Dołącz do nas

Legalizacja

Niemcy coraz bliżej dekryminalizacji marihuany

berlin coraz bliżej legalizacji marihuany

Niemiecka komisarz ds. Narkotyków podejmuje poważne kroki w celu depenalizacji drobnych przestępstw związanych z marihuaną.

Marlene Mortler, niemiecka komisarz ds. Narkotyków, we wtorek, 15 maja 2018 r., Przedstawiła w Berlinie wyniki badania zatytułowanego “Zgony z użyciem narkotyków w Niemczech“, z których wynika, że liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków maleje po raz pierwszy od 2012 r. Drugi raport pokazuje, że Mortler coraz przychylniej patrzy na kwestię dekryminalizacji.

“Każdy, kto zostanie przyłapany przez policję, na posiadaniu marihuany do osobistej konsumpcji, powinien mieć prawo wyboru, czy zapłacić grzywnę, czy też dobrowolnie szukać pomocy u eksperta”, powiedziała w monachijskiej gazecie Süddeutsche Zeitung.

W dyskusjach na temat polityki narkotykowej w Niemczech i kryminalizacji konsumentów często wymienia się nazwisko Mortler – szczególnie jeśli chodzi o dekryminalizację niewielkich ilości konopi indyjskich do użytku osobistego.

Rekordowy poziom spraw karnych związanych z marihuaną

Mortler i Federalna Komisja Policji Kryminalnej przedstawiły statystyki przestępstw policyjnych (PKS) z 2017 roku. Dane pokazują, że liczba przestępstw związanych z konopiami indyjskimi w 2017 r. osiągnęła rekordowo wysoki poziom.

W roku kalendarzowym 2017, 209 204 przypadków dotyczyło konopi indyjskich, w porównaniu do 183 015 w 2016 r., co stanowi wzrost o ponad 14 procent. W przypadku spraw z roku 2017, 166,232 przestępstw było związanych z posiadaniem małych ilości marihuany, czyli prawie 79,5 procent wszystkich przypadków; pozostała część to handel narkotykami, handel, przemyt lub posiadanie dużej ilości przedmiotów.

Dla porównania, w 2016 r. odnotowano 145 915 przestępstw związanych z posiadaniem niewielkich ilości marihuany , co stanowiło 79,7% wszystkich przypadków; pozostałe 37 100 dotyczyło handlu, przemytu lub posiadania dużej ilości marihuany.

W sumie przestępstwa związane z konopiami indyjskimi stanowią 3,9 procent wszystkich przestępstw zarejestrowanych w Niemczech i są jedną z najczęstszych przyczyn dochodzeń prowadzonych przez PKS. Całkowita liczba przestępstw związanych z narkotykami wzrosła do 321 757, co stanowi wzrost w stosunku do 302 594 zgłoszonych w 2016 r. Jest to wzrost o 6,3% w skali roku.

Leczenie zamiast karania

Plany ograniczenia spraw karnych i leczenia zamiast karania byłyby krokiem bardziej progresywnym, niż w krajach takich jak Szwajcaria, Czechy czy Hiszpania, w których niewielka ilość posiadania wiąże się z wysoką grzywną. W tych krajach konsumenci nie mają możliwości wyboru pomiędzy grzywną, a leczeniem.

W Szwajcarii każde przestępstwo związane z konopiami wiąże się z grzywną w wysokości 100 franków (100$). W Republice Czeskiej przestępstwa związane z konopiami zagrożone są karą do 547 euro, a w Hiszpanii publiczna konsumpcja marihuany może kosztować minimum 300 euro, chociaż w klubie konopnym można legalnie palić trawkę.

Mortler była pierwszym politykiem partii CDU/CSU, który sygnalizował, że rząd powinien ugiąć się w kwestii medycznej marihuany. Jeśli rząd federalny wdroży koncepcje Marlene Mortler, byłby to nieoczekiwany ruch polityki narkotykowej dla rządzącej koalicji konserwatystów i centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD).

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Legalizacja

Meksyk musi zalegalizować marihuanę w ciągu 90 dni. Sędziowie ustanowili precedens

prezydent meksyku chce legalizacji medycznej marihuany

Pierwsza Izba Sądu Najwyższego w Meksyku poinformowała, że wchodzą w życie zalecenia prawne dla wszystkich sędziów, aby nie karać za posiadanie i używanie marihuany. Przepisy weszły w życie 22 lutego 2019 roku.

