- Reklama -
Banner

Sadzonki marihuany – jak dbać, aby wyrosły duże

Rośliny konopi nigdy nie będą tak wrażliwe, jak na etapie sadzonek. Sadzonki są podatne na uszkodzenia i choroby bardziej, niż na jakimkolwiek innym etapie cyklu życia rośliny. Właśnie dlatego hodowcy zachowują szczególną ostrożność na tym etapie procesu uprawy.

Chociaż te ostrzeżenia mogą wydawać się nieco przerażające, to prawda jest taka, że choć opieka nad sadzonkami konopi jest niezwykle ważna, nie jest to trudna, jeśli hodowca wie, na co zwrócić uwagę. Profesjonalni growerzy zwykle do uprawy wykorzystują klony rośliny matki lub nasiona regularne, podczas gdy początkujący i średnio zaawansowani hodowcy zwykle używają nasion marihuany autoflowering lub nasion feminizowanych.

Większość hodowców nazywa rośliny konopi sadzonkami, kiedy te zaczną rozwijać swoje pierwsze piętro „prawdziwych” liści. W porównaniu do owalnych liścieni, ten drugi zestaw liści już będzie wyglądał jak charakterystyczne liście liście konopi z typowym ząbkowanym brzegiem, ale będą one miały tylko jeden „palec” z obu stron. Następne piętro liści będzie miało już 3 palce, a kolejne piętra, które rozwiną się później, będą coraz bardziej przypominały pełnego liścia konopi, aż będą miały pełny zestaw 5-7 palców.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Ile rosną sadzonki konopi?

sadzonki konopi

Liczba palców na liściach, czyli kiedy liście w końcu osiągają ostateczną liczbę “palców” oznacza, że etap sadzonki dobiegł końca i rozpoczyna się kolejna faza wzrostu rośliny konopi, etap wegetacji. Niektórzy hodowcy uważają, że etap sadzonki kończy się, gdy łodyga osiągnie określoną grubość lub gdy roślina wyhoduje 3-4 piętra liści.

Czas życia sadzonki konopi może się różnić w zależności od tego, czy rośliny są uprawiane w warunkach indoor czy outdoor. Uprawiana w pomieszczeniu roślina zwykle spędza 2-3 tygodnie jako sadzonka, podczas gdy faza sadzonki w przypadku uprawy na zewnątrz może trwać do 6 tygodni.

Kiedy sadzonka konopi będzie żywiołowo rosła, aby stać się w pełni dojrzałą rośliną konopi, przeznaczy spore ilości energii na rozwój systemu korzeniowego. Zdrowy system korzeniowy jest ważny, aby roślina mogła przyjmować składniki odżywcze optymalnie dla zdrowego wzrostu.

Wskazówki dotyczące sadzonek konopi

kostki do uprawy sadzonek konopi

Umieszczenie nad sadzonkami małego wentylatora dającego słaby, ale stały strumień powietrza, przyniesie im korzyści na kilka sposobów. Przepływ powietrza może pomóc w zapobieganiu rozwojowi pleśni, na którą szczególnie narażone są młode sadzonki, jak również rośliny w końcowej fazie kwitnienia i suszenia. Stały strumień powietrza sprawi, że twoje sadzonki dostaną dodatkowej energii, aby rosły silniejsze, z lepszą i bardziej odporną strukturą.

Przesadzanie sadzonek

uprawa sadzonek konopi indyjskich

Młode sadzonki konopi są bardzo delikatne i mogą nie przyjąć przesadzania zbyt dobrze, jeśli zostaną przeniesione przedwcześnie. Sadzonki konopi powinny być przesadzane w momencie, kiedy rozwiną solidny system korzeniowy. Sadzonki umieszczone w małych doniczkach startowych lub w wełnie mineralnej powinny mieć korzenie wychodzące z otworów lub po bokach kostek wełny mineralnej/doniczek.

Przesadzanie sadzonek konopi powinno odbywać się ostrożnie, aby nie uszkodzić wciąż małej i delikatnej rośliny. Sadzonki w kostkach wełny mineralnej mają ten plus, że rośliny mogą pozostać w kostkach podczas przesadzania, co pozwala na zwiększenie powodzenia misji.

Światło vs sadzonki konopi

sadzonki konopi a swiatlo

Sadzonki nie wymagają zbyt dużej ilości światła do wzrostu. W rzeczywistości światło, które jest zbyt silne, może czasami wyrządzić więcej szkody niż pożytku na tym wczesnym etapie. Wielu hodowców przechowuje sadzonki pod świetlówkami fluorescencyjnymi, które są stosunkowo słabe i które nadają się do tego celu. Ze względu na dość słabe światło fluorescencyjne zwykle zaleca się umieszczanie lamp blisko (nawet w odległości 5 cm) nad sadzonkami. Im wyżej światło będzie nad sadzonką, tym rośliny będą bardziej się rozciągać w poszukiwaniu światła. Hodowcy unikają nadmiernego rozciągania się sadzonek, a sztuką jest znaleźć najlepszą odległość światła od sadzonek, aby nie rozciągały się zbytnio.

Wielu hodowców używa innych rodzajów oświetlenia do sadzenia, takich jak lampy HID. Ten rodzaj lamp może wytwarzać znaczną ilość ciepła. W takim przypadku wymagana jest szczególna ostrożność i umieszczenie lamp odległości około 80 cm nad sadzonkami. Następnie stopniowo przyzwyczaja się rośliny do światła HID i obniża je o kilka cm każdego dnia, aż osiągnie się odległość 40-60 cm w zależności od ilości watów. Hodowcy często używają prostego testu cieplnego – trzymanie ręki pod źródłem światła. Jeśli trzymając rękę przez około minutę w odległości np. 50cm od lampy czujesz, że jest to zbyt wysoka temperatura, to sadzonki najprawdopodobniej będą tego samego zdania.

Aby uzyskać optymalny wzrost sadzonek, hodowcy wykorzystują światło z „zimnym” spektrum, które będzie korzystne dla wczesnego wzrostu wegetatywnego roślin. Tego rodzaju lampy mają więcej niebieskiego spektrum niż lampy używane do kwitnienia, które będą miały więcej barwy czerwonej.

.Jeśli chodzi o najlepszy cykl światła dla sadzonek, to hodowcy zwykle stosują harmonogram oświetlenia 18/6, który wynosi 18 godzin światła dziennie i 6-godzin w ciemności, chociaż niektórzy hodowcy stosują 20/4 lub nawet 24/0.

3 KOMENTARZE

 1. Bardzo współczuje braku fachowej wiedzy ogrodniczej: nie sadzonki, a siewki; nie hodowcy, a ogrodnicy. Pozdrawia
  Ogrodnik z Zawodu i Zamiłowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 

Mogą Cię zainteresować