Nowe badanie pokazuje, że marihuana zmniejsza stany zapalne wywoływane przez Covid-19

Niektóre odmiany marihuany mogą łagodzić stany zapalne wywołane przez COVID-19

Nowe badanie z Kanady sugeruje, że niektóre odmiany konopi pomagają zmniejszyć specyficzny rodzaj stanów zapalnych – zwanych burzą cytokinową – która poprzedza ciężkie przypadki ostrej niewydolności oddechowej wywołanej przez Covid-19.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Pathway Research Inc., University of Calgary i University of Lethbridge, naukowcy wykorzystali sztuczną ludzką skórę EpiDermFTTM o grubości ludzkiej skóry. Model tkanki skóry został wystawiony na działanie promieni UV, aby wywołać stan zapalny. Model został następnie potraktowany ekstraktami z siedmiu różnych szczepów konopi, aby sprawdzić ich skuteczność w zmniejszaniu stanu zapalnego.

Badanie wykazało, że marihuana może złagodzić lub zmniejszyć nasilenie objawów Covid-19. Jedną z głównych przyczyn ciężkiego przebiegu Covid-19, który dotyczy ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), jest napływ cytokin prozapalnych, który jest również znany jako burza cytokinowa. Ekstrakty z konopi pomagają „zahamować stan zapalny, zapobiegać zwłóknieniu i mogą prowadzić do remisji choroby”.

Naukowcy nie są zaskoczeni

Jeden z głównych badaczy, dr Igor Kovalchuk z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Lethbridge, powiedział, że jego zespół od lat badał przeciwzapalny potencjał konopi. Czy byli zaskoczeni odkryciami? „Wcale nie” – mówi Kowalchuk.

„Przed epidemią Covid-19 zbadaliśmy działanie przeciwzapalne ponad 100 różnych odmian konopi i zidentyfikowaliśmy kilkadziesiąt o dużym potencjale, a nawet złożyliśmy na nie kilka patentów do stosowania przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym, a także stanów zapalnych jelit, skóry i jamy ustnej ”.

Kowalchuk, pionier w dziedzinie epigenetyki chciał sprawdzić, jakie odmiany konopi wykazują największą skuteczność przeciwzapalną. Na podstawie wieloletnich badań naukowcy wybrali szczepy, które prawdopodobnie będą działać najlepiej.

Pełne spektrum kannabinoidów

Jeśli chodzi o określone substancje chemiczne zawarte w konopiach, to nasza analiza pokazuje, że samo CBD lub THC nie dają takiego samego efektu” – mówi Kovalchuck. „Mocno wierzymy w efekty oparte na pełnym spektrum kannabinoidów i terpenów. Do ich skuteczności prawdopodobnie przyczyniają się drobne kannabinoidy i terpeny, a jednym z takich terpenów może być kariofilen.”

Spośród siedmiu odmian konopi użytych w tym badaniu trzy uznano za najbardziej skuteczne. Według badań te trzy szczepy „w znacznym stopniu” pomogły w redukcji burzy cytokin. Trzy szczepy, które wykazały największą skuteczność w zwalczaniu tego typu stanów zapalnych, to #4, #8 i #14. Ale to nie są odmiany, które można kupić w sklepach, ponieważ są to „zastrzeżone odmiany, stworzone w naszym laboratorium, więc nie istnieją nigdzie i nie mają jeszcze swojej nazwy” – oznajmił Kovalchuk.

Mamy jednak więcej informacji na temat profilu kannabinoidowego każdej z odmian. Profil kannabinoidów dla najbardziej skutecznych szczepów:

  • Nr 4 – 14,7% THC, 0,76% CBD, 0,1% CBGA i 0,06% CBN
  • Nr 8 – 14,72% THC, 0,14% CBD, 0,22% CBGA, 0,02% CBN
  • Nr 15 – 21,5% THC, 1,35% CBD, 1,02% CBGA

Z tych odmian naukowcy stworzyli ekstrakt, którego używali w badaniach. Analiza laboratoryjna pokazała, że wszystkie ekstrakty miały dużo wyższe stężenia kannabinoidów. Ekstrakt z odmiany numer #4 osiągnął 33,6% THC, z odmiany #8 osiągnął 32,5% THC, a ekstrakt z numeru 14 wykazał 44,3% THC.

Naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakty z konopi indyjskich mogą być „skutecznymi dodatkami do obecnych schematów leczenia COVID-19, a także różnych chorób i stanów reumatologicznych.”

źródlo: aging-us.com

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kalifornia nie zauważyła wzrostu używania marihuany przez młodych dorosłych od czasu legalizacji

Kalifornia nie zauważyła wzrostu używania marihuany przez młodych dorosłych od czasu legalizacji

Korzenie konopi i ich działanie przeciwzapalne

Związek znajdujący się w korzeniach konopi ma działanie przeciwzapalne