- Reklama -
Banner

Regularni użytkownicy marihuany mogą mieć wyznaczaniem celów i planowaniem przyszłości

Marihuana jest obecnie często poruszanym tematem w mediach głównego nurtu, ale częste jej używanie ma swoje wady.

Najnowsze badania sugerują, że regularni użytkownicy konopi mogą mieć trudności z prognozowaniem epizodycznym lub umiejętnością uwzględniania przyszłych zachowań. Dotyczy to zwłaszcza pamięci epizodycznej, która jest siłą napędową dalekowzroczności lub zdolności do wyobrażania przyszłości w swojej głowie i planowania celów.

“Pamięć epizodyczna to system pamięci długotrwałej, inaczej pamięć zdarzeń. Przechowuje epizody, czyli ślady pamięciowe na temat zdarzeń mających swoją lokalizację przestrzenną i czasową. W tym systemiepamięci przechowywane są także informacje na temat wzajemnych relacji między zdarzeniami.” – Wikipedia.
Autorka badań Kimberly Mercuri powiedziała PsyPost, że “zawsze interesowała się psychologią odpowiedzialną za zachowania problemowe”, a jeśli chodzi o uzależnienie od substancji “wiele osób było w stanie funkcjonować stosunkowo dobrze na co dzień”, ale jej badania wykazały że jeśli chodzi o przyszłość, użytkownicy konopi mieli trudności z wyobrażaniem sobie możliwych scenariuszy w przyszłości.

“Używanie marihuany wiąże się z szeregiem deficytów neurokognitywnych” – czytamy w publikacji Kimberly Mercuri w Journal of Psychopharmacology. “Jednakże żadne badanie do tej pory nie pozwoliło ocenić, czy trudności te rozciągają się na pamięć epizodyczną”. Wyniki badań Mercuri sugerują, że faktycznie tak.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Używanie marihuany a pamięć epizodyczna

W badaniu opublikowanym przez Journal of Psychopharmacology, porównano 57 palaczy marihuany z 57 osobami niepalącymi. Każdy uczestnik został poproszony o opisanie doświadczenia z przeszłości lub możliwego scenariusza na przyszłość w oparciu o dane słowo.

Osoby, które używały marihuany trzy lub więcej razy w tygodniu, miały większy problem z wyobrażeniem sobie przyszłego scenariusza, w porównaniu do tych, którzy używają jej rzadziej (dwa razy w tygodniu lub rzadziej) i grupy niepalących.

Czy to badanie wskazuje, że regularni konsumenci marihuany mają problem z planowaniem? Nie. Nawet jedna ze współautorek badań, Kimberly Mercuri z Australian Catholic University, powiedziała:

“Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć neurologiczne podstawy tego zaobserwowanego deficytu, jak również dokładne funkcjonalne implikacje obserwowanego deficytu myślenia przyszłościowego.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować