- Reklama -
Banner

Osoby używające psychodelików miały lepsze wyniki w zakresie zdrowia psychicznego podczas pandemii Covid-19

Ostatnio opublikowane badanie przeprowadzone podczas pandemii COVID-19 wskazuje, że osoby, które spożywały substancje psychodeliczne, doświadczyły mniejszego stresu psychicznego i lepszego samopoczucia. Wyniki te zostały opublikowane w magazynie “Scientific Reports”.

Substancje psychodeliczne od dawna budzą ciekawość i kontrowersje. W przeszłości były kojarzone z ruchami kontrkulturowymi, a ich działanie przedstawiano w różnorodny sposób w kulturze masowej. Jednak w ostatnim czasie badacze zaczęli analizować ich potencjał terapeutyczny, zwłaszcza w kontekście problemów zdrowia psychicznego, takich jak depresja, lęk, wychodzenie z traum, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych czy zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pandemia COVID-19 stworzyła niecodzienną okazję do zbadania związku między używaniem psychodelików a zdrowiem psychicznym. W obliczu globalnych kwarantann i izolacji, badacze zastanawiali się, czy te substancje mogą pomóc w złagodzeniu psychicznych skutków pandemii.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“W poprzedniej publikacji odkryliśmy, że psychodeliki mogą wspomagać radzenie sobie w stresujących sytuacjach. Pandemia stanowiła idealny moment, by zweryfikować tę tezę” – powiedział autor badania, José Carlos Bouso, dyrektor naukowy Międzynarodowego Centrum Edukacji, Badań i Usług Etnobotanicznych (ICEERS).

Badacze przeprowadzili analizę na grupie 2 971 uczestników, a następnie śledzili 1 024 uczestników po dwóch miesiącach oraz 455 uczestników po sześciu miesiącach.

Aby pozyskać dane, zespół stworzył specjalną ankietę online dostępną w językach hiszpańskim, portugalskim i angielskim. Ankietę wypełniły osoby z ponad 80 krajów, w tym z Hiszpanii i Brazylii. Narzędzie rozpowszechniono za pomocą różnych kanałów, m.in. mediów społecznościowych i witryn internetowych.

Badanie wykorzystywało sprawdzone narzędzia psychometryczne do oceny zdrowia psychicznego, w tym m.in. GHQ-12, BSI czy PSI. Uczestnicy byli także pytani o swoje doświadczenia związane z używaniem substancji psychodelicznych.

Uczestników pytano także o używanie przez nich narkotyków psychodelicznych, w tym MDMA , ayahuaski , grzybów zawierających psylocybinęLSD , pejotlu i innych. W badaniu na początku oceny podzielono uczestników na osoby regularnie zażywające, okazjonalnie zażywające narkotyki lub nigdy nie zażywające narkotyków, a w trakcie obserwacji monitorowano zmiany w używaniu narkotyków.

Osoby, które przyznały się do używania psychodelików, odnotowały lepsze wyniki zdrowotne podczas pandemii. Te wyniki obejmowały m.in. mniejszy stres psychiczny i lepsze samopoczucie.

Regularni użytkownicy psychodelików odnotowywali wyższe wyniki w zakresie pozytywnych zmian po przeżyciu traumy. Te zmiany dotyczyły m.in. nowych możliwości, wzrostu duchowego czy lepszych relacji interpersonalnych.

Jednym z ciekawszych odkryć było to, że użytkownicy halucynogenów rzadziej opierali się na informacjach z mediów czy wypowiedziach polityków.

Chociaż badanie dostarcza ciekawych informacji, ważne jest zwrócenie uwagi na jego ograniczenia. Jednym z nich była duża liczba uczestników rezygnujących z udziału w kolejnych etapach badania.

“Następnym krokiem powinno być przeprowadzenie badania kontrolowanego” – zaznaczył Bouso.

Dalsze badania powinny skupić się na zrozumieniu mechanizmów, dzięki którym substancje psychodeliczne wpływają na zdrowie psychiczne. Autorzy badania podkreślili także potrzebę przemyślenia polityki w zakresie narkotyków oraz relacji między doświadczeniami psychodelicznymi a odpornością psychiczną.

“To badanie wskazuje na możliwość wykorzystania psychodelików jako strategii zapobiegawczych w zakresie zdrowia psychicznego, a nie tylko jako terapii, gdy problem jest już zaawansowany,” dodał Bouso.

Badanie o tytule “Longitudinal and transcultural assessment of the relationship between hallucinogens, well-being, and post-traumatic growth during the COVID-19 pandemic” zostało napisane przez takich autorów jak: José Carlos Bouso, Dóra Révész, Genís Ona, Giordano N. Rossi, Juliana M. Rocha, Rafael G. dos Santos, Jaime E. C. Hallak oraz Miguel Ángel Alcázar-Corcoles.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Growkit Golden Teacher

    Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

    179 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 

Mogą Cię zainteresować