W środę Sąd Najwyższy Meksyku wydał dwa orzeczenia w sprawach za posiadanie i używanie marihuany, ustanawiając precedens, zgodnie z którym zakaz spożywania marihuany jest niekonstytucyjny.

Rząd Meksyku w najbliższym czasie chce, a właściwie musi zalegalizować rekreacyjne używanie konopi indyjskich. W tym miesiącu członkowie gabinetu prezydenta omówili kwestie legalizacji marihuany z kanadyjskimi urzędnikami rządowymi.

Dwa nowe wyroki sądu najwyższego są zgodne z trzema podobnymi wcześniejszymi orzeczeniami. Zgodnie z prawem meksykańskim, gdy izby Sądu Najwyższego osądzają w ten sam sposób pięć razy w danej sprawie, staje się to wiążącym precedensem dla wszystkich sędziów w kraju.

Oznacza to również, że rząd musi teraz zmienić politykę, która jest sprzeczna z konstytucyjną interpretacją trybunału, a mianowicie, że przepisy dotyczące marihuany muszą zostać zreformowane.

W dniu 22 lutego teksty sądowe zostały opublikowane w Judicial Weekly of the Federation, tak aby zostały przekazane sędziom w kraju, którzy muszą udzielić pozwolenia na swobodną konsumpcję marihuany, uprawę, zbiór oraz transport do celów osobistych.

Nowy precedens nie oznacza , że ludzie mogą używać i uprawiać marihuanę, ale oznacza to, że sędziowie rozważający przypadki osób złapanych przez policję przed wprowadzeniem formalnych zmian ustawowych muszą przestrzegać orzeczenia Sądu Najwyższego. Kongres Meksyku ma 90 dni na uchylenie przepisów dotyczących konopi, które są obecnie uważane za niekonstytucyjne.

Czytaj dalej

Legalizacja

Senat Hawajów zatwierdził projekt ustawy legalizującej marihuanę do celów rekreacyjnych

Legalizacja marihuany na Hawajach - senat zatwierdził projekt ustawy

Ustawa o legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych została zatwierdzona przez Hawajski Senat. W ustawie czytamy, że “legalizacja marihuany do użytku osobistego lub rekreacyjnego jest naturalnym, logicznym i rozsądnym wynikiem dostępnych badań nad marihuaną.” Ustawa przejdzie teraz do głosowania na sesji plenarnej Izby Reprezentantów. 

Jeśli zostanie przyjęta, zalegalizuje posiadanie, uprawę i konsumpcję marihuany. Ponadto ustanowi system licencji na uprawę, sprzedaż i posiadanie niewielkich ilości, a także wprowadzi podatki akcyzowe i podatki dochodowe od sprzedaży.

Ustawa odnosi się do 10 stanów i Dystryktu Kolumbii, które obecnie zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego i odnotowały pozytywne skutki ekonomiczne, które legalizacja przyniosłaby również Hawajom. Podaje też przykłady 23 stanów, które zdekryminalizowały marihuanę.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Departament Podatkowy na Hawajach ustanowi zasady regulujące proces ubiegania się o licencję i uzyskania licencji na prowadzenie upraw marihuany. Koszt uzyskania licencji na uprawę nie będzie mógł przekroczyć 5000 dolarów. Sklepy detaliczne nie musiałyby również gromadzić jakichkolwiek danych osobowych klientów.

Dodatkowe zasady wprowadziłyby normy dotyczące etykietowania, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a także ograniczałyby reklamowanie marihuany i nakładałyby kary pieniężne za wszelkie naruszenia.

Następnym przystankiem dla projektu ustawy jest Senatorska Komisja ds. Środków, zanim zostanie ona przekazana do rozpatrzenia Izbie Reprezentantów. Gubernator David Ige wyraził niedawno obawy dotyczące ustaw państwowych dotyczących marihuany i ich konfliktu z obowiązującym prawem federalnym, ale jego stanowisko w sprawie obecnego projektu ustawy jest niejasne.

Pełny projekt ustawy można przeczytać TUTAJ.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne