalizowano “poznawcze i psychomotoryczne efekty konopi indyjskich, a także aktualną politykę dotyczącą prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków.”
Aby to zrobić, “autorzy przeprowadzili badanie MEDLINE dotyczące epidemiologii używania konopi indyjskich, efektów poznawczych i psychomotorycznych oraz zasad dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków. ”
Przeprowadzono dwadzieścia osiem badań epidemiologicznych, 16 ostrych badań poznawczych i psychomotorycznych, 8 chronicznych badań poznawczych i psychomotorycznych oraz stosowne ustawy i polityki stanowe i federalne.
Naukowcy odkryli, że “obecne dowody wskazują, że poziomy tetrahydrokanabinolu we krwi nie korelują dobrze z poziomem upośledzenia prowadzania pojazdu”.
Ponadto naukowcy odkryli, że chociaż rzadkie, ale intensywne stosowanie konopi indyjskich zazwyczaj prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych i psychomotorycznych, to “nie jest to konsekwentne w przypadku regularnych i intensywnych użytkowników marihuany.”
Badanie kończy się stwierdzeniem, że “Aby ustalić ramy i politykę prowadzenia pojazdów pod wpływem konopi indyjskich, musimy dokonać przeglądu bieżących opublikowanych dowodów i zbadać istniejącą politykę na poziomie stanowym i federalnym”.