- Reklama -
Banner

Śmiech po marihuanie – czyli dlaczego pod jej wpływem mamy lepszy humor?

Jedną z ulubionych właściwości marihuany jest jej zdolność do wywoływania śmiechu w sytuacjach, w których normalnie byśmy się nie śmiali. Jest to wyjątkowe, że pod wpływem marihuany zwykłe rzeczy mogą się wydawać zabawne. Ale skąd bierze się “śmiechawa”, czyli zwiększony humor po użyciu marihuany?

Dlaczego się śmiejemy?

dlaczego sie smiejemy

Zanim zrozumiemy, jak marihuana wpływa na humor, warto wiedzieć, co w naszym mózgu wywołuje śmiech. Naukowcy zajmujący się neurologią przyznają, że trudno jest wyodrębnić określone powody śmiechu, ponieważ obejmuje on wiele obszarów mózgu, które regulują funkcję motoryczną, język, pamięć, interpretację słuchową i logikę.

Śmiech to odruch inspirowany naszą interpretacją humoru, która składa się z wielu różnych elementów, takich jak kontekst kulturowy, językowy i społeczny. Badania MRI wykazały jednak, że humor przetwarzany jest przede wszystkim w przednich i skroniowych płatach kory mózgowej – i tam właśnie zauważymy, w jaki sposób marihuana odgrywają swoją rolę.

Konopie indyjskie stymulują obszary mózgu związane ze śmiechem

Badania pokazują, że konopie indyjskie stymulują przepływ krwi do prawego przedniego i lewego płata skroniowego, czyli obszarów mózgu, które są również związane ze śmiechem. Nadmierna aktywność w tych regionach kory spowodowana THC, wywołuje śmiech.

Czy to może wyjaśniać, dlaczego śmiejemy się tak mocno, nawet z głupich rzeczy? Naukowcy nie ujawniają, w jakim stopniu zwiększony przepływ krwi jest bezpośrednio odpowiedzialny za pobudzanie śmiechu, ale z pewnością jest to cel przyszłych badań.

Marihuana poprawia nastrój

smiech marihuana
fot. gifer.com

THC wiąże się z receptorami w mózgu, które modulują sygnalizację neuronalną, prowadząc do uczucia szczęścia i radości, które odczuwamy, gdy jesteśmy po spożyciu marihuany.

Kilka badań, takich jak te z 2005 i 2007 r., sugeruje nawet, że związki konopi indyjskich (kannabinoidy, terpeny itp.) mogą sprzyjać neurogenezie w niektórych obszarach mózgu, a to może powodować efekt przeciwlękowy i przeciwdepresyjny.

A oto inny sposób myślenia: naukowcy zauważyli, że mózgi osób z depresją wykazują zmniejszoną aktywność w obszarach mózgu związanych z humorem, a jeśli marihuana jest w stanie uzupełnić tę aktywność, to znalezienie dobrego powodu do śmiechu będzie łatwiejsze.

Pomimo obiecujących wyników badań, brak jest badań klinicznych analizujących te efekty w ludzkich mózgach. Ale z pewnością jest ich wystarczająco dużo, by potwierdzić, że istnieje związek pomiędzy śmiechem a THC w konopiach indyjskich.

Śmiech jest zaraźliwy

Oprócz faktu, że marihuana poprawia nasze samopoczucie i stymuluje obszary mózgu związane ze śmiechem, to dzielenie się śmiechem może rozśmieszyć innych ludzi w pobliżu. Czemu? Ponieważ śmiech jest zaraźliwy.

Przyczyny tego wciąż zastanawiają naukowców, ale badaczka Sophie Scott, która prowadzi badania dotyczące społecznej roli śmiechu, pozwoli nam przybliżyć ten efekt.

W rozmowie dla TED wyjaśnia: “To niezwykle zaraźliwe zachowanie. Możesz “przejąć” śmiech od kogoś innego, a ty będziesz bardziej skłonny do przejęcia śmiechu od kogoś innego, jeśli go znasz. Śmiech est modulowany przez kontekst społeczny. W rzeczywistości, 30 razy częściej śmiejesz się w towarzystwie innej osoby.”

Podsumowując, marihuana wydaje się stymulować śmiech, zmieniając przepływ krwi w mózgu i aktywując powiązane szlaki nerwowe, a obecność znajomych wydaje się tylko poprawiać stopień śmiechu. Czekamy na badania, które w pełni wyjaśnią nam związek pomiędzy używaniem marihuany, a poprawą humoru. Ale biorąc pod uwagę trudność nawet w badaniu leczniczego wpływu marihuany – może upłynąć trochę czasu. Do tego czasu musimy docenić fakt, że marihuana pomaga rozbudzić nasze poczucie humoru, sprawiając, że życie staje się mniej stresujące.

Wkrótce poinformujemy Was o publikacji strony OdmianyMarihuany.pl, na której będziecie mogli znaleźć odmianę na podstawie efektu, który wywołuje. Na przykład odmiany, które wywołują śmiech znajdziecie tutaj. Premiera strony odbędzie się 4/20, więc bądźcie czujni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.

Mogą Cię zainteresować