Pomimo, że legalizacja i dekryminalizacja często są używane wymiennie, to są to dwie znacznie różniące się definicje. Oto różnice, wady i zalety legalizacji i dekryminalizacji.
Co to jest legalizacja?
Co to jest dekryminalizacja?
Dekryminalizacja oznacza, że posiadanie marihuany nie jest już klasyfikowane jako przestępstwo, ale jako wykroczenie. W przeciwieństwie do legalizacji, dekryminalizacja nie powoduje, że marihuana jest kontrolowana przez rząd. Dekryminalizacja sprawia, że marihuana nadal jest nielegalna, ponieważ nie jest zgodna z prawem, i choć kary za posiadanie są usuwane, to drobne kary takie jak grzywna są wciąż aktualne.
Różnice w dystrybucji i sprzedaży marihuany
Zalety legalizacji i dekryminalizacji
Korzyści z legalizacji trawki są jasne i proste: marihuana nie jest już nielegalna i można ją przy sobie posiadać, używać i rozpowszechniać bez otrzymywania korzyści majątkowych. To pozwala rządowi na kontrolowanie kto może używać/produkować/dystrybuować marihuanę. Legalna sprzedaż marihuany generuje wpływy z podatków, a jej jakość jest pod ścisłą kontrolą, więc konsumenci dokładnie wiedzą co kupują. Dekryminalizacja sprawia, że mniejsza liczba rekreacyjnych użytkowników marihuany jest zamykanych w więzieniach, a fundusze przeznaczone na ściganie konsumentów trawki są przeznaczone na ściganie prawdziwych przestępców.
Wady legalizacji i dekryminalizacji
Bez surowych ograniczeń ze strony rządu, legalizacja marihuany może pozwolić korporacjom na przejęcie kontroli nad handlem marihuaną i stać się kolejnym ogromnym przemysłem takim jak farmacja lub przemysł tytoniowy. Legalizacja może doprowadzić do sytuacji, w której więcej osób stanie się regularnymi użytkownikami, jednak jak pokazują statystyki, to tylko przypuszczenia. Dekryminalizacja sprawia, że używka nadal jest nielegalna, a to w dalszym ciągu pozwala kartelom narkotykowym i gangom na czerpanie zysków z działalności przestępczej.
Przykłady legalizacji
Przykłady dekryminalizacji
Czechy zliberalizowały politykę narkotykową 1 stycznia 2010 roku, i od tego czasu można tam uprawiać 5 roślin na własny użytek, a posiadanie do 15g marihuany nie jest przestępstwem a jedynie wykroczeniem. Od 2 kwietnia 2013 w czeskich aptekach można dostać marihuanę medyczną wydawaną na receptę przez lekarzy w przypadku osób chorych na stwardnienie rozsiane, AIDS czy chorobę Parkinsona. Jest ona sprowadzana z Holandii, jednak od 2014r licencjonowani plantatorzy mają ją uprawiać na terenie Czech.