- Reklama -
Banner

Portugalia dekryminalizuje MDMA, LSD i metamfetaminę. Trybunał Konstytucyjny zatwierdził zmiany w ustawie

We wtorek Trybunał Konstytucyjny w Portugalii zatwierdził zmiany w ustawie o narkotykach syntetycznych. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa przyznał, że podpisze nową ustawę. Nowe przepisy obejmują dekryminalizację syntetycznych narkotyków i wprowadzają nowe wytyczne dotyczące różnicy między konsumentem a handlarzem narkotyków.

Dekret został przyjęty przez Zgromadzenie Narodowe 19 lipca z głosami na tak od partii PS, IL, BE, PCP, PAN i Livre, a przeciwko głosowała partia Chega. Dekret przewiduje dekryminalizację syntetycznych narkotyków/psychodelików, takich jak metamtefamina, MDMA i LSD oraz wprowadza jasne wytyczne dotyczące różnicy między handlarzem a konsumentem narkotyków.

Podczas debaty, która odbyła się na początku lipca, przedstawiciele PS i PSD podkreślili konieczność wprowadzenia zmian w celu uwzględnienia nowej rzeczywistości związanej z wpływem syntetycznych narkotyków na społeczeństwo. Sara Madruga da Costa, posłanka z PSD, stwierdziła, że nowe wytyczne są “kluczowe” w walce z problemem narkotyków syntetycznych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Posiadanie Narkotyków do Osobistego Użytku Nie Będzie Już Przestępstwem

Nowa ustawa stanowi, że posiadanie narkotyków do osobistego użytku, bez względu na ilość, nie będzie już przestępstwem w Portugalii. Wcześniej, jeżeli ilość narkotyków nie przekraczała przeciętnej dawki potrzebnej do konsumpcji w ciągu dziesięciu dni, było to traktowane jako wykroczenie.

Jednakże, w opinii Cláudii Santos, posłanki z PS, nowa regulacja “ma na celu wzmocnienie prewencji i leczenia osób uzależnionych”. Nelson Carvalho, dyrektor UCAD-Madeira, ostrzega, że nowa ustawa może zaszkodzić niż pomóc, podkreślając potrzebę “prewencyjnej polityki podatkowej”.

Niektórzy eksperci, w tym José Goulão, dyrektor SICAD (Portugalska Generalna Dyrekcja ds. Interwencji w sprawie Zachowań Uzależniających i Uzależnień), zauważają, że nowa ustawa stworzy “szarą strefę”, utrudniając różnicowanie między handlarzem a konsumentem narkotyków.

Mimo zastrzeżeń, Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił, że podpisze nową ustawę, po tym jak Trybunał Konstytucyjny zatwierdził jej treść. Prezydent zwrócił jednak uwagę na fakt, że Zgromadzenie Narodowe nie zgodziło się z rządem w kluczowej kwestii określenia ilości narkotyków, która miałaby odróżniać konsumenta od handlarza.

Dekryminalizacja narkotyków syntetycznych w Portugalii otwiera nowy rozdział w podejściu do problemu narkotyków i uzależnień. Pomimo kontrowersji i potencjalnych wyzwań, nowa ustawa stanowi ważny krok w kierunku modernizacji prawa dotyczącego substancji psychoaktywnych. Jednakże, wprowadzenie jej w życie będzie wymagało uważnego monitorowania i ewentualnych korekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować