- Reklama -
Banner

Marihuana skutecznie łagodzi objawy raka, w tym ból, zaburzenia snu, stres i nudności – wskazują nowe badania

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się potencjalnym korzyściom zastosowania konopi indyjskich w leczeniu różnych schorzeń, w tym raka. Opublikowane 29 grudnia 2023 roku w “Journal of Cancer Survivorship”, nowe badanie rzuca światło na doświadczenia osób, które przeżyły raka i zdecydowały się na stosowanie konopi w celu łagodzenia swoich objawów. Wyniki tego badania nie tylko podkreślają rosnące zainteresowanie terapeutycznym wykorzystaniem marihuany wśród pacjentów onkologicznych, ale również wskazują na potrzebę dalszych badań i tworzenia bardziej szczegółowych wytycznych dotyczących jej stosowania w kontekście onkologii.

Nowe badanie przeprowadzone na grupie 1,886 osób, które przeżyły raka, ujawniło, że niemal połowa z nich używała lub nadal używa konopi indyjskich. Głównym celem ich stosowania, zwłaszcza po diagnozie, było zarządzanie takimi objawami jak zaburzenia snu i ból. Około jedna piąta tych osób, według badania, “obecnie stosuje konopie do łagodzenia objawów podczas aktywnego leczenia raka”.

Publikacja z końca minionego miesiąca w “Journal of Cancer Survivorship” wskazuje, że rozpowszechnienie używania konopi wśród osób po przebytym raku jest znacząca, a większość respondentów zgłaszała znaczną poprawę w zakresie wskazanych objawów.

Spośród wszystkich uczestników badania, 17,4% stanowili obecni użytkownicy konopi, 30,5% byli byłymi użytkownikami, a 52,2% nigdy nie używało marihuany. Spośród 510 respondentów (27%), którzy stosowali konopie po diagnozie raka, 60% używało ich do zarządzania zaburzeniami snu, po czym kolejno: ból (51%), stres (44%), nudności (33%) oraz zaburzenia nastroju lub depresja (32%).

“Użycie konopi wśród osób po przebytym raku jest godne uwagi, z przeważającą częścią pacjentów zgłaszającą znaczną ulgę w objawach.”

“Co więcej, około jedna piąta (91/510) osób po przebytym raku używała konopi do leczenia samego raka,” stwierdza badanie.

Większość pacjentów zgłaszała, że marihuana była skuteczna w leczeniu objawów. Na przykład wśród stosujących ją do leczenia nudności, 73,6% stwierdziło, że była “w dużym stopniu” skuteczna, a kolejne 24,4% oceniło ją jako “do pewnego stopnia” skuteczną. Tylko 1,9% stwierdziło, że miała “bardzo małą” skuteczność, a praktycznie nikt nie stwierdził, że była “zupełnie” nieskuteczna.

Podobne wyniki dotyczyły depresji, apetytu, bólu, snu, stresu i radzenia sobie z chorobą ogólnie. W każdym przypadku ponad połowa respondentów stwierdziła, że konopie były pomocne “w dużym stopniu”, podczas gdy 25% a 50% stwierdziła, że były “do pewnego stopnia” skuteczne. Małe frakcje, w największym stopniu około 5%, zgłaszały “bardzo małą” korzyść lub w ogóle żadną.

Jeśli chodzi o leczenie samego raka, odpowiedzi były nieco mniej entuzjastyczne. Nieco poniżej połowy (47,7%) określiło marihuanę jako skuteczną “w dużym stopniu”, 34,5% stwierdziło, że była “do pewnego stopnia” pomocna, 13,8% stwierdziło, że oferowała “bardzo małą” korzyść, a tylko 4% stwierdziło, że nie pomogła “wcale”.

“Z osób, które używały konopi do poprawy nudności i wymiotów, 74% (131/179) uważało, że pomogło to w dużym stopniu.”

Czteroosobowy zespół badawczy z Centrum Raka MD Anderson Uniwersytetu Teksasu stwierdził również, że świadomość potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z marihuaną była dość niska wśród respondentów, z jedynie około 1 na 10 zgłaszających świadomość takich ryzyk, gdy pytano: “Czy byłeś lub jesteś świadomy jakichkolwiek potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem konopi/marihuany podczas leczenia raka?”

“Tylko nieliczni byli świadomi zdrowotnych ryzyk związanych z używaniem konopi podczas leczenia raka,” mówi badanie. “Spośród 167 osób, które zgłosiły świadomość potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem konopi, świadomość negatywnych skutków zdrowotnych związanych z używaniem konopi była niska: myśli samobójcze (5%), depresja (11%), lęk (14%), problemy z oddychaniem (31%) oraz interakcje z lekami na raka (35%).”

W świetle prawdopodobieństwa, że niektórzy ludzie mogą stosować konopie do leczenia objawów, nie znając w pełni potencjalnych skutków ubocznych leku, badanie zachęca do włączenia dyskusji na temat terapeutycznego stosowania marihuany w szerszy zakres leczenia pacjenta.

“Z uwagi na fakt, że większość osób po przebytym raku zgłasza korzyści ze stosowania konopi w zarządzaniu objawami nowotworu, istnieje potrzeba przeprowadzenia większej liczby badań, które wzmocnią obecne dowody na temat terapii konopiami,” stwierdzają autorzy badań. “Ponadto istnieje potrzeba reformy polityki, wyraźnych wytycznych i programów edukacyjnych opartych na konopiach dla pracowników służby zdrowia i osób po przebytym raku dotyczących stosowania, korzyści i ryzyka związanego z konopiami w zarządzaniu objawami raka.”

Badanie opublikowane w “Journal of Cancer Survivorship” stanowi ważny wkład w rozwijającą się dziedzinę badań nad wykorzystaniem konopi w zarządzaniu objawami raka. Ujawnia ono, że znaczna liczba osób po przebytym raku stosuje konopie do łagodzenia takich objawów jak ból, zaburzenia snu, stres, nudności oraz zaburzenia nastroju i depresji. Choć większość z nich zgłaszała znaczną ulgę, badanie zwraca również uwagę na niską świadomość potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem marihuany. Wyniki te podkreślają potrzebę dalszych badań, opracowania wytycznych, a także edukacji zarówno pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów na temat korzyści i ryzyka związanego ze stosowaniem konopi w leczeniu raka. Dalsze badania w tym obszarze mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia i optymalizacji wykorzystania marihuany jako wsparcia terapeutycznego w onkologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować