- Reklama -
Banner

Medyczna marihuana w Polskich aptekach już za 4 tygodnie. Jaka będzie cena suszu?

Jest zgoda na wprowadzenie medycznej marihuany do Polskich aptek. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wyraził zgodę na wprowadzenie do obrotu surowca farmaceutycznego w postaci suszu. Zgodę na import marihuany medycznej otrzymała spółka Spektrum Cananbis, należąca do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth.

Konopie mają pojawić się w wielu polskich aptekach na przełomie listopada i grudnia. Formalności dotyczące uzyskania zgody od Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, ciągnęły się od czerwca. Po 5 miesiącach Spektrum Cannabis ostatecznie otrzymało zgodę na import marihuany z Kanady.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=hpgX5Hwti54[/embedyt]

Cena medycznej marihuany w Polsce

Chociaż zgoda na wprowadzenie leczniczej marihuany jest niewątpliwie dobrą wiadomością, to ceny marihuany medycznej mogą okazać się zbyt wysokie dla wielu pacjentów.

Eksperci szacują, że gram suszu konopi do celów leczniczych może kosztować 50-64zł, więc cena miesięcznej terapii (1500-3000zł) może być przeszkodą dla pacjentów. Przynajmniej na razie, konopie do celów leczniczych nie będą refundowane.

Wysoka cena medycznej marihuany może sprawić, że pacjenci nadal będą korzystać z czarnego rynku. Jej koszt mógłby być mniejszy, gdyby Sejm zgodził się na wprowadzenie upraw narodowych. Posłowie przestraszyli się jednak, że prowadzenie upraw konopi indyjskich w Polsce będzie furtką do legalizacji marihuany rekreacyjnej.

Ceny mogłyby ulec zmniejszeniu, gdyby na rynku pojawiła się konkurencja dla Spektrum Cannabis.

Jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę?

Jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę?

Receptę na zakup marihuany w aptece może wystawić każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Na podstawie recepty, farmaceuta przygotuje lek recepturowy w formie np. ekstraktu. Obecnie niewielu lekarzy i farmaceutów ma jednak doświadczenie w leczeniu konopiami.

Spektrum Cannabis chce jednak rozwiązać ten problem, prowadząc kampanię informacyjną w środowisku lekarskim. Pierwszym warunkiem do uzyskania recepty jest brak skuteczności innych leków. Oznacza to, że pacjent najpierw musi wykorzystać tradycyjne metody leczenia, a jeśli te nie przyniosą skutku – lekarz będzie mógł wypisać receptę.

Wskazania do leczenia marihuaną

Oficjalne szacunki wskazują, że w Polsce na leczenie marihuaną medyczną czeka około 300.000 pacjentów. Liczba ta może być jednak znacznie większa, biorąc pod uwagę, że samych pacjentów cierpiących na padaczkę jest w kraju około 400.000.

Do leczenia konopiami kwalifikują się pacjenci, którzy cierpią na stwardnienie rozsiane, padaczkę lekooporną, nowotwory, przewlekłe bóle, AIDS, zespół Tourette’a, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera i jaskrę.

Ustawa o medycznej marihuanie ma jedną podstawową zaletę – nie ma w niej określonych jednostek chorobowych, które kwalifikują się do leczenia marihuaną leczniczą. Lekarz będzie mógł wypisać receptę na susz, jeśli stwierdzi, że terapia kannabinoidami będzie wskazana.

Medyczna marihuana w aptekach

Spółka Spektrum Cannabis podpisała już pierwsze umowy z hurtowniami farmaceutycznymi. Susz konopi indyjskich ma pojawić się w aptekach w dużych miastach i małych miejscowościach. Tomasz Witkowski ze Spektrum Cannabis donosi, że importowany susz będzie przyjmowany w formie waporyzacji.

“Roślina jest podgrzewana do ok. 200 stopni. To w tej temperaturze wydzielają się kannabinoidy. Pacjent otrzymuje je do organizmu, ale roślina się nie spala, więc nie będzie wdychał substancji smolistych” – mówi Tomasz Witkowski w rozmowie z Money.pl.

Sprawdź nasz ranking waporyzatorów przenośnych.

Medyczna marihuana to produkt standaryzowany. Oznacza to, że poszczególne odmiany marihuany medycznej mają określone stężenia kannabinoidów, takich jak THC i CBD.

Eksperci mają wystarczającą wiedzę, aby przepisywać konkretne odmiany suszu na konkretne jednostki chorobowe. Inne stężenie kannabinoidów (THC:CBD) będzie potrzebował pacjent, który cierpi na bóle nowotworowe, a inne chory na padaczkę czy stwardnienie rozsiane.

Odmiany używane w leczeniu bólu mają zwykle wysokie stężenie THC, które ma silne działanie przeciwbólowe. Wśród pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, najlepsze efekty wydają się proporcje CBD:THC w stosunku 1:1 – jak w przypadku leku Sativex – 2.7 mg THC i  2.5 mg (CBD).

Przeczytaj: Odmiany bogate w THC vs. odmiany bogate w CBD: kiedy i jaką wybrać?

Masz jakieś pytania dotyczące stosowania medycznej marihuany? Zadaj je w komentarzu poniżej.
- Reklama -
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Growkit Golden Teacher

    Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

    179 
  • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

    Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

    Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
  • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

    MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

    Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.

6 KOMENTARZE

  1. Na dzień dzisiejszy nie będzie stać aby zakupić medyczną marihuanę zwykłego Kowalskiego który ma epilepsje lekooporna. Kiedy będzie refundowany tak ważny dla niego lek?

    • to nie jest dobry środek do tego 🙂 Z własnych przeżyć wiem ,że świat wtedy nabiera sensu i jest kolorowy ale tylko po tym a bez palenia jest gorszy z dnia na dzień

      • Plusem ustawy jest fakt, że nie ma w niej określonych jednostek chorobowych, które kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną. Jeśli walczysz z depresją, a tradycyjnie stosowane leki nie pomagają, to lekarz może wypisać receptę na medyczną marihuanę. W tym przypadku stosowane są odmiany o wysokim stężeniu CBD, lub równym stężeniu THC:CBD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner

Mogą Cię zainteresować