- Reklama -
Banner

Policjanci mogą wkrótce zeskanować gałki oczne, aby sprawdzić, czy jeździsz pod wpływem marihuany

Nowatorskie urządzenie do testowania osób pod wpływem marihuany opracowane przez firmę technologiczną Montana Gaize, Inc. wykryło nieregularne ruchy gałek ocznych u setek osób, które spożywały konopie indyjskie w niedawnym badaniu klinicznym.

Firma Gaize, Inc. ogłosiła, że zakończyła badania kliniczne, w której wykorzystując gogle VR sprawdzano, czy uczestnicy są pod wpływem konopi indyjskich. W badaniu z udziałem 350 uczestników wykorzystano przenośne i nieinwazyjne urządzenie testujące Gaize do zbadania zmian w ruchu gałek ocznych i odruchu źrenic.

Używanie konopi gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej krajów legalizuje je do celów medycznych i rekreacyjnych oraz rośnie ich ogólna akceptacja w społeczeństwie. Jednak do tej pory nie było urządzenia zdolnego do wykrywania, czy dana osoba jest pod wpływem konopi indyjskich. Ponadto dokładna charakterystyka ruchu gałek ocznych i zmiany, które zachodzą w wyniku odurzenia, nie zostały odpowiednio zbadane.

Obecne metody testowania kierowców mogą wykrywać THC w organizmie danej osoby kilka tygodni po użyciu, ale nie są w stanie określić, czy jest ona obecnie pod wpływem.

„Oczy są zwierciadłem duszy. Oczy dają niezwykle wyraźny obraz stanu psychicznego danej osoby. Są pełne mimowolnych mikroruchów i odruchów, które przekazują informacje o czyjejś trzeźwości lub jej braku” – czytamy na stronie internetowej Gaize.

Według założyciela firmy, Kena Fichtlera, skan nie może być użyty jako dowód w sądzie, podobnie jak tradycyjny alkomat, ale policjanci mogą go użyć w terenie, jeśli podejrzewają, że ktoś jest pod wpływem marihuany, aby całkowicie wyeliminować własne uprzedzenia. 

Technologia Gaize nie może jeszcze określić ilościowo ilości spożytej marihuany, tak jak robi to tradycyjny alkomat, ale zasadniczo może wskazać, czy dana osoba jest wystarczająco odurzona, aby jej oko reagowało na bodziec inaczej niż normalnie.

„Nie możesz po prostu zmierzyć THC i powiedzieć: „Tak, dobrze, ten facet jest na haju, ponieważ ma pięć nanogramów THC w swoim organizmie, prawda? To po prostu nie działa w ten sposób” – powiedział Fichtler.

Gaize planuje wypuścić flagowy produkt do końca 2022 roku i obecnie przyjmuje zastrzeżenia od organów ścigania i firm, które mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa.

„Naprawdę sprawdziliśmy nasz produkt do wykrywania upośledzeń związanych z konopiami indyjskimi. Na podstawie zebranych danych byliśmy w stanie uchwycić ważny wgląd w to, w jaki sposób zachowują się gałki oczne osób pod wpływem marihuany” – powiedział Rob Lass, dyrektor ds. technologii w Gaize.

„Wpływ, jaki to urządzenie może mieć na bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i w miejscu pracy, jest dla mnie i wszystkich w firmie niezwykle ekscytujący! Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy być tego częścią i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć pozytywne zmiany, jakie to urządzenie przyniesie na całym świecie” – dodał Peter Wojewnik, partner w firmie dicentra zajmującej się badaniami kontraktowymi.

1 KOMENTARZ

 1. Wciąż czekam na rozwinięcie sytuacji odnośnie pacjentów, ile możemy zażyć żeby móc jechać? Wszyscy żyjemy w wielkiej kropce. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

Mogą Cię zainteresować