Dołącz do nas

Legalizacja

Niemiecka Partia Socjaldemokratyczna żąda projektu legalizacji marihuany

berlin coraz bliżej legalizacji marihuany

Dwa lata temu senator spraw wewnętrznych Berlina głosował przeciwko legalizacji marihuany – dziś jest “mądrzejszy”.

Andreas Geisel, Senator ds. wewnętrznych z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec odrzucił swój sprzeciw wobec legalizacji marihuany. W wywiadzie dla “Berliner Morgenpost” w piątek, porównał spożycie konopi z wieczornym piciem piwa i mówił o legalizacji.

 Zaledwie dwa lata temu głosowałem przeciwko legalizacji w swojej partii, ale to nie powstrzymuje mnie od bycia mądrzejszym każdego dnia.” – powiedział w wywiadzie Andreas Geisel.

Berlińska Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) chce wypowiedzieć się na konwencji partii w kwestii legalizacji konopi indyjskich i zażądać wzorcowego projektu od organów federalnych. Takie próby zawsze odrzucano ze względu na ogólny zakaz stosowania środków odurzających.

Senator ds. Zdrowia Dilek Kolat (SPD) również chce złagodzić istniejące przepisy dotyczące konopi indyjskich – przynajmniej pod pewnymi warunkami. “Osobiście jestem za dekryminalizacją posiadania i konsumpcji”, powiedział The Morning Post.

Miliardy przychodów dzięki legalizacji?

Niemieckie stowarzyszenie konopi, które zobowiązuje się do legalizacji konopi indyjskich, podkreśla jednak korzyści gospodarcze wynikające z bardziej liberalnej polityki antynarkotykowej. W niedawnym badaniu, które zostało przedstawione w piątek w Berlinie, ekonomista Justus Haucap sugeruje, że Niemcy na legalizacji marihuany mogłyby zarobić rocznie 2,6 miliarda euro.

Według Haucap, samo państwo może zarobić 650 milionów euro dzięki podatkom od sprzedaży konopi indyjskich. Podstawą tego obliczenia jest szacowane roczne zapotrzebowanie 250 ton marihuany i cena około 10 euro za gram.

“Zakaz marihuany ma kiepski stosunek ceny do wydajności, według Federalnego Trybunału Obrachunkowego.” – powiedział Georg Wurth, dyrektor generalny Hanfverband.

Jednak komisarz ds. Narkotyków, Marlene Mortler, ostrzegła niedawno przed liberalizacją konopi. Przede wszystkim dlatego, że “dzisiejsza marihuana nie ma nic wspólnego z tym 20 lat temu”, powiedziała w październiku na prezentacji raportu o narkotykach i uzależnieniach w Berlinie: “Stała się znacznie silniejsza.”
Według Marlene Mortler używanie marihuany wśród młodych ludzi nieznacznie wzrosło od 2011 roku. Prawie siedem procent nastolatków i prawie 19 procent młodych osób w wieku od 18 do 25 lat stwierdziło w ankietach, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy używali konopi indyjskich. Według raportu około 1,5% nastolatków i ponad 5% młodych dorosłych deklarowało regularną konsumpcję.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Legalizacja

Meksyk musi zalegalizować marihuanę w ciągu 90 dni. Sędziowie ustanowili precedens

prezydent meksyku chce legalizacji medycznej marihuany

Pierwsza Izba Sądu Najwyższego w Meksyku poinformowała, że wchodzą w życie zalecenia prawne dla wszystkich sędziów, aby nie karać za posiadanie i używanie marihuany. Przepisy weszły w życie 22 lutego 2019 roku.

W środę Sąd Najwyższy Meksyku wydał dwa orzeczenia w sprawach za posiadanie i używanie marihuany, ustanawiając precedens, zgodnie z którym zakaz spożywania marihuany jest niekonstytucyjny.

Rząd Meksyku w najbliższym czasie chce, a właściwie musi zalegalizować rekreacyjne używanie konopi indyjskich. W tym miesiącu członkowie gabinetu prezydenta omówili kwestie legalizacji marihuany z kanadyjskimi urzędnikami rządowymi.

Dwa nowe wyroki sądu najwyższego są zgodne z trzema podobnymi wcześniejszymi orzeczeniami. Zgodnie z prawem meksykańskim, gdy izby Sądu Najwyższego osądzają w ten sam sposób pięć razy w danej sprawie, staje się to wiążącym precedensem dla wszystkich sędziów w kraju.

Oznacza to również, że rząd musi teraz zmienić politykę, która jest sprzeczna z konstytucyjną interpretacją trybunału, a mianowicie, że przepisy dotyczące marihuany muszą zostać zreformowane.

W dniu 22 lutego teksty sądowe zostały opublikowane w Judicial Weekly of the Federation, tak aby zostały przekazane sędziom w kraju, którzy muszą udzielić pozwolenia na swobodną konsumpcję marihuany, uprawę, zbiór oraz transport do celów osobistych.

Nowy precedens nie oznacza , że ludzie mogą używać i uprawiać marihuanę, ale oznacza to, że sędziowie rozważający przypadki osób złapanych przez policję przed wprowadzeniem formalnych zmian ustawowych muszą przestrzegać orzeczenia Sądu Najwyższego. Kongres Meksyku ma 90 dni na uchylenie przepisów dotyczących konopi, które są obecnie uważane za niekonstytucyjne.

Czytaj dalej

Legalizacja

Senat Hawajów zatwierdził projekt ustawy legalizującej marihuanę do celów rekreacyjnych

Legalizacja marihuany na Hawajach - senat zatwierdził projekt ustawy

Ustawa o legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych została zatwierdzona przez Hawajski Senat. W ustawie czytamy, że “legalizacja marihuany do użytku osobistego lub rekreacyjnego jest naturalnym, logicznym i rozsądnym wynikiem dostępnych badań nad marihuaną.” Ustawa przejdzie teraz do głosowania na sesji plenarnej Izby Reprezentantów. 

Jeśli zostanie przyjęta, zalegalizuje posiadanie, uprawę i konsumpcję marihuany. Ponadto ustanowi system licencji na uprawę, sprzedaż i posiadanie niewielkich ilości, a także wprowadzi podatki akcyzowe i podatki dochodowe od sprzedaży.

Ustawa odnosi się do 10 stanów i Dystryktu Kolumbii, które obecnie zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego i odnotowały pozytywne skutki ekonomiczne, które legalizacja przyniosłaby również Hawajom. Podaje też przykłady 23 stanów, które zdekryminalizowały marihuanę.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Departament Podatkowy na Hawajach ustanowi zasady regulujące proces ubiegania się o licencję i uzyskania licencji na prowadzenie upraw marihuany. Koszt uzyskania licencji na uprawę nie będzie mógł przekroczyć 5000 dolarów. Sklepy detaliczne nie musiałyby również gromadzić jakichkolwiek danych osobowych klientów.

Dodatkowe zasady wprowadziłyby normy dotyczące etykietowania, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a także ograniczałyby reklamowanie marihuany i nakładałyby kary pieniężne za wszelkie naruszenia.

Następnym przystankiem dla projektu ustawy jest Senatorska Komisja ds. Środków, zanim zostanie ona przekazana do rozpatrzenia Izbie Reprezentantów. Gubernator David Ige wyraził niedawno obawy dotyczące ustaw państwowych dotyczących marihuany i ich konfliktu z obowiązującym prawem federalnym, ale jego stanowisko w sprawie obecnego projektu ustawy jest niejasne.

Pełny projekt ustawy można przeczytać TUTAJ.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne