Dołącz do nas

Nauka

Skłonność do używania marihuany jest dziedziczna – wskazują najnowsze badania

Używanie marihuany jest dziedziczne

Nowe badanie przeprowadzone przez University of Washington Social Development Research Group pokazuje, w jaki sposób używanie marihuany przez rodziców, w przeszłości lub obecnie, może wpływać na używanie substancji przez potomstwo.

„Naprawdę ważną rzeczą jest to, że historia używania marihuany przez rodziców jest ważnym czynnikiem ryzyka dla dzieci” – powiedziała Marina Epstein, główna autorka badań i dyrektor projektu w SDRG, która jest częścią University of Washington’s Social Development Research Group .

Badanie, opublikowane 9 września w czasopiśmie Psychology of Addictive Behaviors, opiera się na poprzednich pracach, w których naukowcy pogrupowali uczestników według tego, czy, kiedy i jak często ich używali marihuany, i zbadali wpływ konopi na ich zdrowie i zachowanie. Badanie wykazało cztery wyraźne wzorce:

  • nieużytkownicy – osoby, które nigdy nie używały marihuany
  • ograniczony dla nastolatków – konsumenci używający marihuany tylko w wieku nastoletnim
  • późny początek – konsumenci, którzy zaczęli używać marihuany w wieku późnej młodości, na początku lat dwudziestych
  • przewlekłe – nałogowi użytkownicy marihuany

To badanie opiera się na części badanych uczestników, którzy zostali rodzicami, a naukowcy połączyli wcześniejsze używanie marihuany przez rodziców z używaniem marihuany przez ich dzieci. Naukowcy zbadali także postawy dzieci wobec alkoholu i marihuany, problematyczne zachowania dzieci i osiągnięcia szkolne.

Pierwotne badanie z udziałem rodziców rozpoczęło się w latach 80., kiedy dorośli byli w piątej klasie szkoły podstawowej w Seattle. Od tego czasu badacze śledzili poczynania uczestników. W 2002 roku, kiedy uczestnicy mieli 27 lat, SDRG zwerbowało badane osoby, które zostały rodzicami, i zaczęły przeprowadzać wywiady ze ich dziećmi na temat alkoholu, kiedy miały 6 lat, a na temat marihuany od 10 roku.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców dzieci i nastolatki osób przewlekle używających alkoholu i marihuany najprawdopodobniej same spożywają alkohol i marihuanę. Ale bardziej zaskakujące było zachowanie dzieci, których rodzice używali jej głównie w okresie dojrzewania. W porównaniu do dzieci, których rodzice nie używali marihuany, dzieci rodziców używających marihuany w młodości były ponad 2,5 razy bardziej skłonne do używania marihuany i 1,8 razy częściej spożywały alkohol.

Dla porównania, dzieci osób regularnie używających marihuany były prawie 4,5 razy bardziej skłonne do używania marihuany i 2,75 razy częściej używały alkoholu, niż dzieci osób nieużywających marihuany ani alkoholu.

Jak się okazało, dzieci z grupy „późnego początku” najmniej chętnie używały marihuany, podobnie jak dzieci rodziców nieużywających marihuany, jednak dzieci te miały niższe oceny w szkole.

Według tego badania ludzie, którzy używali marihuany w wieku młodzieńczym, mieli tendencję do gorszego funkcjonowania w okresie, w którym aktywnie używali marihuany, a przed 30 rokiem życia mieli gorsze wyniki w nauce i ekonomii niż ludzie, którzy zaczęli używać konopi w wieku dorosłym lub osoby, które nigdy marihuany nie używały.

Nałogowi użytkownicy mieli najgorsze wyniki pod względem zdrowia i jakości życia, dodała Epstein: “Częste używanie marihuany przez całe życie było związane z pogorszeniem zdrowia psychicznego, niższymi wynikami w nauce, mniejszą stabilnością finansową i większą skłonnością do przestępczych i / lub ryzykownych zachowań.”

Naukowcy potrzebują dodatkowych badań, aby odkryć przyczyny stosunkowo wysokich wzorców używania marihuany wśród dzieci rodziców, którzy używali marihuany w młodości. Epstein powiedziała, że na przykład może istnieć związek między używaniem przez rodziców w okresie dojrzewania a ich późniejszą postawą wobec używania substancji.

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

1 Komentarz

1
Skomentuj artykuł!

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bogdan Jot
Gość
Bogdan Jot

“kiedy dorośli byli w piątej klasie szkoły podstawowej”… Czy to badanie było przeprowadzone w szkole wieczorowej? 🙂
A zupełnie serio: według mnie to badanie to typowy przykład mylenia korelacji z przyczynowością.

Popularne