- Reklama -
Banner

Minister zdrowia o paleniu marihuany: “Chyba zbyt mocno reaguję na szczęście”

W dzisiejszej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził swoje zdanie na temat używania i legalizacji marihuany.

Minister zdrowia przyznał , że raz w życiu palił marihuanę, jednak zbyt mocno reaguje na szczęście i nigdy więcej nie chce tego powtarzać.

“Raz w życiu spróbowałem, fatalnie to się skończyło i nigdy więcej. Po prostu nie nadaję się chyba do takich rzeczy, chyba zbyt mocno reaguję na szczęście” – stwierdził Łukasz Szumowski w wywiadzie dla RMF FM.

“Marihuana prowadzi do uzależnień i innych narkotyków”

Pytany o legalizację marihuany, minister zdrowia stwierdził, że marihuana prowadzi do uzależnień i zwiększa użycie pozostałych narkotyków.

“Dane medyczne pokazują niestety, że marihuana jest używką, która prowadzi do uzależnień, a po drugie zwiększa użycie innych narkotyków i to są raporty rządów, a nie NGO (organizacji pozarządowych – przyp.red).”

Niestety Pan Łukasz Szumowski opiera się na przestarzałych badaniach i obalonych stwierdzeniach. Badania opublikowane w 2015r. przez The National Survey on Drug Use and Health wskazują, ze “furtką do narkotyków” jest alkohol, a nie marihuana. W badaniu wykazano, ze 88% ludzi próbowało alkoholu przed innymi substancjami psychoaktywnymi i to alkohol był pierwszym spróbowanym narkotykiem.

Tę teorię potwierdzają badania rządu USA, opublikowane w Treatment4Addiction, które wskazują, że tylko mały odsetek konsumentów marihuany próbował innych narkotyków. Dla ponad 60% użytkowników konopi pierwszą substancją psychoaktywną był alkohol i to on powinien być traktowany jako “bramę do narkotyków”.

Odnosząc się do kwestii uzależnień, warto wspomnieć, że tylko 9% osób, które używały marihuany uzależni się od niej. Współczynnik dla nikotyny i alkoholu wynosi odpowiednio 32 i 15 procent – dane National Institute of Health.

“Palenie papierosów powoduje raka, a jednak nie proponujecie delegalizacji”

Redaktor Robert Mazurek zapytał ministra zdrowia, dlaczego nie proponuje zdelegalizowania papierosów, które powodują raka. Łukasz Szumowski stwierdził, że papierosy i alkohol są obecne w naszej kulturze od wielu wieków.

“Papierosy czy alkohol, również szkodliwy, jest obecny w europejskiej kulturze od wiek wieków. W Polsce nie było dostępu do takich środków odurzających, do narkotyków i mam nadzieję, że nie będzie. Przykłady krajów, gdzie została zalegalizowana wyraźnie pokazują, że problem uzależnień rośnie.” – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Konopie są obecne w wielu kulturach na całym świecie od kilku tysięcy lat przed naszą erą. Idąc tropem ministra zdrowia, to one powinny być legalne, a nie alkohol i papierosy. Najnowsze doniesienia wskazują, ze ludzkość używała konopi do celów religijnych, medycznych, ale także do odurzania już 10.000 lat temu. Fakt, że alkohol i tytoń są zakorzenione w danej kulturze, nie usprawiedliwia zakazywania stosowania konopi, które są bezpieczniejszą używką niż papierosy i alkohol.

2 KOMENTARZE

 1. Zawsze denerwował mnie taki teks: “Od marihuany się zaczyna”. Nie zgadzam się, że konopie prowadzą do uzależnień. No tak zostawmy legalną truciznę, bo jest zakorzeniona w kulturze. Nie legalizujmy konopi indyjskich, bo ktoś je oczernił i skuteczne w mediach cały czas to robi. WTF? Szkoda abym się denerwował, bo i tak nie mam czym się uspokoić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować