- Reklama -
Banner

Marihuana vs. kofeina – co bardziej uzależnia?

Wiele rzeczy w naszym życiu może nas uzależnić. Hazard, seks, alkohol czy internet. Ale nie wszystkie przyjemności uzależniają tak samo.

Na przykład, marihuana mieści się na samym dole skali uzależnień. Z drugiej strony, heroina, alkohol, nikotyna i metaamfetamina uznane są za bardzo uzależniające, podczas gdy LSD, grzybki czy inne psychodeliki uzależniają znacznie mniej.

Ale co z kofeiną? Czy rzeczywiście można się od niej uzależnić? Czy kawa uzależnia bardziej niż marihuana?

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Uzależnienie od kofeiny może być problemem dla wielu ludzi. Najnowsze badania sugerują, że kofeina może być bardzo zdrowa, a niektórzy dietetycy zalecają picie kilku filiżanek dziennie. Dla wielu ludzi może to być jednak za dużo.

Uzależnienie od kofeiny jest wymienione w literaturze psychiatrycznej jako “zaburzenia stosowania substancji”. Definicja ta nie jest precyzyjna, ale w zasadzie oznacza stosowanie substancji, która powoduje poważne problemy w życiu codziennym, oraz, że użytkownik nie może jej odstawić bez odczuwania skutków ubocznych.

Naukowcy szacują, że zaburzenia korzystania z kofeiny dotyka około 30 procent ludzi, którzy spożywają ją regularnie, czy to w postaci kawy, napojów gazowanych lub innych źródeł. 30% to bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę, że tylko 9% użytkowników marihuany uzależnia się od niej.

Oczywiście, uzależnienie od kofeiny i jej nadużywanie nie jest tak samo szkodliwe jak uzależnienie od heroiny, jednak po dostarczeniu zbyt dużej ilości kofeiny można odczuwać kilka symptomów jej przedawkowania.

W rzadkich przypadkach kofeina może jednak zabić. Dawka śmiertelna kofeiny dla zdrowego człowieka wynosi 10 gramów, a śmierć występuje najczęściej w wyniku migotania komór serca. Warto przypomnieć, że aby śmiertelnie przedawkować marihuanę należałoby spalić kilkadziesiąt kilogramów w kilka minut, co jest praktycznie niemożliwe.

Co więcej, stosunkowo łatwo zaprzestać palenia marihuany. Najczęściej spotykanym efektem ubocznym jest bezsenność, która jednak nie utrzymuje się przez długi okres czasu. Z drugiej strony, odstawienie kofeiny może być nieprzyjemnym doświadczeniem, podczas którego można doświadczać podrażnienia, stanów lękowych, bólu głowy a nawet nudności i wymiotów.

Jak każde uzależnienie, czy to od marihuany czy to od kofeiny może wymknąć się spod kontroli. Według badań, tylko 9% osób, które kiedykolwiek spróbowały marihuany będą w pewnym momencie uzależnione od niej. Chociaż po odstawieniu marihuany mogą wystąpić pewne objawy abstynencyjne, to są one słabsze niż w przypadku odstawienia kofeiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować