- Reklama -
Banner

Microsoft wykorzysta konopie do budowy centrów danych

Nowe badania sponsorowane przez giganta technologicznego Microsoft sugerują, że firma wykorzysta konopie do opracowania zrównoważonych materiałów budowlanych, które magazynują dwutlenek węgla, aby wykorzystać je do budowy centrów danych i innych budynków.

Badania przeprowadzone przez Carbon Leadership Forum na Uniwersytecie Waszyngtońskim podsumowują informacje z istniejącej już literatury na temat materiałów, które są jeszcze w fazie rozwoju i które mają potencjał do wykorzystania w budownictwie. Okazało się, że tradycyjny beton może zostać zastąpiony naturalnymi materiałami wychwytującymi i magazynującymi dwutlenek węgla, takimi jak konopie, grzyby, algi, strzecha i zwykła ziemia.

Materiały te są warte inwestycji, więc chcemy wspomóc i przyspieszyć ich prototypowanie, skalowanie, produkcję i wykorzystanie w branży budowlanej” – czytamy w raporcie.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Zarówno Microsoft, jak i Amazon zainwestowały w firmę CarbonCure, która pompuje CO2 do betonu podczas jego wiązania, ale proces ten kompensuje tylko 5% emisji dwutlenku węgla i może być wykorzystywany tylko w niewielkich częściach projektów budowlanych, sugeruje firma Data Center Dynamics.

Microsoft widzi przyszłość w konopiach

Użycie zrównoważonych materiałów pokrywa się z obietnicą Microsoftu, zgodnie z którą do 2030 r. stanie się korporacją ujemną pod względem emisji dwutlenku węgla i usunie cały dwutlenek węgla emitowany przez firmę do 2050 r.

Wraz z inwestycjami w nowe technologie składowania dwutlenku węgla, ambicją Microsoftu jest przyspieszenie tego procesu na całym świecie poprzez rozwój powstających technologii dla dostawców na całym świecie” – czytamy w publikacji.

Badania sugerują, że prototypy i projekty sprawdzające koncepcję wykorzystania zrównoważonych materiałów budowlanych zostaną opracowane w 2022 r., chociaż będą musiały przejść testy zgodności i bezpieczeństwa przed powszechnym użyciem.

Naukowcy opowiadają się za wykorzystaniem tych zrównoważonych materiałów we flagowych projektach, takich jak główne centrum danych firmy Microsoft, aby wzbudzić zainteresowanie i udowodnić ich opłacalność, niską emisyjność oraz składowanie dwutlenku węgla, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Korzystanie z wielkoformatowego druku 3D może pomóc w produkcji elementów budowlanych, a takie pomysły i materiały można testować w centrach danych Microsoft Edge, które są mniejszymi ośrodkami budowanymi szybko z wyprodukowanych komponentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować