- Reklama -
Banner

Nadużywanie marihuany związane z negatywnymi emocjami?

Nowe badania sugerują, że osoby nadużywające marihuany mogą mieć problemy z uwolnieniem się od negatywnych emocji związanych ze wspomnieniami – zjawisko to występuje również u osób z depresją.

Wyniki tych wstępnych zostały przedstawione w piątek (25 maja) na dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych. Miały one dostarczyć wskazówek na temat związku między nadużywaniem marihuany a depresją.

Naukowcy badali zjawisko psychologiczne zwane “zanikaniem afektu negatywnego”, w którym ludzie mają tendencję do utrzymywania pozytywnych uczuć związanych z ich wspomnieniami bardziej, niż z negatywnymi uczuciami. Innymi słowy, negatywne uczucia związane z naszymi wspomnieniami bledną szybciej, niż pozytywne.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Psychologowie postawili hipotezę, że to zjawisko, które jest powszechnie postrzegane u osób bez schorzeń psychicznych, może służyć jako swego rodzaju “psychologiczny system immunologiczny” – powiedział główny autor badań Daniel Pillersdorf, absolwent psychologii na University of Windsor w Ontario.

Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że to obniżenie afektu negatywnego może być inne dla osób używających narkotyków, ale żadne badania nie oceniały, czy używanie marihuany może wpływać na to zjawisko.

Jak prowadzono badania

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali informacje od 46 regularnych użytkowników marihuany – z których większość używała narkotyków co najmniej cztery razy w tygodniu – oraz 51 osób, które nie używały marihuany. Uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie i dostarczenie pisemnych opisów trzech miłych wspomnień i trzech nieprzyjemnych wspomnień z ubiegłego roku.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o ocenę intensywności emocji związanych z tymi wspomnieniami. W skali negatywnej 10 oznaczało skrajnie negatywne emocje, a w skali pozytywnej 10 oznaczało te wyjątkowo przyjemne. Użytkownicy marihuany nie byli pod jej wpływem w czasie, gdy naukowcy zadawali im pytania.

Wyniki badań

Naukowcy odkryli, że zarówno użytkownicy marihuany, jak i osoby nieużywające narkotyków wykazywali słabnący afekt negatywny, ale wśród użytkowników marihuany jego osłabienie było o wiele mniejsze.

“Trzymali się tych nieprzyjemnych emocji wraz z upływem czasu, o wiele bardziej. Było im trudniej pozbyć się negatywnych emocji.” – stwierdził główny autor badań Daniel Pillersdorf.

Badanie wykazało również, że użytkownicy marihuany mają tendencję do przywoływania wydarzeń życiowych bardziej ogólnych, niż konkretnych. Na przykład, gdy zapytano o szczęśliwe wydarzenie w zeszłym roku, użytkownicy marihuany częściej odpowiadali ogólnymi lub szerokimi odpowiedziami.

Należy jednak pamiętać, że nowe badanie wykazało jedynie związek i nie ustalono, dlaczego użytkownicy marihuany wykazywali słabszy afekt negatywny i częściej używali pamięci ogólnikowej, niż osoby nieużywające jej.

Używanie marihuany a depresja

Nowe ustalenia zgadzają się z poprzednimi badaniami, które wykazały związek między nadużywaniem marihuany i depresją. Jednak naukowcy nie wiedzą, dlaczego marihuana i depresja są ze sobą powiązane; może to oznaczać, że używanie marihuany odgrywa rolę w rozwoju depresji, lub że osoby, które już cierpią na depresję, częściej używają konopi indyjskich.

“Być może regularne lub częste używanie konopi indyjskich naraża osobę na ryzyko rozwoju lub utrzymywania się depresji” – powiedział auto badań, jednak podkreślił, że jest to tylko hipoteza, którą należałoby zbadać.

Aby dokładniej zbadać związek, naukowcy będą musieli przez dłuższy czas badać użytkowników marihuany i osoby nieużywające narkotyków. Na przykład naukowcy mogą zacząć od nastolatków lub osób w wieku 20 lat, które nie mają depresji i sprawdzić, czy osoby często stosujące marihuanę częściej niż nieużywający mogą zachorować na depresję.

źródło. LiveScience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować