Strona główna Aktualności Medyczna marihuana Nowe badanie pokazuje, że marihuana zmniejsza stany zapalne wywoływane przez Covid-19

Nowe badanie pokazuje, że marihuana zmniejsza stany zapalne wywoływane przez Covid-19

0
Nowe badanie pokazuje, że marihuana zmniejsza stany zapalne wywoływane przez Covid-19

Nowe badanie z Kanady sugeruje, że niektóre odmiany konopi pomagają zmniejszyć specyficzny rodzaj stanów zapalnych – zwanych burzą cytokinową – która poprzedza ciężkie przypadki ostrej niewydolności oddechowej wywołanej przez Covid-19.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Pathway Research Inc., University of Calgary i University of Lethbridge, naukowcy wykorzystali sztuczną ludzką skórę EpiDermFTTM o grubości ludzkiej skóry. Model tkanki skóry został wystawiony na działanie promieni UV, aby wywołać stan zapalny. Model został następnie potraktowany ekstraktami z siedmiu różnych szczepów konopi, aby sprawdzić ich skuteczność w zmniejszaniu stanu zapalnego.

Badanie wykazało, że marihuana może złagodzić lub zmniejszyć nasilenie objawów Covid-19. Jedną z głównych przyczyn ciężkiego przebiegu Covid-19, który dotyczy ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), jest napływ cytokin prozapalnych, który jest również znany jako burza cytokinowa. Ekstrakty z konopi pomagają „zahamować stan zapalny, zapobiegać zwłóknieniu i mogą prowadzić do remisji choroby”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Naukowcy nie są zaskoczeni

Jeden z głównych badaczy, dr Igor Kovalchuk z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Lethbridge, powiedział, że jego zespół od lat badał przeciwzapalny potencjał konopi. Czy byli zaskoczeni odkryciami? „Wcale nie” – mówi Kowalchuk.

„Przed epidemią Covid-19 zbadaliśmy działanie przeciwzapalne ponad 100 różnych odmian konopi i zidentyfikowaliśmy kilkadziesiąt o dużym potencjale, a nawet złożyliśmy na nie kilka patentów do stosowania przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym, a także stanów zapalnych jelit, skóry i jamy ustnej ”.

Kowalchuk, pionier w dziedzinie epigenetyki chciał sprawdzić, jakie odmiany konopi wykazują największą skuteczność przeciwzapalną. Na podstawie wieloletnich badań naukowcy wybrali szczepy, które prawdopodobnie będą działać najlepiej.

Pełne spektrum kannabinoidów

Jeśli chodzi o określone substancje chemiczne zawarte w konopiach, to nasza analiza pokazuje, że samo CBD lub THC nie dają takiego samego efektu” – mówi Kovalchuck. „Mocno wierzymy w efekty oparte na pełnym spektrum kannabinoidów i terpenów. Do ich skuteczności prawdopodobnie przyczyniają się drobne kannabinoidy i terpeny, a jednym z takich terpenów może być kariofilen.”

Spośród siedmiu odmian konopi użytych w tym badaniu trzy uznano za najbardziej skuteczne. Według badań te trzy szczepy „w znacznym stopniu” pomogły w redukcji burzy cytokin. Trzy szczepy, które wykazały największą skuteczność w zwalczaniu tego typu stanów zapalnych, to #4, #8 i #14. Ale to nie są odmiany, które można kupić w sklepach, ponieważ są to „zastrzeżone odmiany, stworzone w naszym laboratorium, więc nie istnieją nigdzie i nie mają jeszcze swojej nazwy” – oznajmił Kovalchuk.

Mamy jednak więcej informacji na temat profilu kannabinoidowego każdej z odmian. Profil kannabinoidów dla najbardziej skutecznych szczepów:

  • Nr 4 – 14,7% THC, 0,76% CBD, 0,1% CBGA i 0,06% CBN
  • Nr 8 – 14,72% THC, 0,14% CBD, 0,22% CBGA, 0,02% CBN
  • Nr 15 – 21,5% THC, 1,35% CBD, 1,02% CBGA

Z tych odmian naukowcy stworzyli ekstrakt, którego używali w badaniach. Analiza laboratoryjna pokazała, że wszystkie ekstrakty miały dużo wyższe stężenia kannabinoidów. Ekstrakt z odmiany numer #4 osiągnął 33,6% THC, z odmiany #8 osiągnął 32,5% THC, a ekstrakt z numeru 14 wykazał 44,3% THC.

Naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakty z konopi indyjskich mogą być „skutecznymi dodatkami do obecnych schematów leczenia COVID-19, a także różnych chorób i stanów reumatologicznych.”

źródlo: aging-us.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj