- Reklama -
Banner

Marihuana vs Alkohol – co powoduje więcej śmiertelnych wypadków drogowych?

Wyniki francuskiego badania opublikowanego w środę wskazują, że kierowcy pod wpływem alkoholu są zdecydowanie bardziej skłonni do udziału w śmiertelnym wypadku samochodowym, niż osoby będące pod wpływem marihuany.

Niedawne badanie przeprowadzone przez PlosOne wykazało, że kierowcy we Francji pod wpływem marihuany zwiększają prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku samochodowego 1,65 razy – podczas gdy “kierowcy pod wpływem alkoholu są 17,8 razy częściej odpowiedzialni za wypadek śmiertelny.”

Naukowcy zbadali szczególną korelację między śmiertelnymi wypadkami samochodowymi, a prowadzeniem pojazdów pod wpływem THC pochodzącego z marihuany i alkoholu. Ponadto, naukowcy zbadali rolę amfetaminy, kokainy i opiatów we francuskich wypadkach drogowych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W badaniu Jean-Louis Martin przeanalizował śmiertelne wypadki samochodowe w Metropolitan France w 2011 roku i porównał je z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w latach 2001-2003. Analizując toksykologię 4059 zmarłych kierowców, w badaniu oceniono testy na obecność poszczególnych substancji we krwi.

“Odsetek osób kierujących pojazdem pod wpływem alkoholu szacowany jest na 2,1% i pod wpływem marihuany na poziomie 3,4%. Kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu są 17,8 razy bardziej narażeni na śmiertelny wypadek, a odsetek wypadków śmiertelnych, których można by uniknąć, gdyby żaden kierowca nie przekroczył dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi, ocenia się na 27,7%.

Kierowcy pod wpływem konopi 1,65 razy częściej są odpowiedzialni za śmiertelne wypadki drogowe, a odsetek wypadków śmiertelnych, których można by uniknąć, gdyby żaden kierowca nigdy nie prowadził pod wpływem marihuany, szacowany jest na 4,2%.”

Francuskie badania są statystycznie istotne i pokrywają się z raportem opublikowanym w 2015r przez National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Według raportu NHTSA, “zwiększone ryzyko wypadku drogowego spowodowanego przez kierowców pod wpływem marihuany były 1,83 razy większe, niż w przypadku trzeźwych kierowców.”

Francuskie badanie zakończyło się stwierdzeniem, że “alkohol pozostaje głównym problemem we Francji”. Podczas badania odkryto również, że “jeden na dwóch kierowców pod wpływem konopi indyjskich był również pod wpływem alkoholu.”

Pamiętajcie jednak, że nieodpowiedzialna jest zarówno jazda pod wpływem marihuany, jak i pod wpływem alkoholu. Wsiadając za kółko pod wpływem jakiejkolwiek substancji, należy pamiętać, że wpływa ona na zdolności motoryczne i prowadząc samochód w takim stanie możemy pozbawić kogoś życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować