- Reklama -
Banner

Rząd USA posiada patent na konopie, dzięki któremu firmy farmaceutyczne zarabiają miliony

Rząd USA przez 16 lat posiadał patent na niektóre kannabinoidy zawarte w konopiach. Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH) udzielił licencji niektórym firmom farmaceutycznym na stosowanie niektórych z tych opatentowanych kannabinoidów. W przypadku, gdy firmy te opracują lek oparty na tych kannabinoidach, NIH otrzymuje procent sprzedaży. Mówiąc prościej, rząd federalny czerpie zyski ze sprzedaży leków pochodzących z niektórych kannabinoidów.

Na przykład firma GW Pharmaceutical stworzyła lek na padaczkę Epidiolex z kannabinoidów opatentowanych przez NIH. Po zatwierdzeniu lek może generować przychody w wysokości 2 miliardów dolarów rocznie. NIH otrzymuje prowizję od każdej sprzedaży.

NIH posiada obecnie ponad 4446 patentów. Spośród nich 93 przyczyniło się do opracowania 34 leków zatwierdzonych przez FDA. Te licencje przyniosły prawie 2 miliardy dolarów przychodów z opłat licencyjnych dla NIH od 1991 roku, według U.S Government Accountability Office.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Patent nr 6,630,507 i Prawa Własności Intelektualnej

Otrzymywanie prowizji za wykorzystywanie własności intelektualnej nie jest niczym złym. NIH powinien czerpać korzyści ze swojej własności intelektualnej.

Dziwne jednak jest to, że NIH nie ma obowiązku ujawniania kwoty wypłaconej każdemu indywidualnemu badaczowi, a nawet tego, komu dokonał płatności. Ta praktyka nie jest zgodna z prawami jawnej rejestracji i może powodować konflikt interesów.

Ta jednostka rządowa mogłaby na przykład odmówić legalizacji niektórych kannabinoidów, na które posiada patent, zapewniając w ten sposób, że jest jedynym podmiotem, który może czerpać zyski z tych substancji.

Ponadto NIH jest odpowiedzialny za wydawanie zaleceń dotyczących zdrowia publicznego dla firm farmaceutycznych, leków i innych produktów. Jeśli NIH ma motywację do czerpania zysku z produktów, na które posiada patent, jest to konflikt interesów dla opinii publicznej.

Patent 6,630,507 vs wykaz narkotyków

Jeśli rząd USA opatentował i czerpie korzyści z potencjalnych korzyści zdrowotnych niektórych kannabinoidów, to konopie indyjskie nie pasują do definicji Narkotyków z Wykazu I, mówiącej o „braku obecnie akceptowanej wartości leczniczej”.

Gdyby konopie nie były już substancją z Wykazu I, to prywatne firmy mogłyby eksperymentować z konopiami w celu tworzenia leków, pozbawiając NIH dochodów z patentu nr 6 630 507. Utrzymując konopie indyjskie jako narkotyk z wykazu I i ograniczając firmy, które mogą uzyskać dostęp do leczniczych kannabinoidów, NIH zapewnia firmom farmaceutycznym, że nie mają żadnej konkurencji ze strony prywatnych firm.

Ostatnia data odnowienia patentu minęła w 2019 roku. W związku z tym rząd nadal posiada patent, ale inne podmioty mogą teraz legalnie używać opatentowanych kannabinoidów. Jednak wszelkie wytwarzane produkty wymagają zgody FDA, która nadal uważa konopie indyjskie za nielegalną substancję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować