- Reklama -
Banner

Nielegalne narkotyki są mniej szkodliwe niż alkohol i tytoń i powinny zostać przeklasyfikowane

Nielegalne substancje, takie jak ecstasy i kokaina, mogą być mniej szkodliwe dla użytkowników i społeczeństwa, niż tytoń i alkohol i powinny zostać przeklasyfikowane, aby odzwierciedlić ich rzeczywiste ryzyko – czytamy w raporcie Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej.

14 byłych szefów państw lub rządów skrytykowało niespójności przepisów opartych na “niewiarygodnych i wątpliwych naukowo” metodach karania za stosowanie niektórych substancji, które zgodnie z badaniami są mniej szkodliwe, niż legalny alkohol i papierosy.

alkohol marihuana narkotyki
Porównanie szkodliwości narkotyków – alkohol na pierwszym miejscu (72pkt), marihuana na 8 miejscu (20pkt) – badania prof. Davida Nutt

„Obecne rozróżnienie między substancjami legalnymi i nielegalnymi nie opiera się jednoznacznie na badaniach farmakologicznych, ale w dużej mierze na tradycjach historycznych i kulturowych.”

Eksperci twierdzą, że kraje z całego świata muszą teraz uregulować rynek nielegalnych substancji, ustanawiając nowy system klasyfikacji „dostosowany do niebezpieczeństwa każdego z narkotyków i oparty na solidnych ocenach naukowych”.

Duże badania nad ogólnymi zagrożeniami zarówno dla konsumentów, jak i dla całego społeczeństwa wykazały, że najbardziej szkodliwy jest alkohol, który jest powszechnie dostępny. Badania z 2010 r., przeprowadzone przez byłego szefa rządowego doradcy ds. narkotyków w USA, profesora Davida Nutta, umieściły alkohol powyżej heroiny i cracku.

Obecnie LSD, grzybki halucynogenne i ecstasy są jednymi z najniżej ocenianych narkotyków pod względem możliwych szkód, ale na całym świecie podlegają najsurowszym zakazom.

W Raporcie Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej czytamy, że „jedyną słuszną decyzją w tym temacie jest uregulowanie rynku nielegalnych narkotyków, począwszy od ustanowienia przepisów i nowego systemu klasyfikacji dostosowanego do niebezpieczeństwa każdego narkotyku i opartego na solidnych ocenach naukowych”, jak obecnie robi się to dla żywności, leków i innych produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

„Podczas gdy społeczność międzynarodowa nadal stara się znaleźć konsensus, to kraje powinny poczynić postępy w opracowywaniu i wdrażaniu bardziej racjonalnej polityki planowania, kontrolowania i regulowania substancji psychoaktywnych” – mówi grupa ekspertów.

Na początku tego miesiąca profesor Matthew Hickman, ekspert ds. zgonów z powodu narkotyków z Uniwersytetu w Bristolu i były przewodniczący Rady Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków, powiedział posłom, że klasyfikacja magicznych grzybów i MDMA jako narkotyków klasy A jest „absurdalna”.

“Jeśli ich działanie farmakologiczne jest takie samo, to powinny uzyskać taką samą klasyfikację. To jest absurdalne.” – stwierdził profesor Matthew Hickman.

Mykożerca - producent bezobsługowych growkitów grzybów psylocybinowych

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  79 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12 
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • X-MAX V3 Pro

  339 

Mogą Cię zainteresować