- Reklama -
Banner

Marihuana pozostanie na liście substancji zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej

WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) spodziewa się, że marihuana pozostanie na liście zakazanych po oficjalnym przeglądzie, który nastąpił po zawieszeniu amerykańskiej sprinterki Sha’Carri Richardson w 2021 r.

Światowa Agencja Antydopingowa, która nadzoruje testy narkotykowe na głównych światowych zawodach, ogłosiła, że nie znalazła podstaw do zniesienia zakazu używania konopi indyjskich przez sportowców olimpijskich i że prawdopodobnie nadal będzie zakazywać tej substancji, donosi Wall Street Journal.

W zeszłym roku agencja obiecała zrewidować swój zakaz używania konopi po tym, jak amerykańska sprinterka Sha’Carri Richardson została zdyskwalifikowana na Igrzyskach w Tokio za pozytywny wynik testu na obecność THC w organizmie.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
shacarri richardson zawieszona za uzywanie marihuany
Sha’Carri Richardson, która w 2021 roku na Igrzyskach w Tokio została zdyskwalifikowana za pozytywny wynik testu na obecność THC we krwi.

Ponieważ 23 września mija termin złożenia listy substancji zabronionych na przyszły rok, grupa doradcza WADA udostępniła projekt zaktualizowanej listy po zakończeniu dokładnego przeglądu, która nadal obejmuje konopie indyjskie.

Według reporterów Wall Street Journal, WADA zazwyczaj stosuje się do rad swojej grupy ekspertów. Doradcy nadal jednak uważają, że dostępne dowody naukowe pokazują, że marihuana spełnia kryteria dopingu.

Aby znaleźć się na liście zabronionych przez WADA, substancja musi spełniać dwa z tych trzech kryteriów:

 • Poprawia lub może poprawić wyniki sportowe
 • Stanowi rzeczywiste lub potencjalne zagrożenie dla zdrowia sportowca
 • Narusza ducha sportu.

W obecnej postaci regulamin wymaga trzymiesięcznego zawieszenia sportowców, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność THC w organizmie.

Lista substancji zakazanych nie jest jeszcze ukończona

Światowa Agencja Antydopingowa sfinalizuje nową listę dopiero 23 września, za zgodą swojego Komitetu Wykonawczego. Rzecznik WADA powiedział w publicznym oświadczeniu, że lista „jest nadal rozważana”. Oficjalna lista 2023 zostanie opublikowana 1 października.

Urzędnicy ds. narkotyków z Holandii twierdzą, że wszystkie kannabinoidy powinny zostać usunięte z listy substancji zakazanych. Holenderska agencja antydopingowa pozwoliła sobie udostępnić projekt listy WADA na 2023 r. wraz z formalną odpowiedzią na swojej stronie internetowej.

Kanabinoidy najprawdopodobniej mają negatywny wpływ na wyniki sportowe” – napisała agencja. Holenderscy urzędnicy wyrazili również obawy dotyczące limitów dla CBD, które przyczyniają się do około 3% pozytywnych testów.

Jakie jest stanowisko Amerykańskiej Agencji Antydopingowej w sprawie marihuany?

Amerykańskie stanowisko w sprawie zakazu używania konopi indyjskich jest mniej jasne niż stanowisko Holendrów.

Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) powiedziała, że „przepisy dotyczące marihuany muszą się zmienić”, zgodnie z listem podpisanym przez dyrektora generalnego USADA Travisa Tygarta.

Ale WADA twierdzi, że Stany Zjednoczone tak naprawdę nie wzywały do usunięcia marihuany z listy substancji zakazanych. W piątek rzecznik WADA powiedział w Wall Street Journal: „do tej pory ani władze Stanów Zjednoczonych, ani Amerykańska Agencja Antydopingowa nie zażądały usunięcia konopi z listy substancji zabronionych”.

Mimo to Tygart powiedział WSJ w wywiadzie, że: „Przez prawie dekadę USADA opowiadała się za zmianą podejścia WADA do marihuany, tak aby pozytywny wynik testu nie stanowił naruszenia, chyba że został celowo użyty w celu poprawy wydajności lub zagrożenia zdrowia lub bezpieczeństwa konkurentów.”

Historia antykonopnego stanowiska Agencji Antydopingowej (WADA)

Konopie indyjskie i koncentraty, takie jak haszysz, zostały zakazane przez WADA od czasu, gdy agencja stworzyła listę substancji zabronionych w 2004 roku. Konopie indyjskie są wymienione jako substancje podobne do kokainy, heroiny i ekstazy.

Pomimo sprzeciwu ze strony krajów takich jak USA i Holandii, wielu interesariuszy WADA nadal uważa, że ​​marihuana stanowi zagrożenie dla zdrowia zawodników i narusza ducha sportu, zgodnie z listem Tygart. Stany Zjednoczone są największym globalnym sponsorem WADA, który do budżetu agencji na rok 2022 wniósł ponad 3 miliony dolarów z około 40 milionów dolarów.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować