- Reklama -
Banner

Skuteczność marihuany w leczeniu zespołu Tourette’a

Leki na bazie marihuany są skuteczne w leczeniu tików i innych objawów u osób cierpiących na zespół Tourette’a. W niedawnym przeglądzie opublikowanym w Neurologia i Neurochirurgia Polska naukowcy zebrali i przeanalizowali badania dotyczące łagodzenia objawów choroby przy użyciu konopi indyjskich. Odkryli, że chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, to terapie na bazie marihuany są bezpieczne i dobrze tolerowane, gdy pacjenci trzymają się strategii „zacznij od niskich dawek i powoli je zwiększaj”.

Zespół Gilles de la Tourette (GTS) to zaburzenie neurologiczne, zwykle diagnozowane w dzieciństwie, które powoduje tiki lub mimowolne ruchy lub mowę. Zwykle towarzyszą mu inne stany psychiczne, takie jak lęk lub depresja. Jak dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenie tego schorzenia.

Osoby, które na nią cierpią, otrzymują leki przeciwpsychotyczne, aby łagodzić tiki, ale tego typu leki nie okazały się w pełni skuteczne i zwykle powodują niepożądane skutki uboczne, czytamy w przeglądzie badań autorstwa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W ramach badania naukowcy przyjrzeli się 22 badaniom nad zespołem Tourette’a i leczeniem opartym na konopiach indyjskich. W przeglądzie badań leki na bazie konopi obejmowały kwiaty konopi z czarnego rynku, olej bogaty w THC, Lu AG64066, spray nabiximol i marihuanę medyczną.

W jednym retrospektywnym badaniu z udziałem 98 pacjentów, u których zdiagnozowano zespół Tourette’a i którzy stosowali leki na bazie konopi, stwierdzono, że 66 procent preferowało kwiaty konopi od innych metod, takich jak THC lub nabiximol, ponieważ był bardziej skuteczny i lepiej tolerowane. Odmiany marihuany o wysokiej zawartości THC były najbardziej skuteczne.

Marihuana vs zespół Tourette’a

Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie konopi indyjskich spowodowało subiektywną redukcję tików (o około 60% u 85% pacjentów). Większość pacjentów (55%) doświadczyła również poprawy objawów chorób współistniejących (głównie OCS/OCD, ADHD i problemów ze snem) oraz jakości życia. Działania niepożądane zgłosiło 50% pacjentów, ale wszystkie zostały ocenione jako łagodne lub umiarkowane.

Nabiximol to spray o stężeniu THC i CBD w proporcjach 50/50 i jest licencjonowany w większości krajów europejskich do leczenia zaburzeń ruchu, które mogą wystąpić w wyniku stwardnienia rozsianego. W badaniu dotyczącym sprayu naukowcy odkryli 22-procentową redukcję tików oraz poprawę jakości życia u 70 procent badanych.

„Ponadto wyniki randomizowanych badań klinicznych są sprzeczne, ponieważ mniejsze badania dotyczące skuteczności THC wykazały znaczną redukcję tików, podczas gdy inne badanie z użyciem modulatora endokannabinoidowego Lu AG06466 nie wykazało skuteczności w redukcji tików”, czytamy w przeglądzie. Sugeruje to, że naturalne konopie są skuteczniejsze w leczeniu objawów zespołu Tourette’a, niż substancje niebędące naturalnymi kannabinoidami, a jedynie związkami aktywującymi układ endokannabinoidowy.

Autorzy badania twierdzą, że chociaż istnieją tylko ograniczone dane na temat tego, w jaki sposób leki na bazie konopi mogą wpływać na nieletnich, to dzieci poważnie dotknięte tą chorobą powinny rozważyć wypróbowanie jej przed przejściem do bardziej drastycznych środków, takich jak interwencje chirurgiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować