- Reklama -
Banner

ONZ odroczyło głosowanie za zmianą klasyfikacji konopi indyjskich

W dniach 2-6 marca w Wiedniu odbywała się 63 sesja Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Środków Odurzających (CND), podczas której kraje należące do ONZ miały głosować za zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi konopi indyjskich. Komisja ujawniła jednak głębokie podziały w społeczności międzynarodowej w kwestii zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zamiast głosować nad zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, które miałyby pozytywne konsekwencje dla globalnego przemysłu konopi indyjskich, Commission on Narcotic Drugs (CND) przełożyło głosowanie na grudzień.

Opóźnienie podkreśla trudność w osiągnięciu porozumienia w sprawie polityki dotyczącej konopi indyjskich na poziomie międzynarodowym. Eksperci sugerują, że biorąc pod uwagę obecne nieporozumienia, odroczenie głosowania było najlepszym rozwiązaniem, aby zalecenia miały szansę na zatwierdzenie w grudniu. Przymusowe głosowanie w tym tygodniu prawdopodobnie doprowadziłoby do wyniku negatywnego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Można oszacować, że:

  • Około jedna trzecia członków Commission on Narcotic Drugs (CND) jest zdecydowanie przeciwna jakiejkolwiek zmianie statusu marihuany na poziomie międzynarodowym.
  • Kolejne 30% wciąż zastanawia się, jak interpretować zalecenia WHO.
  • Reszta członków jest gotowa głosować za, ale poparcie jest nieśmiałe.

Kraje, które chcą zmiany klasyfikacji konopi indyjskich

W swoich oświadczeniach niektóre kraje lub grupy krajów wyraziły pozytywną opinię na temat zaleceń lub wyraziły chęć głosowania.

Unia Europejska żałuje, że „większość krajów nie była gotowa” na głosowanie i wzywa do gotowości w grudniu.

Inne kraje europejskie oraz Meksyk i Urugwaj poparły oświadczenie Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Republiki Południowej Afryki powiedzieli, że ​​„zalecenia WHO są solidne i oparte na krytycznym przeglądzie dowodów naukowych”.

Jamajka wykazała zaniepokojenie, że „ciągłe opóźnianie głosowania nie poprawi dostępu do medycznej marihuany oraz nie poprawi jakości opieki paliatywnej dla osób cierpiących na różne choroby.”

W opinii Kanady „dwie rekomendacje były gotowe do przegłosowania i mogły zostać przyjęte dzisiaj”, ale „w duchu kompromisu byliśmy gotowi odroczyć głosowanie”.

Meksyk powiedział, że niezastosowanie się do zaleceń „oznaczałoby zmniejszenie naszej roli jako głównego organu zajmującego się światowym problemem narkotykowym”.

Szwajcaria „była przygotowana do głosowania”, dodając, że „żałuje, że niektóre państwa członkowskie tego nie zrobiły”.

Przedstawiciel USA przypomniał, że zalecenie usunięcia konopi z listy narkotyków byłoby „kamieniem milowym w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz kontroli środków odurzających, które mogą być nadużywane, ale także posiadają wartości terapeutyczne. ”

Wielka Brytania stwierdziła, że jest gotowa do głosowania, ale szanuje decyzję o odroczeniu głosowania. Przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa oznajmili, że grudniowe głosowanie będzie decydujące, aby wiarygodność międzynarodowego systemu kontroli substancji odurzających została zachowana.

Kraje, które są przeciw

Kraje, które były przeciwne głosowaniu, reprezentują zdecydowaną większość światowej populacji, co może utrudnić walkę o normalizację branży konopi indyjskich. Rosja, Nigeria, Japonia, Singapur, Sudan, Brazylia i Palestyna stwierdziły, że głosowanie za zmianą klasyfikacji konopi wywoła problemy “społeczne, prawne i administracyjne”.

Rosja była zadowolona z odroczenia głosowania, mówiąc, że nie widziała żadnego „przekonującego argumentu” na poparcie tych zaleceń, nazywając marihuanę „najbardziej nadużywanym narkotykiem na świecie”.

Singapur powiedział, że zalecenia będą miały „skutek polegający na znacznym złagodzeniu surowej międzynarodowej kontroli konopi indyjskich”, prowadząc do „poszerzenia dostępu do konopi indyjskich”, co może „spowodować poważne problemy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym”.

Japonia stwierdziła, że ​​„jedność wszystkich państw członkowskich walczących z narkotykami będzie najważniejsza”, z zadowoleniem przyjmując odroczenie.

Chiny miały nadzieję, że „WHO będzie nadal intensyfikować badania nad zagrożeniami i ryzykiem nadużywania konopi indyjskich”.

Nigeria wyraziła „poważne obawy” i uważa, że ​​„powody dla głosowania nad zaleceniami są niewystarczające”. Jej przedstawiciel był „głęboko zaniepokojony globalnym postrzeganiem konopi”, ponieważ przyjęcie zaleceń „może być postrzegane jako wsparcie dla legalizacji marihuany”. Powiązał także nadużywanie konopi z “przestępczością i bandytyzmem w Nigerii”, nazywając marihuanę „najbardziej nadużywaną substancją na świecie”. Podkreślił, że „pochopna decyzja w sprawie zmiany klasyfikacji marihuany będzie miała katastrofalne konsekwencje”.

Iran z zadowoleniem przyjął odroczenie głosowania, nazywając dowody przedstawione w zaleceniach „nieodpowiednimi”, „niejednoznacznymi” i „nieokreślonymi”, a wdrożenie nowych regulacji „może prowadzić do zamieszania”.

Kenia była wdzięczna za „większą ilość czasu” i powiedziała, że ​​przyjęcie zaleceń „spowoduje niekontrolowane nadużywanie i niewłaściwe używanie konopi indyjskich”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować