- Reklama -
Banner

Skłonność do używania marihuany jest dziedziczna – wskazują najnowsze badania

Nowe badanie przeprowadzone przez University of Washington Social Development Research Group pokazuje, w jaki sposób używanie marihuany przez rodziców, w przeszłości lub obecnie, może wpływać na używanie substancji przez potomstwo.

„Naprawdę ważną rzeczą jest to, że historia używania marihuany przez rodziców jest ważnym czynnikiem ryzyka dla dzieci” – powiedziała Marina Epstein, główna autorka badań i dyrektor projektu w SDRG, która jest częścią University of Washington’s Social Development Research Group .

Badanie, opublikowane 9 września w czasopiśmie Psychology of Addictive Behaviors, opiera się na poprzednich pracach, w których naukowcy pogrupowali uczestników według tego, czy, kiedy i jak często ich używali marihuany, i zbadali wpływ konopi na ich zdrowie i zachowanie. Badanie wykazało cztery wyraźne wzorce:

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin
 • nieużytkownicy – osoby, które nigdy nie używały marihuany
 • ograniczony dla nastolatków – konsumenci używający marihuany tylko w wieku nastoletnim
 • późny początek – konsumenci, którzy zaczęli używać marihuany w wieku późnej młodości, na początku lat dwudziestych
 • przewlekłe – nałogowi użytkownicy marihuany

To badanie opiera się na części badanych uczestników, którzy zostali rodzicami, a naukowcy połączyli wcześniejsze używanie marihuany przez rodziców z używaniem marihuany przez ich dzieci. Naukowcy zbadali także postawy dzieci wobec alkoholu i marihuany, problematyczne zachowania dzieci i osiągnięcia szkolne.

Pierwotne badanie z udziałem rodziców rozpoczęło się w latach 80., kiedy dorośli byli w piątej klasie szkoły podstawowej w Seattle. Od tego czasu badacze śledzili poczynania uczestników. W 2002 roku, kiedy uczestnicy mieli 27 lat, SDRG zwerbowało badane osoby, które zostały rodzicami, i zaczęły przeprowadzać wywiady ze ich dziećmi na temat alkoholu, kiedy miały 6 lat, a na temat marihuany od 10 roku.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców dzieci i nastolatki osób przewlekle używających alkoholu i marihuany najprawdopodobniej same spożywają alkohol i marihuanę. Ale bardziej zaskakujące było zachowanie dzieci, których rodzice używali jej głównie w okresie dojrzewania. W porównaniu do dzieci, których rodzice nie używali marihuany, dzieci rodziców używających marihuany w młodości były ponad 2,5 razy bardziej skłonne do używania marihuany i 1,8 razy częściej spożywały alkohol.

Dla porównania, dzieci osób regularnie używających marihuany były prawie 4,5 razy bardziej skłonne do używania marihuany i 2,75 razy częściej używały alkoholu, niż dzieci osób nieużywających marihuany ani alkoholu.

Jak się okazało, dzieci z grupy „późnego początku” najmniej chętnie używały marihuany, podobnie jak dzieci rodziców nieużywających marihuany, jednak dzieci te miały niższe oceny w szkole.

Według tego badania ludzie, którzy używali marihuany w wieku młodzieńczym, mieli tendencję do gorszego funkcjonowania w okresie, w którym aktywnie używali marihuany, a przed 30 rokiem życia mieli gorsze wyniki w nauce i ekonomii niż ludzie, którzy zaczęli używać konopi w wieku dorosłym lub osoby, które nigdy marihuany nie używały.

Nałogowi użytkownicy mieli najgorsze wyniki pod względem zdrowia i jakości życia, dodała Epstein: “Częste używanie marihuany przez całe życie było związane z pogorszeniem zdrowia psychicznego, niższymi wynikami w nauce, mniejszą stabilnością finansową i większą skłonnością do przestępczych i / lub ryzykownych zachowań.”

Naukowcy potrzebują dodatkowych badań, aby odkryć przyczyny stosunkowo wysokich wzorców używania marihuany wśród dzieci rodziców, którzy używali marihuany w młodości. Epstein powiedziała, że na przykład może istnieć związek między używaniem przez rodziców w okresie dojrzewania a ich późniejszą postawą wobec używania substancji.

1 KOMENTARZ

 1. “kiedy dorośli byli w piątej klasie szkoły podstawowej”… Czy to badanie było przeprowadzone w szkole wieczorowej? 🙂
  A zupełnie serio: według mnie to badanie to typowy przykład mylenia korelacji z przyczynowością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować