Dołącz do nas

Legalizacja

Różnice pomiędzy legalizacją a dekryminalizacją marihuany

różnice pomiędzy legalizacją marihuany a dekryminalizacją

Pomimo, że legalizacja i dekryminalizacja często są używane wymiennie, to są to dwie znacznie różniące się definicje. Oto różnice, wady i zalety legalizacji i dekryminalizacji.

Co to jest legalizacja?

Sklep z legalną marihuaną Legalizacja to działalność, która jest prawnie kontrolowana przez rząd w celu uzyskania dochodów, a zatem w przypadku legalizacji, korzystanie z danej substancji nie jest już niezgodne z prawem i nie postępowanie karne nie zostanie rozpoczęte. W przypadku marihuany, kary pieniężne za jej posiadanie i sankcje karne są całkowicie usunięte.

Co to jest dekryminalizacja?

Dekryminalizacja oznacza, że posiadanie marihuany nie jest już klasyfikowane jako przestępstwo, ale jako wykroczenie. W przeciwieństwie do legalizacji, dekryminalizacja nie powoduje, że marihuana jest kontrolowana przez rząd. Dekryminalizacja sprawia, że marihuana nadal jest nielegalna, ponieważ nie jest zgodna z prawem, i choć kary za posiadanie są usuwane, to drobne kary takie jak grzywna są wciąż aktualne.

Reklama Susz CBD Sklep

Różnice w dystrybucji i sprzedaży marihuany

skle-z-legalna-marihuana Kiedy marihuana jest legalna, oznacza to, że rząd uznaje za zgodne z prawem, aby ludzie mogli sprzedawać i rozprowadzać opodatkowaną marihuanę. Oczywiście nie mówimy o “dilowaniu”, ale o sklepach z marihuaną do użytku rekreacyjnego. W przypadku legalizacji, na towar nałożony jest podatek i ograniczenia, i tak jak w przypadku alkoholu i tytoniu należy mieć ukończone 18/21 lat aby nabyć towar. Chociaż dekryminalizacja pozwala na posiadanie określonych ilości marihuany pod karą grzywny, to produkcja, dystrybucja i sprzedaż trawki nadal jest nielegalna. Mogą istnieć pewne wyjątki takie jak Amsterdamskie coffee shopy.

Zalety legalizacji i dekryminalizacji

Korzyści z legalizacji trawki są jasne i proste: marihuana nie jest już nielegalna i można ją przy sobie posiadać, używać i rozpowszechniać bez otrzymywania korzyści majątkowych. To pozwala rządowi na kontrolowanie kto może używać/produkować/dystrybuować marihuanę. Legalna sprzedaż marihuany generuje wpływy z podatków, a jej jakość jest pod ścisłą kontrolą, więc konsumenci dokładnie wiedzą co kupują. Dekryminalizacja sprawia, że mniejsza liczba rekreacyjnych użytkowników marihuany jest zamykanych w więzieniach, a fundusze przeznaczone na ściganie konsumentów trawki są przeznaczone na ściganie prawdziwych przestępców. marihuana-w sloikach

Wady legalizacji i dekryminalizacji

Bez surowych ograniczeń ze strony rządu, legalizacja marihuany może pozwolić korporacjom na przejęcie kontroli nad handlem marihuaną i stać się kolejnym ogromnym przemysłem takim jak farmacja lub przemysł tytoniowy. Legalizacja może doprowadzić do sytuacji, w której więcej osób stanie się regularnymi użytkownikami, jednak jak pokazują statystyki, to tylko przypuszczenia. Dekryminalizacja sprawia, że używka nadal jest nielegalna, a to w dalszym ciągu pozwala kartelom narkotykowym i gangom na czerpanie zysków z działalności przestępczej.

Przykłady legalizacji

Legalizacja marihuany w Kolorado Kolorado i Waszyngton to dwa przykłady legalizacji. W Kolorado dozwolona jest uprawa do sześciu roślin konopi indyjskich, jednak maksymalnie trzy z nich mogą być dojrzałe. Waszyngton wymaga licencji państwowych od sprzedawców, dystrybutorów i producentów. Ten stan również pozwala licencjonowanym plantatorom na uprawę marihuany, ale nie pozwala na hodowlę do celów osobistych, z wyjątkiem przypadków medycznych.

Przykłady dekryminalizacji

Cennik jednego z Amsterdamskich Coffe Shopów Dekryminalizacja marihuany przyjęła się w krajach europejskich takich jak Portugalia, Holandia i Czechy. W Portugalii nadal można zostać zatrzymanym lub zostać skierowanym na przymusowy odwyk, kiedy zostanie się złapanym z marihuaną kilka razy. Portugalia w 2001 roku zrezygnowała z karania za posiadanie wszystkich narkotyków, i opracowała nowe zasady dotyczące zapobiegania, leczenia, ograniczania szkód. Po 14 latach okazuje się, że takie rozwiązanie ma dobre skutki i żadnych skutków ubocznych a Portugalia posiada jeden z najniższych wskaźników zażywania narkotyków.

Czechy zliberalizowały politykę narkotykową 1 stycznia 2010 roku, i od tego czasu można tam uprawiać 5 roślin na własny użytek, a posiadanie do 15g marihuany nie jest przestępstwem a jedynie wykroczeniem. Od 2 kwietnia 2013 w czeskich aptekach można dostać marihuanę medyczną wydawaną na receptę przez lekarzy w przypadku osób chorych na stwardnienie rozsiane, AIDS czy chorobę Parkinsona. Jest ona sprowadzana z Holandii, jednak od 2014r licencjonowani plantatorzy mają ją uprawiać na terenie Czech.

Zamów legalnego jointa CBD
na www.CannabisLight.pl

Zamów legalnego jointa CBD
na www.CannabisLight.pl


Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne